Stage 1 - Yunca Junior Tour of Southland

Friday, October 4, 2019 09:59 (GMT+13) - Final results

Race info
Sport: Cycling - road
Location: Invercargill, New Zealand
Start type: Interval start
Racers: 144
Timed on: TOSHIBA Satellite L50D-C
Timed with: Webscorer PRO 4.1
Chip timing: RFID - LLRP
RFID reader: Impinj
Updated: Monday, October 14, 2019 12:11 (GMT+13)

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • U13B
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1173Jonny BarclayCounties Manukau Cycling U13B12M 4:10.9--100%12.51%15.39%37.3
2177Finn EdwardsCycling Southland U13B12M 4:18.1+0:07.2+2.87%97.21%10.00%12.97%36.3
3175Jacob FitzsimonsCycling South Canterbury U13B12M 4:30.2+0:19.3+7.69%92.86%5.78%8.89%34.6
4171Robert TurnbullCounties Manukau Cycling U13B12M 4:54.5+0:43.6+17.38%85.20%-2.69%0.69%31.8
5174Jesse JohnstonCycling South Canterbury U13B11M 4:58.6+0:47.7+19.01%84.03%-4.12%-0.69%31.3
6176Flynn TurnbullCycling South Canterbury U13B10M 5:01.5+0:50.6+20.17%83.22%-5.13%-1.67%31.0
7172Lachlan KellyCycling Southland U13B11M 5:02.1+0:51.2+20.41%83.05%-5.34%-1.87%31.0
8170Shaun MorungaFar North Flash Cycling U13B11M 5:18.3+1:07.4+26.86%78.83%-10.99%-7.33%29.4
  • U13G
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1189Geraldene LeefFar North Flash Cycling U13G12F 4:26.9--100%11.46%9.40%35.1
2185Millie DonaldFar North Flash Cycling U13G12F 4:29.4+0:02.5+0.94%99.07%10.63%8.55%34.7
3191Alice BarnesPapanui Cycling Club Inc U13G12F 4:31.2+0:04.3+1.61%98.41%10.03%7.94%34.5
4182Sunny StedmanFar North Flash Cycling U13G12F 4:47.7+0:20.8+7.79%92.77%4.56%2.34%32.5
5190Ella TurnbullCycling South Canterbury U13G12F 4:49.2+0:22.3+8.36%92.29%4.06%1.83%32.4
6183Renee HarrisonFar North Flash Cycling U13G11F 4:50.1+0:23.2+8.69%92.00%3.76%1.53%32.3
7186Lucy GriffinCycling Southland U13G12F 4:54.6+0:27.7+10.38%90.60%2.27%0.00%31.8
8192Alexis ManuelFar North Flash Cycling U13G11F 5:02.8+0:35.9+13.45%88.14%-0.45%-2.78%30.9
9184Poppy McIvorCycling Southland U13G11F 5:12.5+0:45.6+17.09%85.41%-3.67%-6.08%29.9
10181Unique RaumatiFar North Flash Cycling U13G12F 5:20.0+0:53.1+19.90%83.41%-6.16%-8.62%29.2
11188Kahra Lee ErstichFar North Flash Cycling U13G12F 5:27.7+1:00.8+22.78%81.45%-8.71%-11.24%28.6
12187Kylee TipeneFar North Flash Cycling U13G9F 5:42.4+1:15.5+28.29%77.95%-13.59%-16.23%27.3
13180Vanancia RapanaFar North Flash Cycling U13G10F 5:44.1+1:17.2+28.92%77.56%-14.16%-16.80%27.2
  • U15B
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1128Marshall ErwoodCycling Southland U15B14M 3:41.8--100%13.69%12.68%42.2
2141Elliot RobertsonPort Nicholson Poneke U15B14M 3:44.1+0:02.3+1.04%98.97%12.80%11.77%41.8
3126Nate BonessCounties Manakau Cycling Inc U15B13M 3:44.9+0:03.1+1.40%98.62%12.48%11.46%41.6
4142Conrad ClarkCycling Southland U15B14M 3:48.2+0:06.4+2.89%97.20%11.20%10.16%41.0
5125Noah HollambyTimaru Cycling Club U15B13M 3:53.8+0:12.0+5.41%94.87%9.02%7.95%40.0
6140Frankie ThomsonCycling Southland U15B13M 4:02.6+0:20.8+9.38%91.43%5.60%4.49%38.6
7137Harry HannanCounties Manukau Club U15B14M 4:04.1+0:22.3+10.05%90.86%5.01%3.90%38.3
8143Carter GuichardCentral Otago Wakatipu Cycling U15B13M 4:07.3+0:25.5+11.50%89.69%3.77%2.64%37.9
9130Kayne BorrieCycling Southland U15B13M 4:08.1+0:26.3+11.86%89.40%3.46%2.32%37.7
10121Tyler MumbyBike Manawatu U15B14M 4:09.2+0:27.4+12.35%89.00%3.03%1.89%37.6
10135Hunter ThompsonCycling Southland U15B14M 4:09.2+0:27.4+12.35%89.00%3.03%1.89%37.6
12123Tom KerrCycling Southland U15B14M 4:10.3+0:28.5+12.85%88.61%2.60%1.46%37.4
13138Hadley SheehyCycling Southland U15B13M 4:11.0+0:29.2+13.17%88.37%2.33%1.18%37.3
14145Benjamin MulhollandCycling Southland U15B14M 4:17.0+0:35.2+15.87%86.30%-0.01%-1.18%36.4
15132Jesse WillisCycling Southland U15B14M 4:20.1+0:38.3+17.27%85.27%-1.21%-2.40%36.0
16131Joshua YoungCycling Southland Canterbury U15B14M 4:21.0+0:39.2+17.67%84.98%-1.56%-2.76%35.9
17129Magnus JamiesonCycling Southland U15B13M 4:25.0+0:43.2+19.48%83.70%-3.12%-4.33%35.3
18127Mathew DavidsonCanterbury Track Cycling U15B13M 4:26.0+0:44.2+19.93%83.38%-3.51%-4.72%35.2
19133Jani MclennanCycling South Canterbury U15B14M 4:31.3+0:49.5+22.32%81.75%-5.57%-6.81%34.5
20122Tom SidesMount Aspiring College U15B13M 4:32.5+0:50.7+22.86%81.39%-6.04%-7.28%34.4
21134Jack McLeodCycling Southland U15B13M 4:34.5+0:52.7+23.76%80.80%-6.82%-8.07%34.1
22120Zavier TaylorMount Aspiring College U15B13M 4:36.0+0:54.2+24.44%80.36%-7.40%-8.66%33.9
23139George MansonCycling Southland U15B13M 4:37.5+0:55.7+25.11%79.93%-7.98%-9.25%33.7
24136Hugo SinclairMAC Tri Club U15B13M 4:42.3+1:00.5+27.28%78.57%-9.85%-11.14%33.2
25124Oliver BorrieCycling Southland U15B13M 4:52.4+1:10.6+31.83%75.85%-13.78%-15.12%32.0
26144Caleb MossCycling Southland U15B13M 5:11.3+1:29.5+40.35%71.25%-21.14%-22.56%30.1
  • U15G
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1152Ruby SpringCounties Manukau U15G14F 3:56.2--100%11.70%9.88%39.6
2164Bonnie RattrayCounties Manukau Cycling U15G14F 4:06.9+0:10.7+4.53%95.67%7.70%5.80%37.9
3160Emma BlackmoreCounties Manukau U15G14F 4:10.0+0:13.8+5.84%94.48%6.54%4.62%37.4
4156Maia BarclayCounties Manukau Cycling U15G14F 4:13.6+0:17.4+7.37%93.14%5.20%3.24%36.9
5163Caitlin KellyCycling Southland U15G13F 4:15.0+0:18.8+7.96%92.63%4.67%2.71%36.7
6161Emily ToomeyCycling South Canterbury U15G13F 4:15.3+0:19.1+8.09%92.52%4.56%2.59%36.7
7151Tegan FeringaCounties Manukau U15G14F 4:18.1+0:21.9+9.27%91.51%3.51%1.53%36.3
8154Olivia McCabeCycling Southland U15G13F 4:22.1+0:25.9+10.97%90.12%2.02%0.00%35.7
9159Grace GriffinCycling Southland U15G13F 4:25.4+0:29.2+12.36%89.00%0.79%-1.26%35.3
10157Kirsty WattsCanterbury Track Cycling Club U15G13F 4:32.3+0:36.1+15.28%86.74%-1.79%-3.89%34.4
11155Muireann GreenMac tri sports club U15G14F 4:33.3+0:37.1+15.71%86.43%-2.17%-4.27%34.2
12150Zoe SpillaneCycling South Canterbury U15G13F 4:36.8+0:40.6+17.19%85.33%-3.48%-5.61%33.8
13153Ruby BathCycling Southland U15G14F 4:51.7+0:55.5+23.50%80.97%-9.05%-11.29%32.1
14162Daileey HalatauFar North Flash Cycling U15G14F 5:05.3+1:09.1+29.25%77.37%-14.13%-16.48%30.7
15158Kate RitchieCycling South Canterbury U15G13F 5:10.5+1:14.3+31.46%76.07%-16.07%-18.47%30.1
  • U17M
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
168Jonathan FishCycling South Canterbury U17M15M 3:25.9--100%8.52%7.83%45.5
277Dylan GeorgeAustralia U17M16M 3:26.9+0:01.0+0.49%99.52%8.07%7.39%45.2
372Jacob SpringTe Awamutu U17M16M 3:28.0+0:02.1+1.02%98.99%7.59%6.89%45.0
464Luke PriceCanterbury Time Trial U17M16M 3:33.0+0:07.1+3.45%96.67%5.36%4.66%43.9
581Blake BaileyTe Awamutu U17M15M 3:34.0+0:08.1+3.93%96.21%4.92%4.21%43.7
570Jaxson WhyteCycling South Canterbury U17M15M 3:34.0+0:08.1+3.93%96.21%4.92%4.21%43.7
560Michiel Van HeyningenCanterbury Time Trial Assosiation Inc U17M16M 3:34.0+0:08.1+3.93%96.21%4.92%4.21%43.7
880Cody BonessCounties Manakau Cycling Inc U17M16M 3:34.3+0:08.4+4.08%96.08%4.79%4.07%43.7
978Daren PerryAustralia U17M15M 3:36.0+0:10.1+4.91%95.32%4.03%3.31%43.3
1052Thomas MooreBalmoral Cycling Club (Aus) U17M16M 3:39.1+0:13.2+6.41%93.98%2.65%1.92%42.7
1167Jonty HarrisCanterbury Time Trial Assosiation Inc U17M16M 3:40.5+0:14.6+7.09%93.38%2.03%1.30%42.4
1254Ronan ShearingCycling Southland U17M15M 3:40.9+0:15.0+7.29%93.21%1.85%1.12%42.4
1369Jonah HamerAustralia U17M15M 3:41.3+0:15.4+7.48%93.04%1.68%0.94%42.3
1451Tom NicolsonBendigo (Australia) U17M16M 3:41.6+0:15.7+7.63%92.92%1.54%0.81%42.2
1582Andrew DavidsonCanterbury Track Cycling U17M16M 3:43.4+0:17.5+8.50%92.17%0.74%0.00%41.9
1658Morgan BorrieCycling Southland U17M16M 3:45.1+0:19.2+9.32%91.47%-0.01%-0.76%41.6
1774Jack GillinghamTe Awamutu Sports Cycling Club U17M15M 3:47.9+0:22.0+10.68%90.35%-1.26%-2.01%41.1
1855Reuben HeslipCycling Southland U17M15M 3:49.2+0:23.3+11.32%89.83%-1.83%-2.60%40.8
1950Zach SmithTri MAC Club U17M16M 3:50.0+0:24.1+11.70%89.52%-2.19%-2.95%40.7
2056Ollie SmithCycling South Canterbury U17M16M 3:50.5+0:24.6+11.95%89.33%-2.41%-3.18%40.6
2165Logan HoskinWanganui Cycling Club U17M16M 3:50.8+0:24.9+12.09%89.21%-2.54%-3.31%40.6
2261Mckay WatsonMount Aspiring College U17M15M 3:51.7+0:25.8+12.53%88.86%-2.94%-3.72%40.4
2376Flynn MorganCanterbury Track Cycling U17M16M 3:54.1+0:28.2+13.70%87.95%-4.01%-4.79%40.0
2471Jared MannHamilton Cycling Club U17M15M 3:54.5+0:28.6+13.89%87.80%-4.19%-4.97%39.9
2553Thomas AllanCycling South Canterbury U17M16M 3:55.6+0:29.7+14.42%87.39%-4.68%-5.46%39.7
2662Matheson ColquhounCycling Otago U17M15M 3:59.5+0:33.6+16.32%85.97%-6.41%-7.21%39.1
2773Jack LiddellCentral Otago - Wakatipu U17M16M 4:03.7+0:37.8+18.36%84.49%-8.28%-9.09%38.4
2866Lewis DavidsonCanterbury Track Cycling U17M15M 4:07.0+0:41.1+19.96%83.36%-9.74%-10.56%37.9
2957Oliver HainesMt Aspiring College U17M15M 4:14.6+0:48.7+23.65%80.87%-13.12%-13.97%36.8
  • U17W
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1100Hayley FullerNSW, Australia U17W16F 3:51.7--100%5.71%5.85%40.4
292Sarah CliffNSW, Australia U17W15F 3:52.3+0:00.6+0.26%99.74%5.47%5.61%40.3
395Queenie McElweeCounties Manukau U17W16F 3:54.6+0:02.9+1.25%98.76%4.53%4.67%39.9
494Rhylee AkeroydCycling Southland U17W16F 3:58.4+0:06.7+2.89%97.19%2.98%3.13%39.3
5107Amelia SykesCanterbury Track Cycling U17W15F 4:00.7+0:09.0+3.88%96.26%2.05%2.19%38.9
6108Ally GothardCounties Manukau Cycling Club U17W15F 4:01.6+0:09.9+4.27%95.90%1.68%1.83%38.7
793Rosie O'BrienBike Manawatu U17W16F 4:02.8+0:11.1+4.79%95.43%1.19%1.34%38.5
8106Amelia TrkujaNSW, Australia U17W16F 4:03.0+0:11.3+4.88%95.35%1.11%1.26%38.5
9103Ella MortonCounties Manukau U17W15F 4:04.2+0:12.5+5.39%94.88%0.62%0.77%38.3
1098Jette SimonFC Kaiserslautern (Germany) U17W15F 4:06.1+0:14.4+6.21%94.15%-0.15%0.00%38.0
11101Emma HannanCounties Manukau Club U17W16F 4:08.8+0:17.1+7.38%93.13%-1.25%-1.10%37.6
1291Zara FullerNSW, Australia U17W15F 4:08.9+0:17.2+7.42%93.09%-1.29%-1.14%37.6
1390Zoe PerryPort Nicholson Poneke U17W15F 4:09.2+0:17.5+7.55%92.98%-1.41%-1.26%37.6
1397Oliva TuttNSW, Australia U17W16F 4:09.2+0:17.5+7.55%92.98%-1.41%-1.26%37.6
15105Bee TownsendCounties Manukau Cycling U17W15F 4:09.5+0:17.8+7.68%92.87%-1.53%-1.38%37.5
1699Jaz McLeodCycling Southland U17W15F 4:09.7+0:18.0+7.77%92.79%-1.61%-1.46%37.5
17102Emily StrumfinNSW, Australia U17W15F 4:11.7+0:20.0+8.63%92.05%-2.43%-2.28%37.2
18110Alani CockshuttNSW, Australia U17W15F 4:13.9+0:22.2+9.58%91.26%-3.32%-3.17%36.9
19109Alex Butler-BairdCycling South Canterbury U17W16F 4:32.6+0:40.9+17.65%85.00%-10.93%-10.77%34.3
  • U19M
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
19Michael RichmondBike Manawatu U19M17M 3:16.7--100%6.38%6.24%47.6
219Josh RivettCanterbury Time Trial Association Inc U19M18M 3:17.6+0:00.9+0.46%99.54%5.96%5.82%47.4
326Guy YarrellPegasus Cycling Club U19M17M 3:22.9+0:06.2+3.15%96.94%3.43%3.29%46.1
421Jonathan FarleyNSW, Australia U19M17M 3:23.1+0:06.4+3.25%96.85%3.34%3.19%46.1
56Peter FishCycling South Canterbury U19M17M 3:24.5+0:07.8+3.97%96.19%2.67%2.53%45.8
615La'chlan RobertsonCycling Southland U19M18M 3:25.2+0:08.5+4.32%95.86%2.34%2.19%45.6
730Conor ShearingCycling Southland U19M18M 3:26.0+0:09.3+4.73%95.49%1.96%1.81%45.4
729Dev GrewalAustralia U19M17M 3:26.0+0:09.3+4.73%95.49%1.96%1.81%45.4
93Sam RicthieCycling South Canterbury U19M18M 3:27.3+0:10.6+5.39%94.89%1.34%1.19%45.2
1028Ethan CraineBike Manawatu U19M18M 3:28.2+0:11.5+5.85%94.48%0.91%0.76%45.0
1127Griffyn SpencerPapanui Cycling Club U19M18M 3:28.4+0:11.7+5.95%94.39%0.82%0.67%44.9
1212Luke DeaseyAustralia U19M17M 3:28.9+0:12.2+6.20%94.16%0.58%0.43%44.8
1217Kyle HoskinWanganui Cycling Club U19M17M 3:28.9+0:12.2+6.20%94.16%0.58%0.43%44.8
1411Luke EnsorAustralia U19M18M 3:29.0+0:12.3+6.25%94.11%0.53%0.38%44.8
1516Lachie BairdCycling Southland U19M17M 3:29.8+0:13.1+6.66%93.76%0.15%0.00%44.6
1625Hamish SadlerCanterbury Time Trial U19M17M 3:30.4+0:13.7+6.96%93.49%-0.14%-0.29%44.5
177Oliver DavidsonTinwald Cycling Club U19M17M 3:31.1+0:14.4+7.32%93.18%-0.47%-0.62%44.3
1810Marcus WorthAustralia U19M17M 3:31.2+0:14.5+7.37%93.13%-0.52%-0.67%44.3
194Sam MedlicottCanterbury Time Trial Association Inc U19M18M 3:31.7+0:15.0+7.63%92.91%-0.75%-0.91%44.2
2023Jack DrageCanterbury Time Trial Assosiation Inc U19M17M 3:32.3+0:15.6+7.93%92.65%-1.04%-1.19%44.1
2124Hunter GoughCycling Southland U19M17M 3:33.1+0:16.4+8.34%92.30%-1.42%-1.57%43.9
2213Louis HodgkinsonCycling Southland U19M18M 3:34.9+0:18.2+9.25%91.53%-2.28%-2.43%43.6
231Zac BarnhillAustralia U19M17M 3:35.3+0:18.6+9.46%91.36%-2.47%-2.62%43.5
245Robert MatthewsAustralia U19M17M 3:35.8+0:19.1+9.71%91.15%-2.71%-2.86%43.4
2520Josh MillerCycling Southland U19M17M 3:36.7+0:20.0+10.17%90.77%-3.13%-3.29%43.2
2622Jake WillisCycling Southland U19M17M 3:37.8+0:21.1+10.73%90.31%-3.66%-3.81%43.0
272Taylor ForrestAustralia U19M17M 3:37.9+0:21.2+10.78%90.27%-3.71%-3.86%43.0
2814Laurie WatsonMount Aspiring College U19M17M 3:39.2+0:22.5+11.44%89.74%-4.32%-4.48%42.7
2918Joshua Ocop-CourseyCanterbury Time Trial Accociation U19M18M 3:43.4+0:26.7+13.57%88.05%-6.32%-6.48%41.9
  • U19W
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
145Cecilia CrooksCycling Otago U19W18F 3:41.4--100%8.59%8.06%42.3
240Tahlia DoleNSW, Australia U19W17F 3:57.0+0:15.6+7.05%93.42%2.15%1.58%39.5
344Charlotte BallCanterbury Time Trial Assosiation Inc U19W17F 4:00.8+0:19.4+8.76%91.94%0.58%0.00%38.9
441Sian MorganLeeston Cycling Club U19W17F 4:14.1+0:32.7+14.77%87.13%-4.91%-5.52%36.8
542Miren DaviesNSW, Australia U19W17F 4:17.7+0:36.3+16.40%85.91%-6.40%-7.02%36.3