Sound Rowers: Commencement Bay 2014

Saturday, May 17, 2014 9:59 AM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Tacoma, WA, United States
Start type: Mass start
Racers: 28
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 1.6.3
Updated: Monday, May 19, 2014 12:00 PM (GMT-7)
Organized by: Sound Rowers and Paddlers
Race website: http://soundrowers.org

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
147Robert MeenkOlympia - Maas 24 1x OW-IIIM 45:41.8--100%26.66%22.25%
242Eastside Rowers: Megan Yount/Bruce RolfeBellevue - Pocock Double 2x FlatwaterF/M 46:31.8+0:50.0+1.82%98.21%25.32%20.83%
346Egor Klevak & Peter TurcanSeattle - Fenn Mako Elite Double HPK-2M 47:27.2+1:45.4+3.84%96.30%23.84%19.26%
429Nicholas Cryder HPKM 50:48.6+5:06.8+11.19%89.94%18.45%13.55%
548Ken DeemTacoma - Maas 1x OW-IIIM 51:41.0+5:59.2+13.10%88.42%17.05%12.07%
649Joost Zeegers HPKM 52:05.0+6:23.2+13.98%87.74%16.41%11.39%
735Shaun / Torin Koos OC-2M 53:19.0+7:37.2+16.68%85.71%14.43%9.29%
832Steve ChapinPort Townsend - Maas/24 1x OW-IIIM 54:06.0+8:24.2+18.39%84.47%13.17%7.95%
928John HeaterSeattle - MAAS Flyweight 1x OW-IIIM 54:12.0+8:30.2+18.61%84.31%13.01%7.78%
1034Michael Lampi PedalboatM 54:49.0+9:07.2+19.96%83.36%12.02%6.73%
1131Mark Miller 1x OW-IIIM 56:39.0+10:57.2+23.97%80.66%9.08%3.62%
1233LakeWA Rowing: JudithLaScola/AlexParkmanSeattle - Maas OW 2X 2x OWF/M 57:02.0+11:20.2+24.81%80.12%8.46%2.96%
1330Bill Jaquette 1x OW-IIIM 57:09.0+11:27.2+25.06%79.96%8.27%2.76%
1436Brad Bauer OC-1M 57:49.0+12:07.2+26.52%79.04%7.20%1.63%
1543Brice HowardEverett, WA - Oxford Shell 1x OW-IIM 59:44.0+14:02.2+30.72%76.50%4.13%-1.63%
1637Charles Kanieski 1x OW-IIM 1:00:59.0+15:17.2+33.45%74.93%2.12%-3.76%
1750Tacoma Dragon Boat Destiny DragonsTacoma - BUK Dragon Boat Dragon BoatF/M 1:03:03.0+17:21.2+37.98%72.48%-1.19%-7.27%
1852Steve Bennett FSKM 1:05:21.0+19:39.2+43.01%69.93%-4.89%-11.19%
1927Traci ColeKenmore - Huki S1-A HPKF 1:05:43.0+20:01.2+43.81%69.54%-5.47%-11.81%
2093Janet / Vern HeikkilaWestport - Huki Double Outrigger Canoe OC-2F 1:06:07.0+20:25.2+44.69%69.12%-6.12%-12.49%
2141Jeff Wong OC-1M 1:06:59.0+21:17.2+46.58%68.22%-7.51%-13.97%
222Shane BakerPort Orchard - Epic V-10 Sport HPKM 1:09:38.0+23:56.2+52.38%65.62%-11.76%-18.47%
2344Paul HirshGig Harbor - Huki S1-X HPKM 1:14:29.0+28:47.2+63.00%61.35%-19.55%-26.73%
2440Riley O'Brien 1x OW-IIM 1:15:58.0+30:16.2+66.24%60.15%-21.93%-29.25%
2551Gimpy NatelkneeRenton, Wa - Maas/Aero 1x OW-IIF 1:16:40.9+30:59.1+67.81%59.59%-23.07%-30.47%
2639Rick Lorenz/Burk KethamGraham Trimline 2x OWM 1:22:35.0+36:53.2+80.72%55.33%-32.55%-40.51%
2745Dean Burke SUPM 1:23:35.0+37:53.2+82.91%54.67%-34.15%-42.21%
2838Pat JohnsonSpokane - Maas 24 1x OW-IIIF 1:34:21.0+48:39.2+106.47%48.43%-51.43%-60.53%