BCTC / YMCA Splash & Dash - results

Wednesday, June 15, 2016 6:32 PM (GMT-4) - Final results

Race info
Sport: Aquathlon - swim and run
Location: Newtown, PA, United States
Start type: Individual start
Racers: 67
Timing mode: Multi-device splits
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.2
Updated: Monday, June 20, 2016 6:14 PM (GMT-4)

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Adult Relay - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1100Ricca, BrianBrian And Nicholas Ricca RelayM 22:54.8--100%12.30%12.30%22:54.8
298Michael & Sean Dewhurst RelayF/M 29:20.5+6:25.7+28.05%78.09%-12.30%-12.30%29:20.5
  • Adult Relay Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1100Ricca, BrianBrian And Nicholas Ricca RelayM 22:54.8--100%0.00%0.00%22:54.8
  • Adult Relay Male - Relay
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1100Ricca, BrianBrian And Nicholas Ricca RelayM 22:54.8--100%0.00%0.00%22:54.8
  • Adult Relay Female/Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
198Michael & Sean DewhurstRelayF/M 29:20.5--100%0.00%0.00%29:20.5
  • Adult Relay Female/Male - Relay
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
198Michael & Sean DewhurstRelayF/M 29:20.5--100%0.00%0.00%29:20.5
  • Kid 6-10 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
181Mark Gambescia Boys 6-10M 5:15.6--100%35.63%22.32%5:15.6
25Valentine, Nathan Boys 6-10M 5:18.7+0:03.1+0.98%99.03%35.00%21.56%5:18.7
33Tini, Jeffrey Boys 6-10M 5:20.0+0:04.4+1.39%98.63%34.73%21.24%5:20.0
416Whittemore, Lillian Girls 6-10F 5:29.9+0:14.3+4.53%95.67%32.71%18.80%5:29.9
511Ort, LucySkillman Girls 6-10F 5:35.4+0:19.8+6.27%94.10%31.59%17.45%5:35.4
68Beck, LanaBCTC Girls 6-10F 6:00.1+0:44.5+14.10%87.64%26.55%11.37%6:00.1
710Kirschner, Madelyn Girls 6-10F 6:45.9+1:30.3+28.61%77.75%17.21%0.10%6:45.9
86Beck, HarperBCTC Girls 6-10F 6:46.0+1:30.4+28.64%77.73%17.19%0.07%6:46.0
913Peddicord, Natalie Girls 6-10F 6:46.3+1:30.7+28.74%77.68%17.13%0.00%6:46.3
1077Nicholas Topalovich Boys 6-10M 6:48.9+1:33.3+29.56%77.18%16.60%-0.64%6:48.9
1115Todd, Christianna Girls 6-10F 7:55.6+2:40.0+50.70%66.36%3.00%-17.06%7:55.6
1273Ethan Lewis Boys 6-10M 7:57.2+2:41.6+51.20%66.14%2.67%-17.45%7:57.2
134Todor, Callan Boys 6-10M 7:57.3+2:41.7+51.24%66.12%2.65%-17.47%7:57.3
1484Eli Brosowsky Boys 6-10M 8:11.1+2:55.5+55.61%64.26%-0.17%-20.87%8:11.1
151Marquez-Ferber, Sebastian Boys 6-10M 8:58.8+3:43.2+70.72%58.57%-9.89%-32.61%8:58.8
169Geberth, RebeccaNone - None Girls 6-10F 9:47.3+4:31.7+86.09%53.74%-19.79%-44.55%9:47.3
177Beck, HudsonBCTC Girls 6-10M 28:00.8+22:45.2+432.57%18.78%-242.82%-313.68%28:00.8
  • Kid 6-10 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
116Whittemore, Lillian Girls 6-10F 5:29.9--100%20.18%18.73%5:29.9
211Ort, LucySkillman Girls 6-10F 5:35.4+0:05.5+1.67%98.36%18.85%17.38%5:35.4
38Beck, LanaBCTC Girls 6-10F 6:00.1+0:30.2+9.15%91.61%12.87%11.29%6:00.1
410Kirschner, Madelyn Girls 6-10F 6:45.9+1:16.0+23.04%81.28%1.79%0.01%6:45.9
56Beck, HarperBCTC Girls 6-10F 6:46.0+1:16.1+23.07%81.26%1.77%-0.01%6:46.0
613Peddicord, Natalie Girls 6-10F 6:46.3+1:16.4+23.16%81.20%1.70%-0.09%6:46.3
715Todd, Christianna Girls 6-10F 7:55.6+2:25.7+44.16%69.37%-15.07%-17.16%7:55.6
89Geberth, RebeccaNone - None Girls 6-10F 9:47.3+4:17.4+78.02%56.17%-42.10%-44.67%9:47.3
  • Kid 6-10 Female - Girls 6-10
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
116Whittemore, Lillian Girls 6-10F 5:29.9--100%20.18%18.73%5:29.9
211Ort, LucySkillman Girls 6-10F 5:35.4+0:05.5+1.67%98.36%18.85%17.38%5:35.4
38Beck, LanaBCTC Girls 6-10F 6:00.1+0:30.2+9.15%91.61%12.87%11.29%6:00.1
410Kirschner, Madelyn Girls 6-10F 6:45.9+1:16.0+23.04%81.28%1.79%0.01%6:45.9
56Beck, HarperBCTC Girls 6-10F 6:46.0+1:16.1+23.07%81.26%1.77%-0.01%6:46.0
613Peddicord, Natalie Girls 6-10F 6:46.3+1:16.4+23.16%81.20%1.70%-0.09%6:46.3
715Todd, Christianna Girls 6-10F 7:55.6+2:25.7+44.16%69.37%-15.07%-17.16%7:55.6
89Geberth, RebeccaNone - None Girls 6-10F 9:47.3+4:17.4+78.02%56.17%-42.10%-44.67%9:47.3
  • Kid 6-10 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
181Mark Gambescia Boys 6-10M 5:15.6--100%43.51%33.86%5:15.6
25Valentine, Nathan Boys 6-10M 5:18.7+0:03.1+0.98%99.03%42.96%33.21%5:18.7
33Tini, Jeffrey Boys 6-10M 5:20.0+0:04.4+1.39%98.63%42.73%32.94%5:20.0
477Nicholas Topalovich Boys 6-10M 6:48.9+1:33.3+29.56%77.18%26.81%14.31%6:48.9
573Ethan Lewis Boys 6-10M 7:57.2+2:41.6+51.20%66.14%14.59%0.00%7:57.2
64Todor, Callan Boys 6-10M 7:57.3+2:41.7+51.24%66.12%14.57%-0.02%7:57.3
784Eli Brosowsky Boys 6-10M 8:11.1+2:55.5+55.61%64.26%12.10%-2.91%8:11.1
81Marquez-Ferber, Sebastian Boys 6-10M 8:58.8+3:43.2+70.72%58.57%3.56%-12.91%8:58.8
97Beck, HudsonBCTC Girls 6-10M 28:00.8+22:45.2+432.57%18.78%-200.84%-252.22%28:00.8
  • Kid 6-10 Male - Boys 6-10
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
181Mark GambesciaBoys 6-10M 5:15.6--100%24.58%28.77%5:15.6
25Valentine, NathanBoys 6-10M 5:18.7+0:03.1+0.98%99.03%23.84%28.07%5:18.7
33Tini, JeffreyBoys 6-10M 5:20.0+0:04.4+1.39%98.63%23.53%27.77%5:20.0
477Nicholas TopalovichBoys 6-10M 6:48.9+1:33.3+29.56%77.18%2.28%7.71%6:48.9
573Ethan LewisBoys 6-10M 7:57.2+2:41.6+51.20%66.14%-14.04%-7.71%7:57.2
64Todor, CallanBoys 6-10M 7:57.3+2:41.7+51.24%66.12%-14.06%-7.73%7:57.3
784Eli BrosowskyBoys 6-10M 8:11.1+2:55.5+55.61%64.26%-17.36%-10.85%8:11.1
81Marquez-Ferber, SebastianBoys 6-10M 8:58.8+3:43.2+70.72%58.57%-28.76%-21.61%8:58.8
  • Kid 6-10 Male - Girls 6-10
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
17Beck, HudsonBCTC Girls 6-10M 28:00.8--100%0.00%0.00%28:00.8
  • Kid 11-15 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
124Ort, LucasSkillman Boys 11-15M 9:28.1--100%26.62%24.23%9:28.1
227Ort, CaseyOrt - Casey, Lucas, Connor, Lucy Girls 11-15F 10:31.9+1:03.8+11.23%89.90%18.38%15.72%10:31.9
331Valentine, Caitlin Girls 11-15F 11:04.8+1:36.7+17.02%85.45%14.13%11.34%11:04.8
480Michael Kiedasch Boys 11-15M 11:51.7+2:23.6+25.28%79.82%8.07%5.08%11:51.7
530Valentine, Becca Girls 11-15F 12:06.4+2:38.3+27.86%78.21%6.17%3.12%12:06.4
626Grisin, Ruby Girls 11-15F 12:29.8+3:01.7+31.98%75.77%3.15%0.00%12:29.8
721Mannino, MatthewBoy Scout Troop 99 - Matthew Mannino Boys 11-15M 13:15.6+3:47.5+40.05%71.41%-2.77%-6.11%13:15.6
817Cohen, Joshua Boys 11-15M 13:29.8+4:01.7+42.55%70.15%-4.60%-8.00%13:29.8
918Harnishfeger, RyanLanghorne Boys 11-15M 14:45.2+5:17.1+55.82%64.18%-14.34%-18.06%14:45.2
1071Kohler, Gavin Boys 11-15M 15:53.8+6:25.7+67.89%59.56%-23.20%-27.21%15:53.8
1119Kilgore, TristinTroop 99 - Tristin Kilgore Boys 11-15M 16:58.7+7:30.6+79.32%55.77%-31.59%-35.86%16:58.7
  • Kid 11-15 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
127Ort, CaseyOrt - Casey, Lucas, Connor, Lucy Girls 11-15F 10:31.9--100%8.85%9.16%10:31.9
231Valentine, Caitlin Girls 11-15F 11:04.8+0:32.9+5.21%95.05%4.10%4.43%11:04.8
330Valentine, Becca Girls 11-15F 12:06.4+1:34.5+14.95%86.99%-4.79%-4.43%12:06.4
426Grisin, Ruby Girls 11-15F 12:29.8+1:57.9+18.66%84.28%-8.16%-7.79%12:29.8
  • Kid 11-15 Female - Girls 11-15
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
127Ort, CaseyOrt - Casey, Lucas, Connor, Lucy Girls 11-15F 10:31.9--100%8.85%9.16%10:31.9
231Valentine, Caitlin Girls 11-15F 11:04.8+0:32.9+5.21%95.05%4.10%4.43%11:04.8
330Valentine, Becca Girls 11-15F 12:06.4+1:34.5+14.95%86.99%-4.79%-4.43%12:06.4
426Grisin, Ruby Girls 11-15F 12:29.8+1:57.9+18.66%84.28%-8.16%-7.79%12:29.8
  • Kid 11-15 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
124Ort, LucasSkillman Boys 11-15M 9:28.1--100%30.75%29.85%9:28.1
280Michael Kiedasch Boys 11-15M 11:51.7+2:23.6+25.28%79.82%13.25%12.11%11:51.7
321Mannino, MatthewBoy Scout Troop 99 - Matthew Mannino Boys 11-15M 13:15.6+3:47.5+40.05%71.41%3.02%1.75%13:15.6
417Cohen, Joshua Boys 11-15M 13:29.8+4:01.7+42.55%70.15%1.29%0.00%13:29.8
518Harnishfeger, RyanLanghorne Boys 11-15M 14:45.2+5:17.1+55.82%64.18%-7.90%-9.31%14:45.2
671Kohler, Gavin Boys 11-15M 15:53.8+6:25.7+67.89%59.56%-16.26%-17.78%15:53.8
719Kilgore, TristinTroop 99 - Tristin Kilgore Boys 11-15M 16:58.7+7:30.6+79.32%55.77%-24.17%-25.80%16:58.7
  • Kid 11-15 Male - Boys 11-15
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
124Ort, LucasSkillman Boys 11-15M 9:28.1--100%30.75%29.85%9:28.1
280Michael Kiedasch Boys 11-15M 11:51.7+2:23.6+25.28%79.82%13.25%12.11%11:51.7
321Mannino, MatthewBoy Scout Troop 99 - Matthew Mannino Boys 11-15M 13:15.6+3:47.5+40.05%71.41%3.02%1.75%13:15.6
417Cohen, Joshua Boys 11-15M 13:29.8+4:01.7+42.55%70.15%1.29%0.00%13:29.8
518Harnishfeger, RyanLanghorne Boys 11-15M 14:45.2+5:17.1+55.82%64.18%-7.90%-9.31%14:45.2
671Kohler, Gavin Boys 11-15M 15:53.8+6:25.7+67.89%59.56%-16.26%-17.78%15:53.8
719Kilgore, TristinTroop 99 - Tristin Kilgore Boys 11-15M 16:58.7+7:30.6+79.32%55.77%-24.17%-25.80%16:58.7
  • Adult Race 16 & up - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
154Wiley, ToddPipersville MenM 18:32.9--100%48.21%47.41%18:32.9
235Conard, StewWillow Grove MenM 21:20.8+2:47.9+15.09%86.89%40.39%39.47%21:20.8
347Pishnenko, VladimirSnapple MenM 25:51.1+7:18.2+39.37%71.75%27.82%26.70%25:51.1
478Lisa Weaver WomenF 29:46.1+11:13.2+60.49%62.31%16.88%15.59%29:46.1
540Hanrahan, Daniel MenM 30:02.6+11:29.7+61.97%61.74%16.11%14.81%30:02.6
649Richman, Jeffrey MenM 30:07.9+11:35.0+62.45%61.56%15.86%14.56%30:07.9
756Beck, SuziBCTC WomenF 30:09.9+11:37.0+62.63%61.49%15.77%14.47%30:09.9
853Valentine, Jake MenM 31:43.4+13:10.5+71.03%58.47%11.42%10.05%31:43.4
934Castro, Andy MenM 32:30.1+13:57.2+75.23%57.07%9.25%7.84%32:30.1
1058Distefano, LizBeagle Patrol WomenF 32:42.2+14:09.3+76.31%56.72%8.68%7.27%32:42.2
1138Giampietro, MichaelBCTC MenM 33:00.5+14:27.6+77.96%56.19%7.83%6.40%33:00.5
1262Joniak, CarolynBCTC WomenF 33:32.4+14:59.5+80.82%55.30%6.35%4.90%33:32.4
1382Anthony Gambescia MenM 33:42.8+15:09.9+81.76%55.02%5.86%4.40%33:42.8
1461James, LisaBucks Co Tri Club WomenF 33:43.9+15:11.0+81.86%54.99%5.81%4.35%33:43.9
1574Lori Gerber WomenF 34:28.7+15:55.8+85.88%53.80%3.73%2.24%34:28.7
1637Deley, BrianBCCC Wellness MenM 34:55.9+16:23.0+88.33%53.10%2.46%0.95%34:55.9
1736Deangelo, Sebastian MenM 35:04.6+16:31.7+89.11%52.88%2.06%0.54%35:04.6
1867Schneider, ReginaBucks County Tri Club WomenF 35:15.8+16:42.9+90.12%52.60%1.54%0.01%35:15.8
1957Carpinello, Debra WomenF 35:16.0+16:43.1+90.13%52.59%1.53%0.00%35:16.0
2076Maura MullenBucks County Tri Club WomenF 35:43.0+17:10.1+92.56%51.93%0.27%-1.28%35:43.0
2141Harnishfeger, AndyLanghorne MenM 36:10.8+17:37.9+95.06%51.27%-1.02%-2.59%36:10.8
2242Harnishfeger, JustinLanghorne MenM 36:22.6+17:49.7+96.12%50.99%-1.57%-3.15%36:22.6
2364McCrystal, Erica WomenF 36:38.2+18:05.3+97.52%50.63%-2.30%-3.88%36:38.2
2451Talerico, BrianFairless Hills MenM 37:05.6+18:32.7+99.98%50.00%-3.57%-5.18%37:05.6
2560Hollerbach, DaleBCTC WomenF 37:29.5+18:56.6+102.13%49.47%-4.69%-6.31%37:29.5
2659Foyle, Leigh WomenF 37:31.1+18:58.2+102.27%49.44%-4.76%-6.38%37:31.1
2763Marquez-Ferber, Sandra WomenF 38:01.5+19:28.6+105.00%48.78%-6.18%-7.82%38:01.5
2865Nekoranik, SophiaBCTC WomenF 38:08.8+19:35.9+105.66%48.62%-6.52%-8.17%38:08.8
2983Natalia Armoza WomenF 38:34.8+20:01.9+108.00%48.08%-7.73%-9.40%38:34.8
3044Kirschner, Matthew MenM 40:01.1+21:28.2+115.75%46.35%-11.74%-13.47%40:01.1
3169Whittemore, Julie WomenF 41:19.2+22:46.3+122.77%44.89%-15.38%-17.16%41:19.2
3246Mesenger, RodBucks County Speedsters MenM 42:24.2+23:51.3+128.61%43.74%-18.40%-20.24%42:24.2
3352Todor, Jason MenM 45:04.0+26:31.1+142.97%41.16%-25.84%-27.79%45:04.0
3468Wencl, Jamie WomenF 45:27.6+26:54.7+145.09%40.80%-26.94%-28.90%45:27.6
3575Joseph Vasfailo MenM 48:29.1+29:56.2+161.40%38.26%-35.38%-37.48%48:29.1
3686Samatha Conard WomenF 49:22.0+30:49.1+166.15%37.57%-37.84%-39.98%49:22.0
3787Nancy Conard WomenF 49:25.0+30:52.1+166.42%37.53%-37.98%-40.12%49:25.0
  • Adult Race 16 & up Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
178Lisa Weaver WomenF 29:46.1--100%20.63%18.75%29:46.1
256Beck, SuziBCTC WomenF 30:09.9+0:23.8+1.33%98.69%19.57%17.66%30:09.9
358Distefano, LizBeagle Patrol WomenF 32:42.2+2:56.1+9.86%91.03%12.80%10.74%32:42.2
462Joniak, CarolynBCTC WomenF 33:32.4+3:46.3+12.67%88.75%10.57%8.45%33:32.4
561James, LisaBucks Co Tri Club WomenF 33:43.9+3:57.8+13.31%88.25%10.06%7.93%33:43.9
674Lori Gerber WomenF 34:28.7+4:42.6+15.82%86.34%8.07%5.89%34:28.7
767Schneider, ReginaBucks County Tri Club WomenF 35:15.8+5:29.7+18.46%84.42%5.98%3.75%35:15.8
857Carpinello, Debra WomenF 35:16.0+5:29.9+18.47%84.41%5.97%3.74%35:16.0
976Maura MullenBucks County Tri Club WomenF 35:43.0+5:56.9+19.98%83.35%4.77%2.51%35:43.0
1064McCrystal, Erica WomenF 36:38.2+6:52.1+23.07%81.25%2.32%0.00%36:38.2
1160Hollerbach, DaleBCTC WomenF 37:29.5+7:43.4+25.94%79.40%0.04%-2.33%37:29.5
1259Foyle, Leigh WomenF 37:31.1+7:45.0+26.03%79.34%-0.04%-2.41%37:31.1
1363Marquez-Ferber, Sandra WomenF 38:01.5+8:15.4+27.74%78.29%-1.39%-3.79%38:01.5
1465Nekoranik, SophiaBCTC WomenF 38:08.8+8:22.7+28.15%78.04%-1.71%-4.12%38:08.8
1583Natalia Armoza WomenF 38:34.8+8:48.7+29.60%77.16%-2.87%-5.30%38:34.8
1669Whittemore, Julie WomenF 41:19.2+11:33.1+38.81%72.04%-10.17%-12.78%41:19.2
1768Wencl, Jamie WomenF 45:27.6+15:41.5+52.71%65.48%-21.21%-24.08%45:27.6
1886Samatha Conard WomenF 49:22.0+19:35.9+65.84%60.30%-31.63%-34.75%49:22.0
1987Nancy Conard WomenF 49:25.0+19:38.9+66.00%60.24%-31.76%-34.88%49:25.0
  • Adult Race 16 & up Female - Women
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
178Lisa Weaver WomenF 29:46.1--100%20.63%18.75%29:46.1
256Beck, SuziBCTC WomenF 30:09.9+0:23.8+1.33%98.69%19.57%17.66%30:09.9
358Distefano, LizBeagle Patrol WomenF 32:42.2+2:56.1+9.86%91.03%12.80%10.74%32:42.2
462Joniak, CarolynBCTC WomenF 33:32.4+3:46.3+12.67%88.75%10.57%8.45%33:32.4
561James, LisaBucks Co Tri Club WomenF 33:43.9+3:57.8+13.31%88.25%10.06%7.93%33:43.9
674Lori Gerber WomenF 34:28.7+4:42.6+15.82%86.34%8.07%5.89%34:28.7
767Schneider, ReginaBucks County Tri Club WomenF 35:15.8+5:29.7+18.46%84.42%5.98%3.75%35:15.8
857Carpinello, Debra WomenF 35:16.0+5:29.9+18.47%84.41%5.97%3.74%35:16.0
976Maura MullenBucks County Tri Club WomenF 35:43.0+5:56.9+19.98%83.35%4.77%2.51%35:43.0
1064McCrystal, Erica WomenF 36:38.2+6:52.1+23.07%81.25%2.32%0.00%36:38.2
1160Hollerbach, DaleBCTC WomenF 37:29.5+7:43.4+25.94%79.40%0.04%-2.33%37:29.5
1259Foyle, Leigh WomenF 37:31.1+7:45.0+26.03%79.34%-0.04%-2.41%37:31.1
1363Marquez-Ferber, Sandra WomenF 38:01.5+8:15.4+27.74%78.29%-1.39%-3.79%38:01.5
1465Nekoranik, SophiaBCTC WomenF 38:08.8+8:22.7+28.15%78.04%-1.71%-4.12%38:08.8
1583Natalia Armoza WomenF 38:34.8+8:48.7+29.60%77.16%-2.87%-5.30%38:34.8
1669Whittemore, Julie WomenF 41:19.2+11:33.1+38.81%72.04%-10.17%-12.78%41:19.2
1768Wencl, Jamie WomenF 45:27.6+15:41.5+52.71%65.48%-21.21%-24.08%45:27.6
1886Samatha Conard WomenF 49:22.0+19:35.9+65.84%60.30%-31.63%-34.75%49:22.0
1987Nancy Conard WomenF 49:25.0+19:38.9+66.00%60.24%-31.76%-34.88%49:25.0
  • Adult Race 16 & up Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
154Wiley, ToddPipersville MenM 18:32.9--100%45.49%45.96%18:32.9
235Conard, StewWillow Grove MenM 21:20.8+2:47.9+15.09%86.89%37.27%37.81%21:20.8
347Pishnenko, VladimirSnapple MenM 25:51.1+7:18.2+39.37%71.75%24.03%24.68%25:51.1
440Hanrahan, Daniel MenM 30:02.6+11:29.7+61.97%61.74%11.71%12.47%30:02.6
549Richman, Jeffrey MenM 30:07.9+11:35.0+62.45%61.56%11.45%12.21%30:07.9
653Valentine, Jake MenM 31:43.4+13:10.5+71.03%58.47%6.77%7.57%31:43.4
734Castro, Andy MenM 32:30.1+13:57.2+75.23%57.07%4.48%5.31%32:30.1
838Giampietro, MichaelBCTC MenM 33:00.5+14:27.6+77.96%56.19%3.00%3.83%33:00.5
982Anthony Gambescia MenM 33:42.8+15:09.9+81.76%55.02%0.92%1.77%33:42.8
1037Deley, BrianBCCC Wellness MenM 34:55.9+16:23.0+88.33%53.10%-2.66%-1.77%34:55.9
1136Deangelo, Sebastian MenM 35:04.6+16:31.7+89.11%52.88%-3.08%-2.20%35:04.6
1241Harnishfeger, AndyLanghorne MenM 36:10.8+17:37.9+95.06%51.27%-6.32%-5.41%36:10.8
1342Harnishfeger, JustinLanghorne MenM 36:22.6+17:49.7+96.12%50.99%-6.90%-5.98%36:22.6
1451Talerico, BrianFairless Hills MenM 37:05.6+18:32.7+99.98%50.00%-9.01%-8.07%37:05.6
1544Kirschner, Matthew MenM 40:01.1+21:28.2+115.75%46.35%-17.60%-16.60%40:01.1
1646Mesenger, RodBucks County Speedsters MenM 42:24.2+23:51.3+128.61%43.74%-24.61%-23.54%42:24.2
1752Todor, Jason MenM 45:04.0+26:31.1+142.97%41.16%-32.44%-31.30%45:04.0
1875Joseph Vasfailo MenM 48:29.1+29:56.2+161.40%38.26%-42.49%-41.26%48:29.1
  • Adult Race 16 & up Male - Men
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
154Wiley, ToddPipersville MenM 18:32.9--100%45.49%45.96%18:32.9
235Conard, StewWillow Grove MenM 21:20.8+2:47.9+15.09%86.89%37.27%37.81%21:20.8
347Pishnenko, VladimirSnapple MenM 25:51.1+7:18.2+39.37%71.75%24.03%24.68%25:51.1
440Hanrahan, Daniel MenM 30:02.6+11:29.7+61.97%61.74%11.71%12.47%30:02.6
549Richman, Jeffrey MenM 30:07.9+11:35.0+62.45%61.56%11.45%12.21%30:07.9
653Valentine, Jake MenM 31:43.4+13:10.5+71.03%58.47%6.77%7.57%31:43.4
734Castro, Andy MenM 32:30.1+13:57.2+75.23%57.07%4.48%5.31%32:30.1
838Giampietro, MichaelBCTC MenM 33:00.5+14:27.6+77.96%56.19%3.00%3.83%33:00.5
982Anthony Gambescia MenM 33:42.8+15:09.9+81.76%55.02%0.92%1.77%33:42.8
1037Deley, BrianBCCC Wellness MenM 34:55.9+16:23.0+88.33%53.10%-2.66%-1.77%34:55.9
1136Deangelo, Sebastian MenM 35:04.6+16:31.7+89.11%52.88%-3.08%-2.20%35:04.6
1241Harnishfeger, AndyLanghorne MenM 36:10.8+17:37.9+95.06%51.27%-6.32%-5.41%36:10.8
1342Harnishfeger, JustinLanghorne MenM 36:22.6+17:49.7+96.12%50.99%-6.90%-5.98%36:22.6
1451Talerico, BrianFairless Hills MenM 37:05.6+18:32.7+99.98%50.00%-9.01%-8.07%37:05.6
1544Kirschner, Matthew MenM 40:01.1+21:28.2+115.75%46.35%-17.60%-16.60%40:01.1
1646Mesenger, RodBucks County Speedsters MenM 42:24.2+23:51.3+128.61%43.74%-24.61%-23.54%42:24.2
1752Todor, Jason MenM 45:04.0+26:31.1+142.97%41.16%-32.44%-31.30%45:04.0
1875Joseph Vasfailo MenM 48:29.1+29:56.2+161.40%38.26%-42.49%-41.26%48:29.1