Auckland Mountain Bike Club XC 2020

Sunday, March 1, 2020 13:19 (GMT+13) - Final results

Race info
Sport: Cycling - mtn cross-country
Location: Hamilton, New Zealand
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance or category
Racers: 38
Laps: 3
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 4.2
Chip timing: RFID - LLRP
RFID reader: ThingMagic
Updated: Sunday, March 1, 2020 15:50 (GMT+13)

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Lap 1
1 33 Lance Eastman Auckland MTB  E-Bike 50 M 14:50.5 -+0.00%100.00%
2 32 Kevin Carter Dads Army  E-Bike 64 M 15:53.5 +1:03.0+7.07%93.39%
3 34 Leigh Reynolds Rotorua  Masters 1 (30-39) 30 M 16:29.5 +1:39.0+11.12%89.99%
4 49 Jared Scollay Auckland  Masters 2 (40-49) 46 M 17:08.4 +2:17.9+15.49%86.59%
5 38 Stephen Eachus None  Masters 1 (30-39) 32 M 17:14.0 +2:23.5+16.11%86.12%
6 53 Nigel Stent None  Masters 2 (40-49) 49 M 17:24.7 +2:34.2+17.32%85.24%
7 52 Matt Treanor PCBC  Masters 2 (40-49) 42 M 17:28.5 +2:38.0+17.74%84.93%
8 55 Tee Wolfpack Watene Auckland  Masters 2 (40-49) 45 M 18:25.5 +3:35.0+24.14%80.55%
9 50 Jeremy Smart Auckland Mtb Club  Masters 2 (40-49) 41 M 18:27.4 +3:36.9+24.36%80.41%
10 43 Campbell Preece Aucklamd Mtb Club  Masters 2 (40-49) 48 M 18:36.7 +3:46.2+25.40%79.74%
11 42 Andrew Merrylees Orewa  Masters 2 (40-49) 44 M 18:43.2 +3:52.7+26.13%79.28%
12 41 Andrew Feringa No Club  Masters 2 (40-49) 47 M 18:45.2 +3:54.7+26.36%79.14%
13 64 Rex Lyes Counties Manukau  Masters 3 (50+) 59 M 18:48.4 +3:57.9+26.72%78.92%
14 45 Daryl Priestley Daryl Priestley  Masters 2 (40-49) 42 M 19:24.1 +4:33.6+30.72%76.50%
15 39 Alastair Stewart N/A  Masters 2 (40-49) 43 M 19:54.6 +5:04.1+34.15%74.54%
16 46 Harry Turner Harry  Masters 2 (40-49) 48 M 20:01.9 +5:11.4+34.97%74.09%
17 72 Rob Bos   Masters 3 (50+) M 20:04.3 +5:13.8+35.24%73.94%
18 56 Adriano Perazzini Auckland  Masters 3 (50+) 62 M 20:14.4 +5:23.9+36.37%73.33%
19 37 Russell Erskine Dome Valley MTB  Masters 1 (30-39) 37 M 20:43.1 +5:52.6+39.60%71.64%
20 47 Ian McConnell Auckland MTB  Masters 3 (50+) 53 M 20:44.1 +5:53.6+39.71%71.58%
21 35 Paul Cameron None  Masters 1 (30-39) 35 M 20:47.4 +5:56.9+40.08%71.39%
22 70 Paul Page   Masters 3 (50+) M 21:14.1 +6:23.6+43.08%69.89%
23 61 Mike Beale Auckland MTB  Masters 3 (50+) 50 M 21:22.5 +6:32.0+44.02%69.43%
24 48 Jamie Roberts Auckland Downhill  Masters 2 (40-49) 40 M 21:35.2 +6:44.7+45.45%68.75%
25 54 Stephen Farrell Mt Eden  Masters 2 (40-49) 45 M 21:54.1 +7:03.6+47.57%67.77%
26 60 Marko Den Breems Jafakids  Masters 3 (50+) 52 M 22:06.8 +7:16.3+48.99%67.12%
27 36 Rupert Copping None  Masters 1 (30-39) 39 M 22:54.6 +8:04.1+54.36%64.78%
28 75 Marty Baker   Masters 3 (50+) 52 M 23:14.3 +8:23.8+56.57%63.87%
29 71 Chris Auret Modder Monkeys  Masters 3 (50+) 57 M 23:18.0 +8:27.5+56.99%63.70%
30 44 Colin Stickells Totara Park MTB Club  Masters 2 (40-49) 45 M 23:21.8 +8:31.3+57.42%63.53%
31 51 Luke Watson Totara Park MTB Club  Masters 2 (40-49) 49 M 23:45.6 +8:55.1+60.09%62.46%
32 62 Onion-Bhaji Boomshanka Boomshanka MTB Club  Masters 3 (50+) 52 M 23:51.0 +9:00.5+60.70%62.23%
33 59 John Callesen Auckland  Masters 3 (50+) 63 M 23:51.3 +9:00.8+60.73%62.22%
34 63 Paul Wilson PCBC  Masters 3 (50+) 60 M 23:52.3 +9:01.8+60.84%62.17%
35 66 Steven Haythorne Auckland  Masters 3 (50+) 59 M 24:28.9 +9:38.4+64.95%60.62%
36 40 Amanda Merrylees Orewa Mtb Club  Masters 2 (40-49) 44 F 24:47.5 +9:57.0+67.04%59.87%
37 57 Braam Swanepoel Private  Masters 3 (50+) 53 M 27:26.1 +12:35.6+84.85%54.10%
38 65 Rowena Newson Auckland  Masters 3 (50+) 51 F 30:31.4 +15:40.9+105.66%48.62%