TNR-May 27-Twinn Island 10km

Tuesday, May 27, 2014 7:00 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: North Vancouver, BC, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 79
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 1.6
Updated: Tuesday, May 27, 2014 9:16 PM (GMT-7)
Organized by: Deep Cove Outdoors
Race website: http://www.deepcovekayak.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Long Course - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1687Wes Hammer HPKM 48:01.5--100%22.67%21.85%12.719:00:45.5
2266Gareth Tudor'Jones/Linda Warren HPDKM 48:05.7+0:04.2+0.15%99.85%22.56%21.74%12.719:00:45.5
3115Shane Martin HPKM 50:13.4+2:11.9+4.58%95.62%19.14%18.28%12.219:00:45.5
4666Warren Bruce HPKM 50:47.8+2:46.3+5.77%94.54%18.21%17.34%12.019:00:45.5
58Chris Dobrovolny HPKM 51:55.6+3:54.1+8.12%92.49%16.39%15.50%11.819:00:45.5
6550Bob Putnam HPKM 51:56.2+3:54.7+8.15%92.47%16.38%15.49%11.819:00:45.5
7617Ty Gee HPKM 52:02.7+4:01.2+8.37%92.28%16.20%15.31%11.819:00:45.5
855Mike Fitzmaurice HPKM 52:20.8+4:19.3+9.00%91.74%15.72%14.82%11.719:00:45.5
9108Willem Van Riet HPKM 52:21.0+4:19.5+9.01%91.74%15.71%14.82%11.719:00:45.5
1037Martin Rother HPKM 52:27.2+4:25.7+9.22%91.56%15.54%14.65%11.719:00:45.5
11429Reid Carter HPKM 54:28.5+6:27.0+13.43%88.16%12.29%11.36%11.219:00:45.5
12157Terry Lewis HPKM 54:30.8+6:29.3+13.51%88.10%12.23%11.30%11.219:00:45.5
13412Rod HopeHTC HPKM 54:49.6+6:48.1+14.16%87.59%11.72%10.79%11.219:00:45.5
14449Brian Hammer HPKM 54:50.3+6:48.8+14.19%87.58%11.70%10.77%11.219:00:45.5
15670Sean Hulscher HPKM 54:55.1+6:53.6+14.35%87.45%11.58%10.64%11.119:00:45.5
16403Peter Gumplinger / Silke DSKF/M 54:58.8+6:57.3+14.48%87.35%11.48%10.54%11.119:00:45.5
17104Corky ArmstrongHTC HPKM 55:04.0+7:02.5+14.66%87.21%11.34%10.40%11.119:00:45.5
18450Bruno Bagneres HPKM 55:06.7+7:05.2+14.76%87.14%11.26%10.32%11.119:00:45.5
19495David Kvick HPKM 55:28.4+7:26.9+15.51%86.57%10.68%9.73%11.019:00:45.5
20300Paul HansenHTC HPKM 56:25.6+8:24.1+17.49%85.11%9.15%8.18%10.819:00:45.5
2123Rene Chong HPKM 56:34.1+8:32.6+17.79%84.90%8.92%7.95%10.819:00:45.5
227Micky Mcdonald HPKM 57:08.8+9:07.3+18.99%84.04%7.99%7.01%10.719:00:45.5
2313Katja Rademacher HPKF 58:31.5+10:30.0+21.86%82.06%5.77%4.77%10.519:00:45.5
246Cynthia Wonham HPKF 58:40.2+10:38.7+22.17%81.86%5.54%4.53%10.419:00:45.5
25444Curtis Brock DSKM 1:00:12.2+12:10.7+25.36%79.77%3.07%2.04%10.219:00:45.5
26639Will Schuurman HPKM 1:01:21.4+13:19.9+27.76%78.27%1.21%0.16%10.019:00:45.5
2788Marshall House HPKM 1:01:23.4+13:21.9+27.83%78.23%1.16%0.11%10.019:00:45.5
2861Clay Ronaghan HPKM 1:01:27.3+13:25.8+27.96%78.15%1.05%0.00%10.019:00:45.5
2940Bernd Groll SKM 1:02:04.1+14:02.6+29.24%77.37%0.06%-1.00%9.919:00:45.5
3025Mike Darbyshire SUP UnlimitedM 1:02:11.2+14:09.7+29.49%77.23%-0.13%-1.19%9.819:00:45.5
31700Tom Hoskin HPKM 1:02:53.7+14:52.2+30.96%76.36%-1.27%-2.34%9.719:00:45.5
32674Max Roberts PKM 1:03:00.9+14:59.4+31.21%76.21%-1.46%-2.54%9.719:00:45.5
33653Dmitri Oguz HPKM 1:03:35.8+15:34.3+32.42%75.51%-2.40%-3.48%9.619:00:45.5
34327Jay Inouye HPKM 1:04:53.6+16:52.1+35.12%74.01%-4.49%-5.59%9.419:00:45.5
35671Maurice Hulscher PKM 1:07:11.2+19:09.7+39.90%71.48%-8.18%-9.33%9.119:00:45.5
36102Dan Bisalputra HPKM 1:07:14.1+19:12.6+40.00%71.43%-8.26%-9.41%9.119:00:45.5
37434Adam Cole SUP 14'M 1:07:21.7+19:20.2+40.26%71.29%-8.46%-9.61%9.119:00:45.5
38533Sharon Robertson HPKF 1:07:56.4+19:54.9+41.47%70.69%-9.39%-10.55%9.019:00:45.5
39522Dwayne Lotnick SUP 14'M 1:08:00.7+19:59.2+41.62%70.61%-9.51%-10.67%9.019:00:45.5
40460Jason Bennett SUP 14'M 1:08:28.2+20:26.7+42.57%70.14%-10.24%-11.41%8.919:00:45.5
41638Ross O'Donnell SUP 14'M 1:09:41.7+21:40.2+45.12%68.91%-12.22%-13.41%8.819:00:45.5
42615Greg Gjerdalen SUP 14'M 1:09:57.2+21:55.7+45.66%68.65%-12.63%-13.83%8.719:00:45.5
4333Kelvin Humenny SUP 14'M 1:09:58.1+21:56.6+45.69%68.64%-12.66%-13.85%8.719:00:45.5
4426Lina Augaitis SUP 12'6"F 1:10:22.6+22:21.1+46.54%68.24%-13.31%-14.52%8.719:00:45.5
45392Ali Birtwell SUP 14'M 1:10:56.5+22:55.0+47.72%67.70%-14.22%-15.44%8.619:00:45.5
4618Mike Clarke SUP 14'M 1:11:02.3+23:00.8+47.92%67.60%-14.38%-15.59%8.619:00:45.5
4717John Joyce PKM 1:11:12.4+23:10.9+48.27%67.44%-14.65%-15.87%8.619:00:45.5
48618Harry Saini SUP 14'M 1:11:22.8+23:21.3+48.63%67.28%-14.93%-16.15%8.619:00:45.5
49612Fred Feuermann SUP 14'M 1:11:48.3+23:46.8+49.52%66.88%-15.61%-16.84%8.519:00:45.5
50101Philippa Wall PKF 1:12:12.6+24:11.1+50.36%66.51%-16.27%-17.50%8.519:00:45.5
514Tim Quarles SUP 14'M 1:13:29.4+25:27.9+53.02%65.35%-18.33%-19.58%8.319:00:45.5
52675Colin SKM 1:15:37.9+27:36.4+57.48%63.50%-21.77%-23.07%8.119:00:45.5
53396Paul Fraser SUP 14'M 1:16:02.4+28:00.9+58.33%63.16%-22.43%-23.73%8.019:00:45.5
54676Travis Wade SUP 14'M 1:19:14.3+31:12.8+64.99%60.61%-27.58%-28.94%7.719:00:45.5
55401Joel Perkins Prone PaddleM 1:21:56.8+33:55.3+70.63%58.61%-31.94%-33.34%7.519:00:45.5
  • Long Course - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1403Peter Gumplinger / SilkeDSKF/M 54:58.8--100%4.53%4.53%11.119:00:45.5
2444Curtis BrockDSKM 1:00:12.2+5:13.4+9.50%91.32%-4.53%-4.53%10.219:00:45.5
  • Long Course - HPDK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1266Gareth Tudor'Jones/Linda WarrenHPDKM 48:05.7--100%0.00%0.00%12.719:00:45.5
  • Long Course - HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1687Wes Hammer HPKM 48:01.5--100%15.22%12.82%12.719:00:45.5
2115Shane Martin HPKM 50:13.4+2:11.9+4.58%95.62%11.34%8.83%12.219:00:45.5
3666Warren Bruce HPKM 50:47.8+2:46.3+5.77%94.54%10.33%7.79%12.019:00:45.5
48Chris Dobrovolny HPKM 51:55.6+3:54.1+8.12%92.49%8.33%5.74%11.819:00:45.5
5550Bob Putnam HPKM 51:56.2+3:54.7+8.15%92.47%8.32%5.72%11.819:00:45.5
6617Ty Gee HPKM 52:02.7+4:01.2+8.37%92.28%8.12%5.53%11.819:00:45.5
755Mike Fitzmaurice HPKM 52:20.8+4:19.3+9.00%91.74%7.59%4.98%11.719:00:45.5
8108Willem Van Riet HPKM 52:21.0+4:19.5+9.01%91.74%7.59%4.97%11.719:00:45.5
937Martin Rother HPKM 52:27.2+4:25.7+9.22%91.56%7.40%4.78%11.719:00:45.5
10429Reid Carter HPKM 54:28.5+6:27.0+13.43%88.16%3.84%1.11%11.219:00:45.5
11157Terry Lewis HPKM 54:30.8+6:29.3+13.51%88.10%3.77%1.05%11.219:00:45.5
12412Rod HopeHTC HPKM 54:49.6+6:48.1+14.16%87.59%3.21%0.48%11.219:00:45.5
13449Brian Hammer HPKM 54:50.3+6:48.8+14.19%87.58%3.19%0.46%11.219:00:45.5
14670Sean Hulscher HPKM 54:55.1+6:53.6+14.35%87.45%3.05%0.31%11.119:00:45.5
15104Corky ArmstrongHTC HPKM 55:04.0+7:02.5+14.66%87.21%2.79%0.04%11.119:00:45.5
16450Bruno Bagneres HPKM 55:06.7+7:05.2+14.76%87.14%2.71%-0.04%11.119:00:45.5
17495David Kvick HPKM 55:28.4+7:26.9+15.51%86.57%2.07%-0.70%11.019:00:45.5
18300Paul HansenHTC HPKM 56:25.6+8:24.1+17.49%85.11%0.39%-2.43%10.819:00:45.5
1923Rene Chong HPKM 56:34.1+8:32.6+17.79%84.90%0.14%-2.69%10.819:00:45.5
207Micky Mcdonald HPKM 57:08.8+9:07.3+18.99%84.04%-0.88%-3.73%10.719:00:45.5
2113Katja Rademacher HPKF 58:31.5+10:30.0+21.86%82.06%-3.31%-6.24%10.519:00:45.5
226Cynthia Wonham HPKF 58:40.2+10:38.7+22.17%81.86%-3.57%-6.50%10.419:00:45.5
23639Will Schuurman HPKM 1:01:21.4+13:19.9+27.76%78.27%-8.31%-11.38%10.019:00:45.5
2488Marshall House HPKM 1:01:23.4+13:21.9+27.83%78.23%-8.37%-11.44%10.019:00:45.5
2561Clay Ronaghan HPKM 1:01:27.3+13:25.8+27.96%78.15%-8.49%-11.56%10.019:00:45.5
26700Tom Hoskin HPKM 1:02:53.7+14:52.2+30.96%76.36%-11.03%-14.17%9.719:00:45.5
27653Dmitri Oguz HPKM 1:03:35.8+15:34.3+32.42%75.51%-12.27%-15.44%9.619:00:45.5
28327Jay Inouye HPKM 1:04:53.6+16:52.1+35.12%74.01%-14.56%-17.80%9.419:00:45.5
29102Dan Bisalputra HPKM 1:07:14.1+19:12.6+40.00%71.43%-18.69%-22.05%9.119:00:45.5
30533Sharon Robertson HPKF 1:07:56.4+19:54.9+41.47%70.69%-19.93%-23.33%9.019:00:45.5
  • Long Course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1674Max RobertsPKM 1:03:00.9--100%7.88%8.93%9.719:00:45.5
2671Maurice HulscherPKM 1:07:11.2+4:10.3+6.62%93.79%1.78%2.90%9.119:00:45.5
317John JoycePKM 1:11:12.4+8:11.5+13.00%88.50%-4.10%-2.90%8.619:00:45.5
4101Philippa WallPKF 1:12:12.6+9:11.7+14.59%87.27%-5.56%-4.35%8.519:00:45.5
  • Long Course - Prone Paddle
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1401Joel PerkinsProne PaddleM 1:21:56.8--100%0.00%0.00%7.519:00:45.5
  • Long Course - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
140Bernd GrollSKM 1:02:04.1--100%9.85%9.85%9.919:00:45.5
2675ColinSKM 1:15:37.9+13:33.8+21.85%82.07%-9.85%-9.85%8.119:00:45.5
  • Long Course - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
126Lina AugaitisSUP 12'6"F 1:10:22.6--100%0.00%0.00%8.719:00:45.5
  • Long Course - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1434Adam ColeSUP 14'M 1:07:21.7--100%5.57%5.05%9.119:00:45.5
2522Dwayne LotnickSUP 14'M 1:08:00.7+0:39.0+0.96%99.04%4.66%4.13%9.019:00:45.5
3460Jason BennettSUP 14'M 1:08:28.2+1:06.5+1.65%98.38%4.02%3.48%8.919:00:45.5
4638Ross O'DonnellSUP 14'M 1:09:41.7+2:20.0+3.46%96.65%2.30%1.76%8.819:00:45.5
5615Greg GjerdalenSUP 14'M 1:09:57.2+2:35.5+3.85%96.30%1.94%1.39%8.719:00:45.5
633Kelvin HumennySUP 14'M 1:09:58.1+2:36.4+3.87%96.27%1.92%1.37%8.719:00:45.5
7392Ali BirtwellSUP 14'M 1:10:56.5+3:34.8+5.31%94.95%0.56%0.00%8.619:00:45.5
818Mike ClarkeSUP 14'M 1:11:02.3+3:40.6+5.46%94.82%0.42%-0.14%8.619:00:45.5
9618Harry SainiSUP 14'M 1:11:22.8+4:01.1+5.97%94.37%-0.06%-0.62%8.619:00:45.5
10612Fred FeuermannSUP 14'M 1:11:48.3+4:26.6+6.60%93.81%-0.65%-1.22%8.519:00:45.5
114Tim QuarlesSUP 14'M 1:13:29.4+6:07.7+9.10%91.66%-3.02%-3.59%8.319:00:45.5
12396Paul FraserSUP 14'M 1:16:02.4+8:40.7+12.88%88.59%-6.59%-7.19%8.019:00:45.5
13676Travis WadeSUP 14'M 1:19:14.3+11:52.6+17.63%85.01%-11.07%-11.70%7.719:00:45.5
  • Long Course - SUP Unlimited
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
125Mike DarbyshireSUP UnlimitedM 1:02:11.2--100%0.00%0.00%9.819:00:45.5
  • Short Course - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
120Gary Cassulis/ AndreaHPDKF/M 41:25.6--100%19.18%18.77%9.119:03:05.7
267Gary CoulterPKM 41:55.4+0:29.8+1.20%98.82%18.22%17.80%9.019:03:05.7
3411Wes NovixPKM 42:47.5+1:21.9+3.29%96.81%16.52%16.09%8.819:03:05.7
4351Andrew KingPKM 45:43.8+4:18.2+10.39%90.59%10.79%10.33%8.319:03:05.7
5673Rob EakinSKM 46:32.7+5:07.1+12.36%89.00%9.20%8.74%8.119:03:05.7
6197Cameron UnderhillSUP 14'M 46:46.2+5:20.6+12.90%88.58%8.76%8.29%8.119:03:05.7
7609Scott BurtonSUP 14'M 47:28.5+6:02.9+14.60%87.26%7.39%6.91%8.019:03:05.7
8520Stacey WyattPKF 47:43.8+6:18.2+15.22%86.79%6.89%6.41%7.919:03:05.7
9608Alison WoodSUP 14'F 48:44.7+7:19.1+17.67%84.99%4.91%4.42%7.819:03:05.7
10369Guillaume St LouisSUP 12'6"M 49:16.0+7:50.4+18.93%84.09%3.89%3.40%7.719:03:05.7
11382Mike GeorgeSUP 14'M 50:35.5+9:09.9+22.12%81.88%1.31%0.80%7.519:03:05.7
12578Barry ClemissSUP 12'6"M 50:49.6+9:24.0+22.69%81.51%0.85%0.34%7.419:03:05.7
13613Evan GerbrechtSUP 12'6"M 51:10.4+9:44.8+23.53%80.95%0.17%-0.34%7.419:03:05.7
14343Kahlyn AdiePKF 51:36.6+10:11.0+24.58%80.27%-0.68%-1.20%7.319:03:05.7
15147Julia Kramer/Stephan Berhard/LilianaDSKF/M 52:09.3+10:43.7+25.90%79.43%-1.74%-2.26%7.219:03:05.7
16677Niall Vaughan/Claire JonesDSKF/M 52:10.1+10:44.5+25.93%79.41%-1.77%-2.29%7.219:03:05.7
1775Sandee DoxtdatorSKF 52:57.7+11:32.1+27.84%78.22%-3.32%-3.85%7.119:03:05.7
18663David Thomson/Fiona TurnbullDSKF/M 53:11.0+11:45.4+28.38%77.89%-3.75%-4.28%7.119:03:05.7
19611Carmen MerkelSUP 14'F 56:49.0+15:23.4+37.15%72.91%-10.84%-11.41%6.719:03:05.7
20569Bruce JonesSUP 14'M 58:18.8+16:53.2+40.76%71.04%-13.76%-14.34%6.519:03:05.7
21586Sandra YallopSKF 58:54.1+17:28.5+42.18%70.33%-14.91%-15.49%6.419:03:05.7
22445Lisa MacleayPKF 58:55.3+17:29.7+42.23%70.31%-14.94%-15.53%6.419:03:05.7
23619Caroline WhisheartSUP 12'6"F 1:01:11.2+19:45.6+47.70%67.71%-19.36%-19.97%6.219:03:05.7
24680Pat McguireSUP 12'6"M 1:03:02.8+21:37.2+52.19%65.71%-22.99%-23.62%6.019:03:05.7
  • Short Course - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1147Julia Kramer/Stephan Berhard/LilianaDSKF/M 52:09.3--100%0.66%0.03%7.219:03:05.7
2677Niall Vaughan/Claire JonesDSKF/M 52:10.1+0:00.8+0.03%99.97%0.64%0.00%7.219:03:05.7
3663David Thomson/Fiona TurnbullDSKF/M 53:11.0+1:01.7+1.97%98.07%-1.30%-1.95%7.119:03:05.7
  • Short Course - HPDK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
120Gary Cassulis/ AndreaHPDKF/M 41:25.6--100%0.00%0.00%9.119:03:05.7
  • Short Course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
167Gary CoulterPKM 41:55.4--100%12.87%10.29%9.019:03:05.7
2411Wes NovixPKM 42:47.5+0:52.1+2.07%97.97%11.07%8.43%8.819:03:05.7
3351Andrew KingPKM 45:43.8+3:48.4+9.08%91.68%4.96%2.14%8.319:03:05.7
4520Stacey WyattPKF 47:43.8+5:48.4+13.85%87.83%0.81%-2.14%7.919:03:05.7
5343Kahlyn AdiePKF 51:36.6+9:41.2+23.11%81.23%-7.26%-10.44%7.319:03:05.7
6445Lisa MacleayPKF 58:55.3+16:59.9+40.55%71.15%-22.45%-26.09%6.419:03:05.7
  • Short Course - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1673Rob EakinSKM 46:32.7--100%11.85%12.12%8.119:03:05.7
275Sandee DoxtdatorSKF 52:57.7+6:25.0+13.79%87.88%-0.30%0.00%7.119:03:05.7
3586Sandra YallopSKF 58:54.1+12:21.4+26.55%79.02%-11.55%-11.22%6.419:03:05.7
  • Short Course - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1369Guillaume St LouisSUP 12'6"M 49:16.0--100%10.59%3.73%7.719:03:05.7
2578Barry ClemissSUP 12'6"M 50:49.6+1:33.6+3.17%96.93%7.76%0.68%7.419:03:05.7
3613Evan GerbrechtSUP 12'6"M 51:10.4+1:54.4+3.87%96.27%7.13%0.00%7.419:03:05.7
4619Caroline WhisheartSUP 12'6"F 1:01:11.2+11:55.2+24.19%80.52%-11.05%-19.57%6.219:03:05.7
5680Pat McguireSUP 12'6"M 1:03:02.8+13:46.8+27.97%78.14%-14.42%-23.20%6.019:03:05.7
  • Short Course - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1197Cameron UnderhillSUP 14'M 46:46.2--100%9.10%5.84%8.119:03:05.7
2609Scott BurtonSUP 14'M 47:28.5+0:42.3+1.51%98.52%7.73%4.42%8.019:03:05.7
3608Alison WoodSUP 14'F 48:44.7+1:58.5+4.22%95.95%5.26%1.86%7.819:03:05.7
4382Mike GeorgeSUP 14'M 50:35.5+3:49.3+8.17%92.45%1.67%-1.86%7.519:03:05.7
5611Carmen MerkelSUP 14'F 56:49.0+10:02.8+21.48%82.32%-10.43%-14.39%6.719:03:05.7
6569Bruce JonesSUP 14'M 58:18.8+11:32.6+24.68%80.20%-13.34%-17.41%6.519:03:05.7