Bank Windhoek Dusk & Dawn Combined Times

Saturday, March 2, 2019 06:00 (GMT+2) - Series standings

Race info
Sport: Running - trail
Location: Windhoek, Namibia
Series type: Total time
Series races: 2
Completed races: 2
Racers: 198
Updated: Tuesday, March 5, 2019 06:55 (GMT+2)
Organized by: Farm Windhoek Fitness
Race website: https://www.facebook.com/farmwindhoekfitness

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Series winners

  • right arrow imageClick on a green category name to see full results
 Default Winner Winning total Racers
 Dawn (4km) Winner Winning total Racers
 Overall Kyle Neethling -1 race 5
 Female      
 Open (18 to 39) Gaby Ahrens1 -1 race 2
 Male      
 Junior (under 18 years) Kyle Neethling -1 race 1
 Open (18 to 39) Alex Klein -1 race 1
 Senior (40 and up) Miguel Santos1 -1 race 1
 Dusk (4km) Winner Winning total Racers
 Overall Nicolaas Hoeksema -1 race 20
 Female      
 Junior (under 18 years) Kim Feldmann -1 race 3
 Open (18 to 39) Surina De Wit -1 race 10
 Senior (40 and up) Elmarie Odendaal -1 race 2
 Male      
 Open (18 to 39) Jaco Van Der Walt -1 race 2
 Senior (40 and up) Nicolaas Hoeksema -1 race 3
 Scout (4km+9km) Winner Winning total Racers
 Overall Nesley Gaweseb 55:34.7 78
 Female      
 Junior (under 18 years) Monjunnique Badenhorst 2:15:24.5 2
 Open (18 to 39) Tania Wiese 1:09:57.1 26
 Senior (40 and up) Lealani Barth 1:24:52.2 11
 Male      
 Junior (under 18 years) Connor McNamara 1:03:44.4 4
 Open (18 to 39) Nesley Gaweseb 55:34.7 28
 Senior (40 and up) Usiel Afrikaner 1:01:07.0 7
 Adventurer (9km+18km) Winner Winning total Racers
 Overall Micheal Nuuyoma 2:37:22.0 23
 Female      
 Open (18 to 39) Robyn-Lee Swartz 2:37:27.7 5
 Senior (40 and up) Shani Scholtz 3:00:37.1 4
 Male      
 Open (18 to 39) Micheal Nuuyoma 2:37:22.0 8
 Senior (40 and up) Andre Engelbrecht 2:48:15.3 6
 Dawn (9km) Winner Winning total Racers
 Overall Laban Ndjendja -1 race 20
 Female      
 Open (18 to 39) Marietjie De Chavonnes Vrugt -1 race 10
 Senior (40 and up) Winette Herselman -1 race 4
 Male      
 Junior (under 18 years) Tristan Feldmann1 -1 race 1
 Open (18 to 39) Jacques Fourie -1 race 2
 Senior (40 and up) Laban Ndjendja -1 race 3
 Dusk (9km) Winner Winning total Racers
 Overall Anja A. Schröder -1 race 9
 Female      
 Open (18 to 39) Amanda Greeff -1 race 2
 Senior (40 and up) Anja A. Schröder -1 race 2
 Male      
 Junior (under 18 years) Tristan Feldmann -1 race 1
 Open (18 to 39) Tobias Verwey -1 race 3
 Senior (40 and up) Roderick Lautenbach -1 race 1
 Dawn (18km) Winner Winning total Racers
 Overall Jaco Huisamen -1 race 7
 Female      
 Senior (40 and up) Anita Kinder -1 race 1
 Male      
 Open (18 to 39) Jaco Huisamen -1 race 5
 Senior (40 and up) Ockie Oosthuizen -1 race 1
 Dusk (18km) Winner Winning total Racers
 Overall Ilse Van Zyl -1 race 1
 Female      
 Open (18 to 39) Ilse Van Zyl -1 race 1
 Great Explorer(18km+26km) Winner Winning total Racers
 Overall Thomas Miller 3:51:24.6 25
 Female      
 Open (18 to 39) Stephanie Roland 4:36:37.5 4
 Senior (40 and up) Brenda Esterhuyse 6:18:47.1 1
 Male      
 Open (18 to 39) Thomas Miller 3:51:24.6 13
 Senior (40 and up) Cameron MacRae 4:17:32.1 7
 Dawn (26km) Winner Winning total Racers
 Overall Joris Harteveld -1 race 4
 Female      
 Senior (40 and up) Anja Schröder -1 race 1
 Male      
 Open (18 to 39) Tim Yates -1 race 2
 Senior (40 and up) Joris Harteveld -1 race 1