Kayak HQ Multisport Triathlon Race 2

Sunday, October 13, 2019 10:00 (GMT+13) - Final results

Race info
Sport: Triathlon
Location: Nelson, New Zealand
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 67
Laps: 3
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 4.1
Updated: Sunday, November 17, 2019 18:45 (GMT+13)
Organized by: Nelson Triathlon Club
Race website: https://www.nelsontriclub.co.nz

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Race winners

  • right arrow imageClick on a green category name to see full results
 1. Short Multisport Tri Winner Winning time Total racers Progress view Lap times
 Overall Graham Postles 58:50.8 15  Race review  Lap times
 Female Jade Elizabeth Sundbye 1:05:45.6 6  Race review  Lap times
 30-39 Aisling Bremner 1:06:03.9 2  Race review  Lap times
 50-59 Helen Webster 1:14:12.1 1  Race review  Lap times
 60-69 Belinda Heaphy 1:06:49.1 1  Race review  Lap times
 U19 Jade Elizabeth Sundbye 1:05:45.6 2  Race review  Lap times
 Male Graham Postles 58:50.8 7  Race review  Lap times
 40-49 Brendon Turner 1:02:59.6 1  Race review  Lap times
 60-69 Graham Postles 58:50.8 2  Race review  Lap times
 U19 Janek Manderson 1:05:48.8 4  Race review  Lap times
 Female/Male The Wacky Wests 1:12:03.1 2  Race review  Lap times
 40-49 The Wacky Wests 1:12:03.1 1  Race review  Lap times
 50-59 Team Pandamonium 1:17:45.8 1  Race review  Lap times
 2. Long Multisport Tri Winner Winning time Total racers Progress view Lap times
 Overall Nathan Fa'avae 1:24:09.8 19  Race review  Lap times
 Female Georgia Whitla 1:40:06.2 8  Race review  Lap times
 20-29 Francesca Harris 1:54:59.6 1  Race review  Lap times
 30-39 Georgia Whitla 1:40:06.2 2  Race review  Lap times
 40-49 Jane Townsend 1:59:18.2 1  Race review  Lap times
 60-69 Sandra Watts 1:44:09.6 1  Race review  Lap times
 U19 Davis Sundbye 2:22:30.8 3  Race review  Lap times
 Male Nathan Fa'avae 1:24:09.8 11  Race review  Lap times
 20-29 Theo Wordsworth 1:30:15.7 3  Race review  Lap times
 30-39 Patrick Higgins 1:28:17.7 3  Race review  Lap times
 40-49 Nathan Fa'avae 1:24:09.8 4  Race review  Lap times
 50-59 Nigel Muir 1:37:33.5 1  Race review  Lap times
 3. Short MB Duathlon Winner Winning time Total racers Progress view Lap times
 Overall Trent Lohmann 40:32.4 17  Race review  Lap times
 Female Jasmin Patel 46:36.6 8  Race review  Lap times
 50-59 Nicki Alexander 57:42.1 1  Race review  Lap times
 60-69 Fran Kerse 50:42.1 3  Race review  Lap times
 U19 Jasmin Patel 46:36.6 4  Race review  Lap times
 Male Trent Lohmann 40:32.4 5  Race review  Lap times
 40-49 Simon Patel 46:52.8 1  Race review  Lap times
 U19 Trent Lohmann 40:32.4 4  Race review  Lap times
 Female/Male Headless Chickens 41:51.7 4  Race review  Lap times
 30-39 Elena Hill 1:35:24.9 1  Race review  Lap times
 40-49 Headless Chickens 41:51.7 2  Race review  Lap times
 U19 Zoe Bomnny 49:00.2 1  Race review  Lap times
 4. Long MB Duathlon Winner Winning time Total racers Progress view Lap times
 Overall Chris Sharland 1:10:14.2 16  Race review  Lap times
 Female Zoe King 1:21:24.8 7  Race review  Lap times
 20-29 Aimee Burnard 1:28:23.8 1  Race review  Lap times
 40-49 Zoe King 1:21:24.8 3  Race review  Lap times
 50-59 Maria Voigt 1:28:26.3 2  Race review  Lap times
 60-69 Liz Coke 1:31:03.7 1  Race review  Lap times
 Male Chris Sharland 1:10:14.2 9  Race review  Lap times
 30-39 Chris Sharland 1:10:14.2 2  Race review  Lap times
 40-49 Pete Marshall 1:22:34.3 1  Race review  Lap times
 50-59 Stuart Hodgkiss 1:14:02.0 2  Race review  Lap times
 60-69 Rob Rix 1:54:01.0 1  Race review  Lap times
 70+ Simon Biss 1:28:25.3 2  Race review  Lap times
 U19 Bailey O'Malley 1:19:22.3 1  Race review  Lap times