Language:

Sound Rowers: Great Cross Sound 2014

Saturday, August 23, 2014 9:01 AM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Seattle, WA, United States
Start type: Mass start
Racers: 35
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 1.6.3
Updated: Saturday, August 23, 2014 10:28 PM (GMT-7)
Organized by: Sound Rowers and Paddlers
Race website: http://soundrowers.org

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
11Adrian StorbSeattle - Maas Quad Open Water 4x OWM 52:08.9--100%29.57%
210Megan Yount Bruce RolfeBellevue - Pocock Double 2x FlatwaterF/M 53:40.5+1:31.6+2.93%97.16%27.51%
331Evan JacobsSeattle, WA - Maas 24 1x OW-IIIM 54:10.4+2:01.5+3.88%96.26%26.84%
44Robert MeenkOlympia - Maas 24 1x OW-IIIM 54:31.0+2:22.1+4.54%95.66%26.37%
513Peter HirtleLake Forest Park, Seattle - Maas 2X 1x FlatwaterM 57:42.4+5:33.5+10.66%90.37%22.06%
621Tyler Peterson 1x OW-IIM 57:58.1+5:49.2+11.16%89.96%21.71%
732Kelly Johnson and Ed Ives 2x OWF/M 58:09.6+6:00.7+11.53%89.66%21.45%
830Susan Kinne and KC Dietz 2x OWF 58:12.3+6:03.4+11.61%89.59%21.39%
95Leslie Zavisca & Bob ThoresonSeattle - Open Water Double 2x OWF/M 59:14.0+7:05.1+13.59%88.04%20.00%
107Tim HuebnerSanta Cruz, CA - Bay Shells Rowing / Bay 21 1x OW-IIM 59:43.2+7:34.3+14.52%87.32%19.35%
1122DAMON ELLINGSTONSeattle - Bay Shell 21 1x OW-IIM 1:00:42.1+8:33.2+16.40%85.91%18.02%
1236Ken DeemTacoma - Maas 24 1x OW-IIIM 1:01:12.3+9:03.4+17.37%85.20%17.34%
1316Mike RucierBurien - Bay 21 1x OW-IIM 1:01:25.0+9:16.1+17.77%84.91%17.05%
1414John HeaterSeattle - MAAS Flyweight 1x OW-IIIM 1:02:40.7+10:31.8+20.19%83.20%15.35%
1534Mark Miller/ Jim BuckleyPort Townsend - Maas Double 2x OWM 1:05:02.3+12:53.4+24.72%80.18%12.16%
1635Paul Crivell HPKM 1:05:34.8+13:25.9+25.76%79.52%11.43%
1729Jim HeinleinWenatchee - Huki S1-R HPKM 1:06:11.5+14:02.6+26.93%78.78%10.61%
182Baker/ColeGig Harbor/Kenmore FSK-2F/M 1:06:14.0+14:05.1+27.01%78.73%10.55%
1915Skip Johnson and Kim George C2F/M 1:07:35.0+15:26.1+29.60%77.16%8.73%
2033Brad Bauer OC-1M 1:07:47.4+15:38.5+29.99%76.93%8.45%
218David McWethy 1x OW-IIIM 1:13:42.9+21:34.0+41.36%70.74%0.44%
2219Michael LampiBellevue - V15-6M PedalboatM 1:17:14.3+25:05.4+48.11%67.52%-4.31%
233Riley O'brienMarblemount, Wa - Little River Cambridge Rec Rowing Shell 1x OW-IIM 1:18:30.5+26:21.6+50.55%66.42%-6.03%
2437Herbie WeisseMukilteo - Peinert Dolphin 1x OW-IIIM 1:20:43.8+28:34.9+54.81%64.60%-9.03%
2518Paul Rollinger HPKM 1:24:03.6+31:54.7+61.19%62.04%-13.53%
2638Carrie Weisse 1x OW-IIF 1:26:39.6+34:30.7+66.18%60.18%-17.04%
2712Russ Goedde And Fred BirchmanSeattle - Whitehall Double Rowboat GigM 1:28:03.5+35:54.6+68.86%59.22%-18.93%
2817Conrad Kreick SKM 1:28:56.6+36:47.7+70.56%58.63%-20.12%
2926Jim SlyfieldKirkland - Easy Rider, Eskimo, 18-6 SKM 1:39:32.3+47:23.4+90.88%52.39%-34.43%
306Paul ThomasSeattle - PWS Osprey FSKM 1:40:26.5+48:17.6+92.61%51.92%-35.65%
3125Elizabeth BaileyKirkland, WA - Pygmy, Arctic Tern, 14' SKF 1:50:46.4+58:37.5+112.42%47.08%-49.60%
3228Patrik GarnettSeattle - NSP 14.0 Touring SUPM 2:07:09.1+1:15:00.2+143.83%41.01%-71.72%
3339Mike HardingWest Seattle - Cornish Racing Skiff OR Canoe 1x Fixed SeatM 2:17:42.6+1:25:33.7+164.07%37.87%-85.98%
-23Theresa Neighbors FSKF DNF----
-24Leonard HuffmanKirkland - Ocean Kayak Sprinter FSKM DNF----