PM Main Race Sunday 2020

Sunday, January 5, 2020 12:15 (GMT+0) - Final results

Race info
Sport: Motor sports - dirt bike
Location: Glynneath, United Kingdom
Start type: Mass start
Racers: 92
Laps: 12
Timed on: FUJITSU LIFEBOOK A556
Timed with: Webscorer PRO 4.2
Chip timing: Other
Updated: Saturday, January 25, 2020 13:41 (GMT+0)
Organized by: Outdoor Welsh Events
Race website: https://valleysxtreme.com/#

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Race winners »
  • Lap times
Place Bib Racer name Affiliation Category CP1
1 2 Keelan Hancock St blazey mx  2. SILVER 11:17.6 -+0.00%100.00%
2 22 Paul Bolton   1. GOLD 11:23.9 +0:06.3+0.93%99.08%
3 6 Charlie Frost Charlie Frost  1. GOLD 11:28.3 +0:10.7+1.58%98.45%
4 15 Jordan Scott Htm husqvarna  2. SILVER 11:32.6 +0:15.0+2.21%97.83%
5 98 Shane Carless Marsh MX  1. GOLD 11:53.6 +0:36.0+5.31%94.96%
6 66 Jack Spencer Beta uk  1. GOLD 11:56.5 +0:38.9+5.74%94.57%
7 73 Chris Windle Windle  1. GOLD 11:59.7 +0:42.1+6.21%94.15%
8 57 Stuart Mack Eurotek KTM  1. GOLD 12:19.1 +1:01.5+9.08%91.68%
9 65 Jamie Williams Team Family Racing  2. SILVER 12:30.6 +1:13.0+10.77%90.27%
10 94 Ashley Maller   2. SILVER 12:58.5 +1:40.9+14.89%87.04%
11 58 Matthew Thompson Matt Thompson  2. SILVER 13:05.4 +1:47.8+15.91%86.27%
12 33 Ashley Greedy   2. SILVER 13:54.9 +2:37.3+23.21%81.16%
13 14 Barry Donaghy   2. SILVER 14:05.3 +2:47.7+24.75%80.16%
14 74 JASON MACBETH Grip N Rip Tyres  2. SILVER 14:09.8 +2:52.2+25.41%79.74%
15 54 Sheldon Seal Aj willcock SJS Services  2. SILVER 14:13.9 +2:56.3+26.02%79.35%
16 56 Lewis Gigg Somevalleymind  2. SILVER 14:22.5 +3:04.9+27.29%78.56%
17 79 Harold Crawford   2. SILVER 14:26.5 +3:08.9+27.88%78.20%
18 67 Richard Baxter   2. SILVER 14:30.6 +3:13.0+28.48%77.83%
19 25 Tim Forman   2. SILVER 14:34.6 +3:17.0+29.07%77.48%
20 60 Jason Hirst Redline trackdays  2. SILVER 14:37.7 +3:20.1+29.53%77.20%
21 21 James Hillier   3. BRONZE 14:46.8 +3:29.2+30.87%76.41%
22 91 Steve Roper   2. SILVER 14:51.4 +3:33.8+31.55%76.02%
23 40 Jack Berry GH Moto JB plant  2. SILVER 15:00.2 +3:42.6+32.85%75.27%
24 84 Jack Barwick Desert Rose Racing  2. SILVER 15:17.6 +4:00.0+35.42%73.84%
25 41 Reece Morewood UK Blinds  3. BRONZE 15:21.4 +4:03.8+35.98%73.54%
26 99 Josh Kirby   2. SILVER 15:38.9 +4:21.3+38.56%72.17%
27 62 Chris Brown Raw enduro  2. SILVER 15:56.2 +4:38.6+41.12%70.86%
28 63 Olly Lawer Olly  4. DNF 16:07.8 +4:50.2+42.83%70.01%
29 52 Mark Kirby Eurotek Ktm/ K and N Surfacing  2. SILVER 16:22.6 +5:05.0+45.01%68.96%
30 8 Corey Llewellyn Ac autos  2. SILVER 16:29.5 +5:11.9+46.03%68.48%
31 50 Paul Clarke   2. SILVER 17:06.6 +5:49.0+51.51%66.00%
32 83 Marcus Morgan   2. SILVER 17:35.1 +6:17.5+55.71%64.22%
33 34 Jake Venter Team Sketchy  2. SILVER 17:44.2 +6:26.6+57.05%63.67%
34 80 Damien Close Me myself and I  2. SILVER 17:49.6 +6:32.0+57.85%63.35%
35 61 Kyle Walton Redline  2. SILVER 17:57.1 +6:39.5+58.96%62.91%
36 35 Carl Venter Team Sketchy  2. SILVER 18:21.9 +7:04.3+62.62%61.49%
37 39 Jim Senecal Ride Xpower  2. SILVER 18:35.0 +7:17.4+64.55%60.77%
38 82 Keilan Price   2. SILVER 18:45.6 +7:28.0+66.12%60.20%
39 72 Gareth Leonard gareth leonard  2. SILVER 18:51.3 +7:33.7+66.96%59.90%
40 96 Rhys Evans   2. SILVER 19:04.3 +7:46.7+68.88%59.22%
41 193 Tim Hunt   2. SILVER 19:08.5 +7:50.9+69.50%59.00%
42 87 Andy Longden Hillsborough MCC  2. SILVER 19:12.6 +7:55.0+70.10%58.79%
43 90 Adam Keil   2. SILVER 19:22.6 +8:05.0+71.58%58.28%
44 38 Ian Parker   2. SILVER 19:26.5 +8:08.9+72.15%58.09%
45 64 Daryl Burgess   2. SILVER 19:32.2 +8:14.6+72.99%57.81%
46 75 Toni Pampel HET-Reinsdorf e.V.  2. SILVER 19:36.7 +8:19.1+73.66%57.58%
47 92 Paul Biggs The Piglet files  2. SILVER 19:43.1 +8:25.5+74.60%57.27%
48 81 Chris Garland Doctor Racer pirelli uk  2. SILVER 19:49.4 +8:31.8+75.53%56.97%
49 7 Danny Thomas Thomaschainsawcarvings  2. SILVER 19:54.2 +8:36.6+76.24%56.74%
50 17 Morgan Dummet Gearbox centre Cwmbran  2. SILVER 19:58.6 +8:41.0+76.89%56.53%
51 36 E Croft   2. SILVER 20:17.4 +8:59.8+79.66%55.66%
52 76 Philip Hall Team orange  2. SILVER 20:22.6 +9:05.0+80.43%55.42%
53 47 Joe DAVIES Saracen Distribution  2. SILVER 20:26.5 +9:08.9+81.01%55.25%
54 190 Ioan heycock   2. SILVER 20:30.6 +9:13.0+81.61%55.06%
55 12 Dylan John Dylan john  2. SILVER 20:36.4 +9:18.8+82.47%54.80%
56 194 John Lister   2. SILVER 20:40.7 +9:23.1+83.10%54.61%
57 18 Nath Evens Gearbox centre Cwmbran  4. DNF 20:44.9 +9:27.3+83.72%54.43%
58 85 Lee Brinkworth   2. SILVER 21:19.6 +10:02.0+88.84%52.95%
59 23 Steve Norbury   2. SILVER 21:57.8 +10:40.2+94.48%51.42%
60 20 Seb Chilvers Team Sketchy  4. DNF 22:04.9 +10:47.3+95.53%51.14%
61 5 Ryan Hubbard   3. BRONZE 22:21.3 +11:03.7+97.95%50.52%
62 88 Santino Morgan Grip N Rip Tyres  2. SILVER 22:27.2 +11:09.6+98.82%50.30%
63 69 Toby Harper   2. SILVER 22:39.2 +11:21.6+100.59%49.85%
64 32 Matt Jordan JM Racing  3. BRONZE 23:53.4 +12:35.8+111.54%47.27%
65 27 Lewis Slaney Privateer  2. SILVER 24:02.4 +12:44.8+112.87%46.98%
66 3 Mat Llewellyn MHM  3. BRONZE 24:08.2 +12:50.6+113.72%46.79%
67 19 Andrew Keyte Gearbox centre Cwmbran  4. DNF 24:16.5 +12:58.9+114.95%46.52%
68 78 Tom Frayne   3. BRONZE 24:23.3 +13:05.7+115.95%46.31%
69 86 Andrew Botto Squirrel  2. SILVER 24:27.6 +13:10.0+116.59%46.17%
70 45 Aaron Llewellyn Ac autos  4. DNF 24:34.5 +13:16.9+117.61%45.95%
71 46 Adrian Llewellyn Ac autos  2. SILVER 24:40.1 +13:22.5+118.43%45.78%
72 10 Lee John lee john  3. BRONZE 24:52.5 +13:34.9+120.26%45.40%
73 68 Tim Woodhouse   3. BRONZE 25:25.7 +14:08.1+125.16%44.41%
74 71 Jacob Udall   3. BRONZE 26:27.1 +15:09.5+134.22%42.69%
75 70 Dan Udall   4. DNF 26:33.7 +15:16.1+135.20%42.52%
76 11 Shane John   3. BRONZE 28:11.7 +16:54.1+149.66%40.05%
77 26 Andy Vowles SorryImFat  3. BRONZE 28:26.4 +17:08.8+151.83%39.71%
78 4 Rhys West Westy  3. BRONZE 28:33.5 +17:15.9+152.88%39.54%
79 95 Dominic Mcsheehy JM Racing  3. BRONZE 28:46.6 +17:29.0+154.81%39.24%
80 48 Ben Chamley RNRMET  3. BRONZE 28:51.9 +17:34.3+155.59%39.12%
81 31 Tim Barker JM Racing  3. BRONZE 28:57.9 +17:40.3+156.48%38.99%
82 9 Lee Meredith Lee Meredith  3. BRONZE 29:03.0 +17:45.4+157.23%38.88%
83 53 Rory Walmsley   3. BRONZE 30:12.0 +18:54.4+167.41%37.40%
84 89 Jonathon Hackett   3. BRONZE 30:39.8 +19:22.2+171.52%36.83%
85 29 DALE BECKER JM Racing  3. BRONZE 31:20.4 +20:02.8+177.51%36.03%
86 49 Stephen Cooper Stephen D Cooper and Sons ltd.  3. BRONZE 32:54.9 +21:37.3+191.46%34.31%
87 42 William Bowman Bowmotive  3. BRONZE 33:08.4 +21:50.8+193.45%34.08%
88 55 Dan Knight Knight Eng  3. BRONZE 33:15.1 +21:57.5+194.44%33.96%
89 147 R.Webber   3. BRONZE 38:42.0 +27:24.4+242.68%29.18%
90 37 Craig Roper   2. SILVER 40:10.6 +28:53.0+255.76%28.11%
91 77 Arron Walton Team orange  4. DNF 45:21.6 +34:04.0+301.65%24.90%
92 97 Rhys Cross   4. DNF 46:49.7 +35:32.1+314.65%24.12%