Battle on the Bayou X

Saturday, March 30, 2019 9:00 AM (GMT-5) - Start list

Race info
Sport: Paddling
Location: Ocean Springs, MS, United States
Start type: Mass start
Racers: 115
Updated: Tuesday, April 2, 2019 5:07 PM (GMT-5)
Organized by: The General
Race website: http://battleonthebayou.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Bib Racer name
Affiliation
Distance Category Age Gender Start time
101 HORTON II, Darrell Theodore, AL - 14' SIC RS  SUP Race (M) 47 M 09:00:28
102 ROUNSAVILLE, Marc Orange Beach, AL - Indigo 14' SUP  SUP Race (M) 99 M 09:00:28
103 HUNT, Jerrod Biloxi, MS - Epic V8  K1 Fast (M) 42 M 09:00:28
105 DUTTON, Jennifer Mobile, AL - Kayak  K1 Medium (F) 44 F 09:00:28
106 COLLIER, John Brandon, MS - Eddyline Fathom  K1 Long (M) 53 M 09:00:28
107 COLLIER, Candace Brandon, MS - Eddyline Fathom  K1 Long (F) 50 F 09:00:28
108 JAMES, Jennifer Fort Walton Beach, FL - Bote Wraith SS  SUP Race (F) 43 F 09:00:28
109 CARTER, Sue Baton Rouge, LA - Perception/Caretta  K2 Rec (Mixed) 57 F 09:00:28
110 MASSIEN, Jeffrey GULFPORT, MS - 12' Eddyline Carribean Sit-On-Top  K1 Short (M) 68 M 09:00:28
111 CARPENTER, Charles Sterlington, LA - V8 Pro  K1 Fast (M) 53 M 09:00:28
112 CAPEL, Andy Maumelle, AR - Epic  K1 Race (M) 43 M 09:00:28
113 CAPEL, Phil Sherwood - Canoe  C1 Race (M) 67 M 09:00:28
114 KEMM, Jessica Baton Rouge, LA - Perception Tribe  K1 Short (F) 66 F 09:00:28
115 COOPER, Leroy Biloxi - P+H Dolphin  K1 Long (M) 59 M 09:00:28
116 COOPER, Kristen Biloxi - Necky Looksha 4  K1 Long (F) 56 F 09:00:28
117 MCDONALD, Lisa Ocean Springs - Bote Lowride HD  SUP Surf (F) 51 F 09:00:28
118 DUFOUR, Matthew Amite, LA - Acend 10  K1 Pool Toy (M) 40 M 09:00:28
119 SMITH, Kay Metairie - Ocean Kayak Malibu Two  K2 Rec (Mixed) 54 F 09:00:28
120 SCHULTE, Kimberly Mandeville, LA - Nordic Arrow  K1 Fast (F) 47 F 09:00:28
121 GUELFO, Bonnie Baton Rouge, LA - Tribe 9.5 BS Sea Spray 2016  K1 Short (F) 68 F 09:00:28
122 TAYLOR, Tom Biloxi, MS - Necky Looksha  K2 Rec (Mixed) 50 M 09:00:28
123 KING, Krystal Diamond Springs, CA - Pygmy Coho  K1 Long (F) 33 F 09:00:28
124 KING, Josh Diamond Springs, CA - Pygmy Coho  K1 Long (M) 40 M 09:00:28
125 PERRETTE, Rex Bogalusa, LA - Wenonah C2 Cruizer  C2 Race (Mixed) 15 M 09:00:28
126 GULCZYNSKI, Josh Bogalusa, LA - Wenonah C2 Cruizer  C2 Race (Mixed) 18 M 09:00:28
127 TIPTON, Raymond GULFPORT, MS - EPIC V8 Double  K2 Rec (Mixed) 67 M 09:00:28
128 MCCARLEY, TIM VICKSBURG, MS - Lakeshore Riverrover SUP  SUP Race (M) 56 M 09:00:28
129 GONZALEZ, George Gulf Breeze, FL - Steller S18S  K1 Fast (M) 52 M 09:00:28
130 ARNOLD, Kim Biloxi, MS  SUP Surf (F) 56 F 09:00:28
131 RICHARDS, Eric Pascagoula, MS - Hobie  SUP Pedal (M) 65 M 09:00:28
132 RICHARDS, Keigm Pascagoula, MS - Hobie  K1 Pedal (F) 63 F 09:00:28
133 MOORE, Kevin Long Beach, MS - California Board Company Kahakai  SUP Surf (M) 45 M 09:00:28
134 BECK, Melissa Columbus, MS - Epic V8 Pro  K1 Fast (F) 55 F 09:00:28
135 JACKSON, Luke Ocean Springs, MS - 14' Custom LAJ  SUP Race (M) 41 M 09:00:28
137 ALDEN, Steve Foley, AL - Infinity SUP  SUP Race (M) 59 M 09:00:28
138 ECKERT, Richard Watersound - Hobie OUtback  K1 Pedal (M) 56 M 09:00:28
139 ECKERT, Steven Biloxi - Hobie OUtback  K1 Pedal (M) 45 M 09:00:28
140 CREEL, Billie Citronelle, AL - Necky Eliza  K1 Medium (F) 66 F 09:00:28
141 JACKSON, Lee Grenada, MS - Wilderness System Pungo 140  K1 Medium (M) 44 M 09:00:28
142 JACKSON, Judy Grenada, MS - Wilderness System Pungo 120  K1 Short (F) 35 F 09:00:28
143 WILLIAMS, Christopher Madison, MS - NA  C1 Race (M) 47 M 09:00:28
144 HELLER, Doug Ocean Springs, MS - Hobie Adventure Island  K1 Pedal (M) 60 M 09:00:28
145 PAYNE, Nate Parts Unknown, MS - Janautica  K1 Long (M) 60 M 09:00:28
147 CALLAWAY, Laura VICKSBURG, MS - Liquid Logic/Pisgah  K1 Medium (F) 57 F 09:00:28
148 VAUGHN, Kathy Ocean Springs, MS - Stellar/S16  K1 Long (F) 55 F 09:00:28
149 LEON, David Biloxi, MS - Starboard Allstar Unlimited Isup  SUP Race (M) 36 M 09:00:28
150 MCDERMOTT, Reed Falmouth, ME - Stellar S18S  K1 Fast (M) 21 M 09:00:28
151 STARK, Stanley Gulfport MS - Epivv8 PRO  K1 Fast (M) 79 M 09:00:28
152 GILLIKIN, Ryan Bay Minette, AL - Epicv8  K1 Fast (F) 40 F 09:00:28
153 EVANS, Randi Spanish Fort, AL - Hurricane Sojurne 126  K1 Short (F) 72 F 09:00:28
154 CLARK, Bob Saucier - Custom Build  K1 Medium (M) 70 M 09:00:28
155 SKRMETTA, Dannie Biloxi - Cobra  K1 Long (M) 56 M 09:00:28
156 LEMON, Lulu Ipsicle, QC - Epic V7  K1 Long (M) 60 M 09:00:28
158 SMITH, Steve Waynesboro, MS - Stellar S18R  K1 Fast (M) 59 M 09:00:28
159 CHILDRES, Henry Watson, LA - Dagger Crossfire  K1 Short (M) 71 M 09:00:28
161 COLLINS, Donna Biloxi, MS - Janautica  K2 Race (Mixed) 59 F 09:00:28
163 JIHA, George Baton Rouge, LA - Stellar 21  K2 Race (Mixed) 54 M 09:00:28
164 HILL, Craig Columbus, MS - Necky / Elaho  K1 Long (M) 51 M 09:00:28
165 WATERS, David Pensacola, FL - Hurricane Category 5  K1 Medium (M) 63 M 09:00:28
166 HAMILTON, Jerry Jackson, MS - Mhl 14'X28" Race Board  SUP Race (M) 44 M 09:00:28
167 SMITH, Kaleb Lucedale, MS - Epic V7  K1 Long (M) 30 M 09:00:28
168 REINIKE, Kim Pass Christian, MS - Ruhaine Intrigue  K2 Race (Mixed) 62 M 09:00:28
170 BERNARD, Rusry Mandeville, LA - Stellar/16S Kayak  K1 Long (M) 60 M 09:00:28
171 JORDAN, Susan Lucedale, MS - Westside/Sleek  K1 Fast (F) 58 F 09:00:28
172 ECKERT, Michael Sydney - Rental From Everything Kayak (TBD)  K1 Pedal (M) 54 M 09:00:28
173 LAWRENCE, Henry Brandon, MS - Think EVO II  K1 Race (M) 57 M 09:00:28
174 ASBELL, Ken Gulf Breeze, FL - Infinity Whiplash  SUP Race (M) 63 M 09:00:28
175 MICHAUD, Michael Ocean Springs, MS - Hurricane Santee Sport 116  K1 Short (M) 37 M 09:00:28
176 HAWN, Curt Fort Walton Bch, FL - Hovie 14  SUP Race (M) 59 M 09:00:28
177 BAKER, Alice Pascagoula, MS - Hobie Stand Uppaddle Board  SUP Pedal (F) 59 F 09:00:28
178 DUGAL, Denise Lafayette, LA - Wilderness Cape Lookout  K1 Medium (F) 61 F 09:00:28
179 VOLKOFF, Nikolai Moscow, IL - Epic V10  K1 Race (M) 40 M 09:00:28
180 CROSS, Nova Ocean Springs, MS - Epic V7  K1 Long (F) 56 F 09:00:28
181 CROSS, Gerry Ocean Springs, MS - Perception  K1 Medium (M) 57 M 09:00:28
182 BERRY, Wayne GULFPORT, MS - Wenonah / Escape  C2 Rec (Mixed) 72 M 09:00:28
183 BERRY, Jeb GULFPORT, MS - Epic / V14  K1 Race (M) 44 M 09:00:28
184 WYBLE, Eric Pass Christian, MS - Point 65 North XP  K1 Fast (M) 62 M 09:00:28
185 BARRE, Gregg Lafayette, LA - SUP  SUP Surf (M) 57 M 09:00:28
186 VAUGHAN, Amy GULFPORT, MS - Hurricane Excursion 140 RR  K1 Medium (F) 43 F 09:00:28
187 BROOKS, Robert Biloxi, MS  K1 Long (M) 62 M 09:00:28
188 ROBERTSON, Muril Huntsville, AL - Epic V8 Pro  K1 Fast (M) 73 M 09:00:28
189 HOLMES, Elmore Memphis, TN - Epic V10L  K1 Race (M) 51 M 09:00:28
190 ECONOMU, Adam Bogalusa, LA - Wenonah J203 C1  C1 Race (M) 21 M 09:00:28
191 MASSOW, Christian Cypress, TX - Epic Legacy XL  K1 Race (M) 56 M 09:00:28
192 KESSELRING, Karen Hot Springs Village, AR - Epic V8  K1 Fast (F) 63 F 09:00:28
194 JAYNES, Chet New Orleans, LA - Epic V8 Pro  K1 Fast (M) 57 M 09:00:28
195 MCKNIGHT, Larry Madison, MS - Old Town Loon  K1 Short (M) 67 M 09:00:28
196 KENNEDY, Wanda Madison, MS - Wilderness systems pungo  K1 Short (F) 65 F 09:00:28
197 CROCKER, Eric Mobile, AL - Necky / Elaho  K1 Short (M) 29 M 09:00:28
198 CROCKER, Eddie Mobile, AL - Seda  K1 Fast (M) 57 M 09:00:28
199 SANBURN, Lynn GULFPORT, MS - Huki V2-X Outrigger Canoe 2  Unlimited 42 F 09:00:28
200 DRUMMOND, Lauren D'iberville, MS - Epic V8 Pro  K1 Fast (F) 59 F 09:00:28
201 OVERMYER, Kent Saucier, MS - Bjorn Thomasson/Nomad 2 Stripper  K2 Rec (Mixed) 56 M 09:00:28
202 RICHARDS, David Ocean Springs, MS - Epic V8  K1 Fast (M) 67 M 09:00:28
203 DEARING, Carol Mobile, AL - Wilderness Tsunami  K1 Short (F) 56 F 09:00:28
204 ROUNSAVILLE, Zach Orange Beach, AL - Infinity Blackfish  SUP Race (M) 30 M 09:00:28
205 UMANNOVA, Adela Gulf Shores, AL - JP Australia  SUP Race (F) 28 F 09:00:28
206 ROSE, Tami Pearl, MS - Evoloution 16  K1 Long (F) 48 F 09:00:28
207 HERRMANN, Stephanie Farmerville, LA - Epic V7  K1 Long (F) 51 F 09:00:28
208 RACHAL, Robert Homer, LA - Stellar Ss16  K1 Long (M) 54 M 09:00:28
209 BRIDWELL, Scott Biloxi, MS - Pelican  K1 Medium (M) 57 M 09:00:28
210 BUCKALEW, Lynn Waynesboro, MS - Epic V8 Pro  K1 Fast (M) 64 M 09:00:28
211 BAILEY, Gloria Ocean Springs, MS - Bote HD  SUP Surf (F) 53 F 09:00:28
212 CHOKR, Al Metairie, LA - Tandem Kayak  K2 Rec (Mixed) 54 M 09:00:28
213 RUSKEY, John Clarksdale - Cricket Cypress Strip Canoe  Unlimited 55 M 09:00:28
214 SIBLEY, Jesse Baton Rouge - Hobie  K1 Pedal (M) 34 M 09:00:28
215 DOSSETT, Clinton Picayune - Ares-kai wa-a  Unlimited 38 M 09:00:28
216 BRUFFER, Michael Biloxi  K2 Rec (Mixed) 50 M 09:00:28
217 TURNAGE, Will Grenada - Necky Sport  K1 Medium (M) 66 M 09:00:28
218 SEKUL, Shane Destin  SUP Race (M) 45 M 09:00:28
219 SMITH, Mary Mobile - Wilderness systems pungo  K1 Short (F) 40 F 09:00:28
220 SMITH, Cathrine Metairie  K2 Rec (Mixed) 18 F 09:00:28
221 KADI, Carson Metairie  K2 Rec (Mixed) 29 M 09:00:28
222 BRUFFEY, Jacob Biloxi - Jackson Cuda LT  K1 Medium (M) 23 M 09:00:28
223 YOUNG, Samantha New Orleans - California surf style  SUP Surf (F) 40 M 09:00:28