2019 Marathon Series - Race 8 (BWP)

Sunday, July 14, 2019 10:46 (GMT+10) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Avoca Beach, Australia
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 94
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 4.0
Updated: Sunday, July 14, 2019 16:20 (GMT+10)
Organized by: PaddleNSW
Race website: www.paddlensw.org.au

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Div 1 20km Under 1:40 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1111Brett GreenwoodManly Warringah 55M 1:37:18.3--100%4.20%4.66%50
2103James HarringtonManly Warringah 23M 1:39:33.3+2:15.0+2.31%97.74%1.99%2.46%49
3105Cameron Tunbridge and Brett WorthCentral Coast 54M 1:41:29.4+4:11.1+4.30%95.88%0.08%0.56%48
  • Div 1 20km Under 1:40 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1106Naomi Johnson and Laura LeeWindsor 40F 1:45:02.5--100%0.00%0.00%50
  • Div 1 20km Under 1:40 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1111Brett GreenwoodManly Warringah 55M 1:37:18.3--100%3.55%4.12%50
2103James HarringtonManly Warringah 23M 1:39:33.3+2:15.0+2.31%97.74%1.32%1.91%49
3105Cameron Tunbridge and Brett WorthCentral Coast 54M 1:41:29.4+4:11.1+4.30%95.88%-0.60%0.00%48
  • Div 2 20km 1:40-1:45 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1204Tony Hystek and Alanna EwinLane Cove 53F 1:42:33.0--100%2.10%1.28%50
2205David Little and Pauline FindlayManly Warringah 58F 1:43:50.0+1:17.0+1.25%98.76%0.87%0.04%49
3203Jason WarePenrith 50M 1:43:52.6+1:19.6+1.29%98.72%0.83%0.00%48
  • Div 2 20km 1:40-1:45 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1204Tony Hystek and Alanna EwinLane Cove 53F 1:42:33.0--100%0.62%0.62%50
2205David Little and Pauline FindlayManly Warringah 58F 1:43:50.0+1:17.0+1.25%98.76%-0.62%-0.62%49
  • Div 2 20km 1:40-1:45 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1203Jason WarePenrith 50M 1:43:52.6--100%1.80%0.27%50
2200John BurkettManly Warringah 50M 1:44:09.7+0:17.1+0.27%99.73%1.54%0.00%49
3207Ian HofstetterLane Cove 57M 1:49:19.1+5:26.5+5.24%95.02%-3.34%-4.95%48
  • Div 3 20km 1:45-1:50 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1302Dominic HidesBurley Griffin 48M 1:48:36.0--100%3.45%1.67%50
2300Mick CarrollCentral Coast 54M 1:48:49.4+0:13.4+0.21%99.79%3.25%1.47%49
3311Rob Hardy and Terry ReillyManly Warringah 72M 1:50:08.8+1:32.8+1.42%98.60%2.08%0.27%48
  • Div 3 20km 1:45-1:50 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1309Karen Schofield and Stephen MongerBrisbane Waters 61F 1:53:20.1--100%0.00%0.00%50
  • Div 3 20km 1:45-1:50 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1302Dominic HidesBurley Griffin 48M 1:48:36.0--100%3.37%1.58%50
2300Mick CarrollCentral Coast 54M 1:48:49.4+0:13.4+0.21%99.79%3.17%1.38%49
3311Rob Hardy and Terry ReillyManly Warringah 72M 1:50:08.8+1:32.8+1.42%98.60%2.00%0.18%48
  • Div 4 20km 1:50-1:55 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1402Neil CrabbWindsor 60M 1:55:04.0--100%3.45%2.25%50
2400Richard BarnesSydney Uni 59M 1:56:13.4+1:09.4+1.01%99.00%2.48%1.27%49
3403John DenyerSutherland Shire 51M 1:56:50.6+1:46.6+1.54%98.48%1.96%0.74%48
  • Div 4 20km 1:50-1:55 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1413Marg and Rob CookCentral Coast 63F 1:57:01.4--100%1.84%1.39%50
2418Lee Anne Andersen and Nigel CarsonManly Warringah 47F 1:57:43.2+0:41.8+0.60%99.41%1.26%0.80%49
3401Stephen BrettBrisbane Waters 63F 1:59:37.4+2:36.0+2.22%97.83%-0.34%-0.80%48
  • Div 4 20km 1:50-1:55 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1402Neil CrabbWindsor 60M 1:55:04.0--100%3.43%2.16%50
2400Richard BarnesSydney Uni 59M 1:56:13.4+1:09.4+1.01%99.00%2.46%1.17%49
3403John DenyerSutherland Shire 51M 1:56:50.6+1:46.6+1.54%98.48%1.94%0.65%48
  • Div 5 20km 1:55-2:00 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1503Wade RowstonLane Cove 59M 2:01:10.4--100%7.18%3.23%50
2508Geoff BaggettManly Warringah 70M 2:01:59.1+0:48.7+0.67%99.33%6.56%2.58%49
3505Danielle Winslow and Bob CollinsBurley Griffin 40F 2:03:28.8+2:18.4+1.90%98.13%5.41%1.39%48
  • Div 5 20km 1:55-2:00 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1505Danielle Winslow and Bob CollinsBurley Griffin 40F 2:03:28.8--100%0.27%0.27%50
2506Dallas Newman and Lorraine Harper-HorakCronulla Sutherland 63F 2:04:08.5+0:39.7+0.54%99.47%-0.27%-0.27%49
  • Div 5 20km 1:55-2:00 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1503Wade RowstonLane Cove 59M 2:01:10.4--100%8.75%8.15%50
2508Geoff BaggettManly Warringah 70M 2:01:59.1+0:48.7+0.67%99.33%8.14%7.53%49
3504Justin RyanLane Cove 53M 2:06:18.0+5:07.6+4.23%95.94%4.89%4.26%48
  • Div 6 20km 2:00-2:10 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1600Oscar CahillLane Cove 56M 2:16:39.5--100%5.48%5.54%50
2603Jeremy CookBurley Griffin 57M 2:24:40.8+8:01.3+5.87%94.46%-0.07%0.00%49
3604Phillip GeddesLane Cove 73M 2:32:24.3+15:44.8+11.52%89.67%-5.41%-5.34%48
  • Div 6 20km 2:00-2:10 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1600Oscar CahillLane Cove 56M 2:16:39.5--100%5.48%5.54%50
2603Jeremy CookBurley Griffin 57M 2:24:40.8+8:01.3+5.87%94.46%-0.07%0.00%49
3604Phillip GeddesLane Cove 73M 2:32:24.3+15:44.8+11.52%89.67%-5.41%-5.34%48
  • Div 7 20km Over 2:10 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1703Elizabeth Van ReeceNewy 56F 2:19:07.1--100%6.24%6.44%50
2700Heidi DuncanCentral Coast 36F 2:27:39.4+8:32.3+6.14%94.22%0.49%0.70%49
3702Marni KayNewy 43F 2:29:44.0+10:36.9+7.63%92.91%-0.91%-0.70%48
  • Div 7 20km Over 2:10 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1703Elizabeth Van ReeceNewy 56F 2:19:07.1--100%6.24%6.44%50
2700Heidi DuncanCentral Coast 36F 2:27:39.4+8:32.3+6.14%94.22%0.49%0.70%49
3702Marni KayNewy 43F 2:29:44.0+10:36.9+7.63%92.91%-0.91%-0.70%48
  • Div 8 15km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1808Albert Cobb and Geoff DawesBrisbane Waters 69M 1:25:58.5--100%7.50%5.66%50
2801Steven BRINKLEYNewy 63M 1:26:02.0+0:03.5+0.07%99.93%7.43%5.60%49
3802Larissa CleverlyBurley Griffin 30F 1:26:05.2+0:06.7+0.13%99.87%7.38%5.54%48
  • Div 8 15km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1802Larissa CleverlyBurley Griffin 30F 1:26:05.2--100%9.79%9.79%50
2813Jennifer Tjoe and Kim NaveraSutherland Shire 26F 1:44:45.7+18:40.5+21.69%82.17%-9.79%-9.79%49
  • Div 8 15km Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1808Albert Cobb and Geoff DawesBrisbane Waters 69M 1:25:58.5--100%6.78%5.66%50
2801Steven BRINKLEYNewy 63M 1:26:02.0+0:03.5+0.07%99.93%6.72%5.60%49
3800Mark BrearBrisbane Waters 27M 1:29:37.5+3:39.0+4.25%95.93%2.83%1.66%48
  • Div 9 10km Under 1:00 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1902James HaighIllawarra 25M 50:55.7--100%8.12%6.99%50
2906Richard RobinsonManly Warringah 48M 51:22.6+0:26.9+0.88%99.13%7.32%6.17%49
3914Gary RakeBurley Griffin 47M 52:18.8+1:23.1+2.72%97.35%5.63%4.46%48
  • Div 9 10km Under 1:00 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
-908Daniela Angela TorreManly Warringah 51F DNF-----50
  • Div 9 10km Under 1:00 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1902James HaighIllawarra 25M 50:55.7--100%8.12%6.99%50
2906Richard RobinsonManly Warringah 48M 51:22.6+0:26.9+0.88%99.13%7.32%6.17%49
3914Gary RakeBurley Griffin 47M 52:18.8+1:23.1+2.72%97.35%5.63%4.46%48
  • Div 10 10km 1:00-1:04 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11001Peter HarrisLane Cove 72M 1:02:35.9--100%6.63%6.88%50
21009David Abela and Scott MacWilliamBurley Griffin 57M 1:03:22.0+0:46.1+1.23%98.79%5.48%5.74%49
31015Paul Van KoesveldLane Cove 71M 1:05:52.2+3:16.3+5.23%95.03%1.75%2.01%48
  • Div 10 10km 1:00-1:04 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11014Elizabeth PrattWindsor 56F 1:07:32.9--100%0.53%0.53%50
21016Cheryl and Mark BretagNewy 62F 1:08:16.3+0:43.4+1.07%98.94%-0.53%-0.53%49
  • Div 10 10km 1:00-1:04 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11001Peter HarrisLane Cove 72M 1:02:35.9--100%6.22%5.88%50
21009David Abela and Scott MacWilliamBurley Griffin 57M 1:03:22.0+0:46.1+1.23%98.79%5.07%4.73%49
31015Paul Van KoesveldLane Cove 71M 1:05:52.2+3:16.3+5.23%95.03%1.32%0.97%48
  • Div 10 Ranking - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11012Scott HarrisManly Warringah 67M 1:01:19.7--100%0.02%0.02%50
21011Murray DellBrisbane Waters 40M 1:01:21.1+0:01.4+0.04%99.96%-0.02%-0.02%49
  • Div 10 Ranking Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11012Scott HarrisManly Warringah 67M 1:01:19.7--100%0.02%0.02%50
21011Murray DellBrisbane Waters 40M 1:01:21.1+0:01.4+0.04%99.96%-0.02%-0.02%49
  • Div 11 10km 1:04-1:08 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11104Barry LowePenrith 75M 1:07:50.3--100%1.59%1.80%50
21103Ian WrenfordLane Cove 56M 1:08:27.4+0:37.1+0.91%99.10%0.69%0.90%49
31105Andrew LynnWindsor 59M 1:09:42.0+1:51.7+2.74%97.33%-1.11%-0.90%48
  • Div 11 10km 1:04-1:08 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11100Sue HuehnPenrith 64F 1:09:44.6--100%0.00%0.00%50
  • Div 11 10km 1:04-1:08 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11104Barry LowePenrith 75M 1:07:50.3--100%1.20%0.90%50
21103Ian WrenfordLane Cove 56M 1:08:27.4+0:37.1+0.91%99.10%0.30%0.00%49
31105Andrew LynnWindsor 59M 1:09:42.0+1:51.7+2.74%97.33%-1.51%-1.82%48
  • Div 12 10km Over 1:08 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11203Russell MurphyBurley Griffin 37M 1:05:44.4--100%14.02%13.00%50
21201Rodney FlemingOther 55M 1:09:36.8+3:52.4+5.89%94.44%8.96%7.87%49
31208Margaret DoddBrisbane Waters 63F 1:15:00.1+9:15.7+14.09%87.65%1.91%0.74%48
  • Div 12 10km Over 1:08 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11208Margaret DoddBrisbane Waters 63F 1:15:00.1--100%0.00%0.00%50
  • Div 12 10km Over 1:08 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11203Russell MurphyBurley Griffin 37M 1:05:44.4--100%14.35%13.64%50
21201Rodney FlemingOther 55M 1:09:36.8+3:52.4+5.89%94.44%9.30%8.55%49
31204Allan NewhouseBurley Griffin 73M 1:16:07.3+10:22.9+15.79%86.36%0.83%0.00%48
  • Div 12 Ranking - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11207Emma Keast and David HammondLane Cove 28F 1:08:11.1--100%6.00%6.00%50
21206Russell BrownHunter Valley 70M 1:16:53.0+8:41.9+12.76%88.69%-6.00%-6.00%49
  • Div 12 Ranking Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11207Emma Keast and David HammondLane Cove 28F 1:08:11.1--100%0.00%0.00%50
  • Div 12 Ranking Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11206Russell BrownHunter Valley 70M 1:16:53.0--100%0.00%0.00%50
  • Div 13 5km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11305Michael LiebermanManly Warringah 57M 29:50.5--100%21.05%19.42%50
21301John GreatheadLane Cove 81M 36:17.1+6:26.6+21.59%82.24%4.00%2.02%49
31300Harry CashBrisbane Waters 14M 37:47.0+7:56.5+26.61%78.98%0.04%-2.02%48
  • Div 13 5km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11303Carolyn WilliamsBurley Griffin 57F 47:16.9--100%0.00%0.00%50
  • Div 13 5km Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11305Michael LiebermanManly Warringah 57M 29:50.5--100%13.84%17.76%50
21301John GreatheadLane Cove 81M 36:17.1+6:26.6+21.59%82.24%-4.76%0.00%49
31300Harry CashBrisbane Waters 14M 37:47.0+7:56.5+26.61%78.98%-9.08%-4.13%48