NACIONAL DE RUTA 2018

Saturday, November 24, 2018 08:35 (GMT-5) - Final results

Race info
Sport: Cycling - road
Location: San Miguel, Peru
Start type: Manual wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 30
Timed on: motorola moto e5 plus
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Updated: Saturday, November 24, 2018 23:30 (GMT-5)

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

NACIONAL DE RUTA 2018

  • 77k - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
155ANGIE PAULETTE BUSTAMANTESELECCIÓN NACIONAL - AREQUIPA SUB 23F 1:46:34.1--100%2.66%1.81%
253CINTHYA DAVILA RODRIGUEZMG ILO TEAM - IQUITOS ELITEF 1:46:40.9+0:06.8+0.11%99.89%2.56%1.71%
352SAMANTHA MOLINA RODIGUEZMG ILO TEAM - IQUITOS ELITEF 1:48:27.5+1:53.4+1.77%98.26%0.94%0.07%
456LUDDY FERNANDEZ QUISPESELECCIÓN NACIONAL - AREQUIPA SUB 23F 1:48:32.0+1:57.9+1.84%98.19%0.87%0.00%
557FIORELLA VALVERDE SIUMG ILO TEAM - AREQUIPA SUB 23F 1:52:02.1+5:28.0+5.13%95.12%-2.33%-3.23%
654ANGELA RAMIREZ ALVAMG ILO TEAM - AREQUIPA ELITEF 1:52:02.8+5:28.7+5.14%95.11%-2.34%-3.24%
751ANDREA CASTILLO SARMIENTOPRO WALLAS CICLYNG - LIMA ELITEF 1:52:03.1+5:29.0+5.15%95.11%-2.35%-3.24%
  • 77k Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
155ANGIE PAULETTE BUSTAMANTESELECCIÓN NACIONAL - AREQUIPA SUB 23F 1:46:34.1--100%2.66%1.81%
253CINTHYA DAVILA RODRIGUEZMG ILO TEAM - IQUITOS ELITEF 1:46:40.9+0:06.8+0.11%99.89%2.56%1.71%
352SAMANTHA MOLINA RODIGUEZMG ILO TEAM - IQUITOS ELITEF 1:48:27.5+1:53.4+1.77%98.26%0.94%0.07%
456LUDDY FERNANDEZ QUISPESELECCIÓN NACIONAL - AREQUIPA SUB 23F 1:48:32.0+1:57.9+1.84%98.19%0.87%0.00%
557FIORELLA VALVERDE SIUMG ILO TEAM - AREQUIPA SUB 23F 1:52:02.1+5:28.0+5.13%95.12%-2.33%-3.23%
654ANGELA RAMIREZ ALVAMG ILO TEAM - AREQUIPA ELITEF 1:52:02.8+5:28.7+5.14%95.11%-2.34%-3.24%
751ANDREA CASTILLO SARMIENTOPRO WALLAS CICLYNG - LIMA ELITEF 1:52:03.1+5:29.0+5.15%95.11%-2.35%-3.24%
  • 77k Female - ELITE
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
153CINTHYA DAVILA RODRIGUEZMG ILO TEAM - IQUITOS ELITEF 1:46:40.9--100%2.85%3.24%
252SAMANTHA MOLINA RODIGUEZMG ILO TEAM - IQUITOS ELITEF 1:48:27.5+1:46.6+1.67%98.36%1.23%1.63%
354ANGELA RAMIREZ ALVAMG ILO TEAM - AREQUIPA ELITEF 1:52:02.8+5:21.9+5.03%95.21%-2.04%-1.63%
451ANDREA CASTILLO SARMIENTOPRO WALLAS CICLYNG - LIMA ELITEF 1:52:03.1+5:22.2+5.03%95.21%-2.04%-1.63%
  • 77k Female - SUB 23
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
155ANGIE PAULETTE BUSTAMANTESELECCIÓN NACIONAL - AREQUIPA SUB 23F 1:46:34.1--100%2.27%1.81%
256LUDDY FERNANDEZ QUISPESELECCIÓN NACIONAL - AREQUIPA SUB 23F 1:48:32.0+1:57.9+1.84%98.19%0.47%0.00%
357FIORELLA VALVERDE SIUMG ILO TEAM - AREQUIPA SUB 23F 1:52:02.1+5:28.0+5.13%95.12%-2.74%-3.23%
  • 155k - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
11MIGUEL ALONSO GAMERO ZUÑIGACICLISMO EXTREMO - AREQUIPA ELITEM 3:14:44.4--100%4.96%4.18%
219ROYNER NAVARRO CALLETEAM GH ANTARKIS - JUNIN ELITEM 3:21:56.2+7:11.8+3.70%96.44%1.45%0.64%
32ANDRE GONZALES ZENTENOCICLISMO EXTREMO - AREQUIPA SUB 23M 3:22:22.0+7:37.6+3.92%96.23%1.24%0.43%
43ALAIN QUISPE COLQUECICLISMO EXTREMO - AREQUIPA ELITEM 3:22:22.6+7:38.2+3.92%96.23%1.24%0.42%
55CESAR GARATE GUARNIZCICLISMO EXTREMO - AREQUIPA SUB 23M 3:23:07.0+8:22.6+4.30%95.88%0.88%0.06%
68ROBINSON RUIZ CALLEPIURA RIDERS - AREQUIPA SUB 23M 3:23:07.5+8:23.1+4.31%95.87%0.87%0.06%
74RENATO TAPIA LANDACICLISMO EXTREMO - AREQUIPA ELITEM 3:23:13.9+8:29.5+4.36%95.82%0.82%0.00%
813ANDY LIMAYLLA ZEVALLOSROMERO 33 - JUNIN ELITEM 3:23:14.4+8:30.0+4.36%95.82%0.82%0.00%
86DAVID FLORES LEOLEON TEAM RACING - AREQUIPA ELITEM 3:23:14.4+8:30.0+4.36%95.82%0.82%0.00%
1023FEDERICO ALEJANDRO MUÑOZ BOYDPIURA RIDERS - TRUJILLO ELITEM 3:23:15.0+8:30.6+4.37%95.81%0.81%0.00%
1111MARIO LUCCIANO BERETTA LOPEZCC. PUENTE PIEDRA - LIMA ELITEM 3:23:46.9+9:02.5+4.64%95.56%0.55%-0.27%
1220EDSON RAMIREZ ZAPATATEAM GH ANTARKIS - JUNIN ELITEM 3:24:15.5+9:31.1+4.89%95.34%0.32%-0.50%
1321GIANCARLO RAYMUNDO BALBINTEAM GH ANTARKIS - JUNIN ELITEM 3:24:53.3+10:08.9+5.21%95.05%0.01%-0.81%
1422ANTONIO RASTEGORACTEAM GH ANTARKIS - LIMA ELITEM 3:30:32.2+15:47.8+8.11%92.50%-2.74%-3.59%
159JEFFERSON DANILO RODRIGUEZ ZAMORACC. PUENTE PIEDRA - LIMA SUB 23M 3:30:59.6+16:15.2+8.35%92.30%-2.97%-3.81%
1616JHORDY ANTONY AREVALO VALVERDELEON TEAM RACING - HUANUCO SUB 23M 3:31:09.6+16:25.2+8.43%92.22%-3.05%-3.90%
1712ALVARO FERNANDO SIMON VARGASTEAM GH ANTARKIS - JUNIN SUB 23M 3:37:16.8+22:32.4+11.57%89.63%-6.04%-6.91%
-7HUGO RUIZ CALLEPIURA RIDERS - AREQUIPA SUB 23M DNF-----
-10BENNETT JOSUE ANYOSA SOLANOCC. PUENTE PIEDRA - LIMA ELITEM DNF-----
-14JUAN DANIEL HUAMAN ROJASROMERO 33 - JUNIN SUB 23M DNF-----
-15JERSON ANGEL RIOS AYALAROMERO 33 - JUNIN ELITEM DNF-----
-17RAUL CHRISTOPHER LAIME SANCHEZCICLISMO EXTREMO - LIMA ELITEM DNF-----
-18JENRRY BENITO VEGAROMERO 33 - JUNIN SUB 23M DNF-----
  • 155k Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
11MIGUEL ALONSO GAMERO ZUÑIGACICLISMO EXTREMO - AREQUIPA ELITEM 3:14:44.4--100%4.96%4.18%
219ROYNER NAVARRO CALLETEAM GH ANTARKIS - JUNIN ELITEM 3:21:56.2+7:11.8+3.70%96.44%1.45%0.64%
32ANDRE GONZALES ZENTENOCICLISMO EXTREMO - AREQUIPA SUB 23M 3:22:22.0+7:37.6+3.92%96.23%1.24%0.43%
43ALAIN QUISPE COLQUECICLISMO EXTREMO - AREQUIPA ELITEM 3:22:22.6+7:38.2+3.92%96.23%1.24%0.42%
55CESAR GARATE GUARNIZCICLISMO EXTREMO - AREQUIPA SUB 23M 3:23:07.0+8:22.6+4.30%95.88%0.88%0.06%
68ROBINSON RUIZ CALLEPIURA RIDERS - AREQUIPA SUB 23M 3:23:07.5+8:23.1+4.31%95.87%0.87%0.06%
74RENATO TAPIA LANDACICLISMO EXTREMO - AREQUIPA ELITEM 3:23:13.9+8:29.5+4.36%95.82%0.82%0.00%
813ANDY LIMAYLLA ZEVALLOSROMERO 33 - JUNIN ELITEM 3:23:14.4+8:30.0+4.36%95.82%0.82%0.00%
86DAVID FLORES LEOLEON TEAM RACING - AREQUIPA ELITEM 3:23:14.4+8:30.0+4.36%95.82%0.82%0.00%
1023FEDERICO ALEJANDRO MUÑOZ BOYDPIURA RIDERS - TRUJILLO ELITEM 3:23:15.0+8:30.6+4.37%95.81%0.81%0.00%
1111MARIO LUCCIANO BERETTA LOPEZCC. PUENTE PIEDRA - LIMA ELITEM 3:23:46.9+9:02.5+4.64%95.56%0.55%-0.27%
1220EDSON RAMIREZ ZAPATATEAM GH ANTARKIS - JUNIN ELITEM 3:24:15.5+9:31.1+4.89%95.34%0.32%-0.50%
1321GIANCARLO RAYMUNDO BALBINTEAM GH ANTARKIS - JUNIN ELITEM 3:24:53.3+10:08.9+5.21%95.05%0.01%-0.81%
1422ANTONIO RASTEGORACTEAM GH ANTARKIS - LIMA ELITEM 3:30:32.2+15:47.8+8.11%92.50%-2.74%-3.59%
159JEFFERSON DANILO RODRIGUEZ ZAMORACC. PUENTE PIEDRA - LIMA SUB 23M 3:30:59.6+16:15.2+8.35%92.30%-2.97%-3.81%
1616JHORDY ANTONY AREVALO VALVERDELEON TEAM RACING - HUANUCO SUB 23M 3:31:09.6+16:25.2+8.43%92.22%-3.05%-3.90%
1712ALVARO FERNANDO SIMON VARGASTEAM GH ANTARKIS - JUNIN SUB 23M 3:37:16.8+22:32.4+11.57%89.63%-6.04%-6.91%
-7HUGO RUIZ CALLEPIURA RIDERS - AREQUIPA SUB 23M DNF-----
-10BENNETT JOSUE ANYOSA SOLANOCC. PUENTE PIEDRA - LIMA ELITEM DNF-----
-14JUAN DANIEL HUAMAN ROJASROMERO 33 - JUNIN SUB 23M DNF-----
-15JERSON ANGEL RIOS AYALAROMERO 33 - JUNIN ELITEM DNF-----
-17RAUL CHRISTOPHER LAIME SANCHEZCICLISMO EXTREMO - LIMA ELITEM DNF-----
-18JENRRY BENITO VEGAROMERO 33 - JUNIN SUB 23M DNF-----
  • 155k Male - ELITE
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
11MIGUEL ALONSO GAMERO ZUÑIGACICLISMO EXTREMO - AREQUIPA ELITEM 3:14:44.4--100%4.18%4.18%
219ROYNER NAVARRO CALLETEAM GH ANTARKIS - JUNIN ELITEM 3:21:56.2+7:11.8+3.70%96.44%0.63%0.64%
33ALAIN QUISPE COLQUECICLISMO EXTREMO - AREQUIPA ELITEM 3:22:22.6+7:38.2+3.92%96.23%0.42%0.42%
44RENATO TAPIA LANDACICLISMO EXTREMO - AREQUIPA ELITEM 3:23:13.9+8:29.5+4.36%95.82%0.00%0.00%
513ANDY LIMAYLLA ZEVALLOSROMERO 33 - JUNIN ELITEM 3:23:14.4+8:30.0+4.36%95.82%-0.01%0.00%
56DAVID FLORES LEOLEON TEAM RACING - AREQUIPA ELITEM 3:23:14.4+8:30.0+4.36%95.82%-0.01%0.00%
723FEDERICO ALEJANDRO MUÑOZ BOYDPIURA RIDERS - TRUJILLO ELITEM 3:23:15.0+8:30.6+4.37%95.81%-0.01%0.00%
811MARIO LUCCIANO BERETTA LOPEZCC. PUENTE PIEDRA - LIMA ELITEM 3:23:46.9+9:02.5+4.64%95.56%-0.27%-0.27%
920EDSON RAMIREZ ZAPATATEAM GH ANTARKIS - JUNIN ELITEM 3:24:15.5+9:31.1+4.89%95.34%-0.51%-0.50%
1021GIANCARLO RAYMUNDO BALBINTEAM GH ANTARKIS - JUNIN ELITEM 3:24:53.3+10:08.9+5.21%95.05%-0.82%-0.81%
1122ANTONIO RASTEGORACTEAM GH ANTARKIS - LIMA ELITEM 3:30:32.2+15:47.8+8.11%92.50%-3.60%-3.59%
-10BENNETT JOSUE ANYOSA SOLANOCC. PUENTE PIEDRA - LIMA ELITEM DNF-----
-15JERSON ANGEL RIOS AYALAROMERO 33 - JUNIN ELITEM DNF-----
-17RAUL CHRISTOPHER LAIME SANCHEZCICLISMO EXTREMO - LIMA ELITEM DNF-----
  • 155k Male - SUB 23
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
12ANDRE GONZALES ZENTENOCICLISMO EXTREMO - AREQUIPA SUB 23M 3:22:22.0--100%2.71%2.27%
25CESAR GARATE GUARNIZCICLISMO EXTREMO - AREQUIPA SUB 23M 3:23:07.0+0:45.0+0.37%99.63%2.35%1.90%
38ROBINSON RUIZ CALLEPIURA RIDERS - AREQUIPA SUB 23M 3:23:07.5+0:45.5+0.37%99.63%2.35%1.90%
49JEFFERSON DANILO RODRIGUEZ ZAMORACC. PUENTE PIEDRA - LIMA SUB 23M 3:30:59.6+8:37.6+4.26%95.91%-1.44%-1.90%
516JHORDY ANTONY AREVALO VALVERDELEON TEAM RACING - HUANUCO SUB 23M 3:31:09.6+8:47.6+4.35%95.84%-1.52%-1.98%
612ALVARO FERNANDO SIMON VARGASTEAM GH ANTARKIS - JUNIN SUB 23M 3:37:16.8+14:54.8+7.37%93.14%-4.46%-4.94%
-7HUGO RUIZ CALLEPIURA RIDERS - AREQUIPA SUB 23M DNF-----
-14JUAN DANIEL HUAMAN ROJASROMERO 33 - JUNIN SUB 23M DNF-----
-18JENRRY BENITO VEGAROMERO 33 - JUNIN SUB 23M DNF-----