Sound Rowers: Great Cross Sound 2015

Saturday, August 22, 2015 8:59 AM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Seattle, WA, United States
Start type: Mass start
Racers: 49
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 1.7
Updated: Thursday, August 27, 2015 10:04 AM (GMT-7)
Organized by: Sound Rowers and Paddlers
Race website: http://soundrowers.org

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
124James Taylor & Elyne RoweSeattle - Maas 2X 2x OWF/M 51:14.8--100%32.27%28.35%
216Juraj Osusky & Peter TurcanSeattle - Fenn Mako Elite Double HPK-2M 55:38.4+4:23.6+8.57%92.10%26.46%22.21%
327Evan JacobsSeattle, WA - Maas 24 1x OW-IIIM 56:21.7+5:06.9+9.98%90.92%25.51%21.20%
49Peter Hirtle, Iris Kam FuLake Forest Park, Seattle - Maas 2X 2x OWF/M 56:54.7+5:39.9+11.05%90.05%24.78%20.43%
528Tyler PetersonBurien - Bay Shells Rowing, Bay 21 1x OW-II1M 57:06.6+5:51.8+11.44%89.73%24.52%20.15%
642Ken DeemTacoma - Maas 24 1x OW-IIIM 58:13.7+6:58.9+13.62%88.01%23.04%18.59%
735KC Dietz & Rachel AlexanderSeattle - Maas 2X 2x OWF 58:49.1+7:34.3+14.77%87.13%22.26%17.76%
838Kevin OlneyBellingham - Allwave CX HPKM 59:07.5+7:52.7+15.37%86.68%21.85%17.33%
951Theresa Knakal & Theresa BattyMaas 2X 2x OWF 59:41.8+8:27.0+16.49%85.85%21.10%16.53%
1025Leslie Zavisa & Bob ThoresonMaas 2X 2x OWF/M 1:00:29.1+9:14.3+18.03%84.73%20.06%15.43%
1114Derek LeeShoreline - Alden 18 2x OWM 1:00:34.0+9:19.2+18.19%84.61%19.95%15.32%
1215Jim SchulzDuvall - V10 HPKM 1:03:22.3+12:07.5+23.66%80.87%16.24%11.40%
1329Kelly Johnson & Ed IvesSeattle - Maas Double 2x OWF 1:03:42.0+12:27.2+24.30%80.45%15.81%10.94%
144John HeaterSeattle - Maas Flyweight 1x OW-IIIM 1:04:33.1+13:18.3+25.96%79.39%14.68%9.75%
1511Mark Miller / David MeggyesyPort Townsend - Maas 2X 2x OWM 1:04:42.1+13:27.3+26.26%79.20%14.48%9.54%
165George NadenSeattle - Mass 24 1x OW-IIIM 1:05:35.0+14:20.2+27.98%78.14%13.32%8.30%
1736Susan KinneSeattle - Maas 24 1x OW-IIIF 1:06:12.0+14:57.2+29.18%77.41%12.50%7.44%
1817Storb Storb Silver KnakalSeattle - Maas 4X 4xM 1:06:19.8+15:05.0+29.43%77.26%12.33%7.26%
1922Mike WalshRenton - Maas 24 1x OW-IIIM 1:06:52.5+15:37.7+30.50%76.63%11.61%6.50%
2047Nate ErrezSeattle - Epic V12 Ski HPKM 1:07:02.8+15:48.0+30.83%76.43%11.38%6.26%
2133Steve Small HPKM 1:08:20.2+17:05.4+33.35%74.99%9.68%4.45%
2231Tony BrownWarm Beach - Epic V8 FSKM 1:08:44.4+17:29.6+34.14%74.55%9.15%3.89%
2339John Greer HPKM 1:10:38.7+19:23.9+37.85%72.54%6.63%1.23%
2426Chris Johnston 1x OW-IIIM 1:11:22.9+20:08.1+39.29%71.79%5.65%0.20%
2532John HoltmanLa Conner - Nimbus SKM 1:11:39.8+20:25.0+39.84%71.51%5.28%-0.20%
2612Douglas LofOak Harbor - Alden Quest 1x OW-IM 1:11:54.0+20:39.2+40.30%71.27%4.97%-0.53%
2734Rod SternagelWoodinville - Maas 24 1x OW-IIIM 1:14:50.7+23:35.9+46.05%68.47%1.08%-4.65%
2841Vern & Janet HeikkilaWestport - Huki OC-2 OC-2F/M 1:15:04.3+23:49.5+46.49%68.26%0.78%-4.96%
297Martin WithingtonSeattle - Epic V8 FSKM 1:15:15.8+24:01.0+46.86%68.09%0.52%-5.23%
3010Michael LampiBellevue - V15-6M PedalboatM 1:15:16.9+24:02.1+46.90%68.07%0.50%-5.26%
312Shane BakerPort Orchard - Kamanu Pueo OC-1M 1:16:04.4+24:49.6+48.45%67.36%-0.55%-6.36%
3243Jon Harwood OC-1M 1:17:25.2+26:10.4+51.07%66.19%-2.33%-8.25%
333Jay WayShelton, Wa - Seda Glider FSKM 1:18:37.7+27:22.9+53.43%65.18%-3.92%-9.94%
3440Steve BennettTulalip - Kaku Elua OC-1M 1:18:43.1+27:28.3+53.61%65.10%-4.04%-10.06%
3513Traci ColeKenmore - Fenn Swordfish HPKF 1:18:52.9+27:38.1+53.93%64.97%-4.26%-10.29%
3621Dave WoodmanMercer Island, WA - Huki SX-1 HPKM 1:22:21.0+31:06.2+60.69%62.23%-8.84%-15.14%
3720Steve PriceStellar SR Surfski HPKM 1:23:06.0+31:51.2+62.16%61.67%-9.83%-16.19%
3830Paul M. HIRSHGig Harbor - Fenn Mako X/T 19' FSKM 1:24:10.8+32:56.0+64.26%60.88%-11.26%-17.70%
3948Paul Rollingier SKM 1:26:06.7+34:51.9+68.03%59.51%-13.82%-20.40%
4037Zachary PriceSeattle - 14' SUP - Boardworks M&M SUPM 1:32:16.7+41:01.9+80.07%55.53%-21.97%-29.02%
416John Alberti 1x OW-IIIM 1:33:17.9+42:03.1+82.06%54.93%-23.31%-30.45%
421Edgar ValentinMaple Valley - Ohana 18.6 Unlimited SUPM 1:34:01.0+42:46.2+83.46%54.51%-24.26%-31.45%
4318Elizabeth Bailey SK 1:42:53.2+51:38.4+100.77%49.81%-35.99%-43.85%
4423Jim SlyfieldKirkland - Easy Rider Eskimo 18'6" SKM 1:42:55.1+51:40.3+100.83%49.79%-36.03%-43.90%
4519Terry IngeSeattle - Pau Hana Cross Fit 12'6" SUPM 1:48:19.1+57:04.3+111.37%47.31%-43.17%-51.45%
4644Ted Holmes SKM 1:59:16.0+1:08:01.2+132.73%42.97%-57.64%-66.75%
4746Fred Bentla SKM 1:59:16.1+1:08:01.3+132.73%42.97%-57.64%-66.76%
488Otters TailBurien - Banks Dory 2x Fixed SeatM 2:08:15.0+1:17:00.2+150.26%39.96%-69.51%-79.31%
-45Mona Magathan SKF DNF-----