AM Main Race Sunday 2020

Sunday, January 5, 2020 09:00 (GMT+0) - Final results

Race info
Sport: Motor sports - dirt bike
Location: Glynneath, United Kingdom
Start type: Mass start
Racers: 63
Laps: 8
Timing mode: Multi-device splits
Timed on: FUJITSU LIFEBOOK A556
Timed with: Webscorer PRO 4.2
Chip timing: Other
Updated: Saturday, January 25, 2020 13:40 (GMT+0)
Organized by: Outdoor Welsh Events
Race website: https://valleysxtreme.com/#

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Race winners »
  • Lap times
Place Bib Racer name Affiliation Category CP1
1 117 Jordan Brigden Gbpanelcraft  1. GOLD 10:36.1 -+0.00%100.00%
2 111 Ian Fortune   1. GOLD 10:52.2 +0:16.1+2.53%97.53%
3 103 Kevin Novello Ride Xpower  1. GOLD 11:36.6 +1:00.5+9.51%91.31%
4 179 Lewis Moore RAW Enduro  1. GOLD 11:47.7 +1:11.6+11.26%89.88%
5 142 Murray Shotter   1. GOLD 11:55.7 +1:19.6+12.51%88.88%
6 173 Lawrence Wright   1. GOLD 12:10.1 +1:34.0+14.78%87.13%
7 101 Jack Hawkins Hawkins and son ktm  1. GOLD 12:47.7 +2:11.6+20.69%82.86%
8 138 Daniel Wheat Motoloko  1. GOLD 12:56.2 +2:20.1+22.02%81.95%
9 129 Stephen Tomlin Premier Tree Services  1. GOLD 13:04.6 +2:28.5+23.35%81.07%
10 114 Simon Nutter Eurotek  1. GOLD 13:13.6 +2:37.5+24.76%80.15%
11 165 Kurt Carthew Plod  1. GOLD 13:21.0 +2:44.9+25.92%79.41%
12 116 Geoff Brigden Gbpanelcraft  1. GOLD 14:13.9 +3:37.8+34.24%74.49%
13 134 Davy Morewood UK Blinds  2. SILVER 14:19.4 +3:43.3+35.10%74.02%
14 137 Rory Jones TRF Enduro Club  1. GOLD 14:35.3 +3:59.2+37.60%72.67%
15 174 Reilly Dennison   1. GOLD 14:46.6 +4:10.5+39.38%71.75%
16 170 Jakob Blazovich Jakob  1. GOLD 14:51.6 +4:15.5+40.17%71.34%
17 133 Scott Ward   2. SILVER 15:17.1 +4:41.0+44.18%69.36%
18 108 Jamie Berry   2. SILVER 15:23.1 +4:47.0+45.12%68.91%
19 120 Mike Reeves   2. SILVER 15:29.1 +4:53.0+46.06%68.46%
20 100 Kieran Heycock   2. SILVER 15:36.2 +5:00.1+47.18%67.94%
21 175 Tony Cook   1. GOLD 15:41.5 +5:05.4+48.01%67.56%
22 146 Dan Nicholls Norfolk and chance  2. SILVER 15:58.7 +5:22.6+50.72%66.35%
23 106 Tom Titz HET Reinsdorf  1. GOLD 16:08.0 +5:31.9+52.18%65.71%
24 112 Gareth Worth Gareth worth  1. GOLD 16:15.4 +5:39.3+53.34%65.21%
25 159 Dave Knaggs Hillsborough MCC  2. SILVER 16:22.7 +5:46.6+54.49%64.73%
26 109 Stephen Bye NDNL Racing  2. SILVER 16:30.6 +5:54.5+55.73%64.21%
27 154 Ben Brown Team Woodside  2. SILVER 16:39.3 +6:03.2+57.10%63.65%
28 156 Jake Harris Weld bros racing  2. SILVER 16:48.0 +6:11.9+58.47%63.11%
29 181 Daniel Fasching Ride X Power  1. GOLD 17:03.5 +6:27.4+60.90%62.15%
30 125 Ashley Grundy Ash  2. SILVER 17:13.0 +6:36.9+62.40%61.58%
31 157 Steve Carter Getcarter  2. SILVER 17:20.1 +6:44.0+63.51%61.16%
32 161 Andre Steyn Steyn's Racing  2. SILVER 17:51.9 +7:15.8+68.51%59.34%
33 131 Tommy Joe Tate Colin appleyard  2. SILVER 18:36.7 +8:00.6+75.55%56.96%
34 130 Simon Tate Team family racing  2. SILVER 18:43.6 +8:07.5+76.64%56.61%
35 167 Aled Hayward   2. SILVER 18:50.3 +8:14.2+77.69%56.28%
36 158 Jon Malone Hillsborough MCC  2. SILVER 18:57.6 +8:21.5+78.84%55.92%
37 102 Ben Dyer   2. SILVER 19:31.6 +8:55.5+84.18%54.29%
38 123 Steve Dowding Steve D  2. SILVER 19:45.1 +9:09.0+86.31%53.67%
39 127 Nick Bird Sudbury MCC  2. SILVER 19:54.9 +9:18.8+87.85%53.23%
40 155 Paul Freeman Bmf Interiors  2. SILVER 20:03.2 +9:27.1+89.15%52.87%
41 178 Kurt Hodges   2. SILVER 20:16.1 +9:40.0+91.18%52.31%
42 151 Lewis Smith Just Send It  2. SILVER 20:22.4 +9:46.3+92.17%52.04%
43 110 Matthew Bye NDNL Racing  2. SILVER 20:29.0 +9:52.9+93.21%51.76%
44 171 Rupert White   2. SILVER 20:55.1 +10:19.0+97.31%50.68%
45 121 Scott Roberts We do vans  2. SILVER 21:51.4 +11:15.3+106.16%48.51%
46 140 Leigh Williams   2. SILVER 22:31.8 +11:55.7+112.51%47.06%
47 184 Jeff Parfitt   2. SILVER 22:52.8 +12:16.7+115.82%46.34%
48 153 Simon Cardis   2. SILVER 23:08.2 +12:32.1+118.24%45.82%
49 152 Szymon Zyskowski   2. SILVER 23:23.7 +12:47.6+120.67%45.32%
50 162 Hendrik Steyn Steyn’s racing  3. BRONZE 23:41.4 +13:05.3+123.46%44.75%
51 149 Leo Swinfen TRF  2. SILVER 25:41.1 +15:05.0+142.27%41.28%
52 144 Nathaniel Leadbitter   2. SILVER 25:50.5 +15:14.4+143.75%41.03%
53 122 Liam Turnbull   2. SILVER 27:06.4 +16:30.3+155.68%39.11%
54 183 Alex Ruck The Girl on a Bike  2. SILVER 27:14.0 +16:37.9+156.88%38.93%
55 182 Vanessa Ruck The Girl on a Bike  2. SILVER 27:22.1 +16:46.0+158.15%38.74%
56 104 Harvey Walker Team Ramrod  2. SILVER 27:29.2 +16:53.1+159.27%38.57%
57 160 Wally Nearn Flying Hire  2. SILVER 27:41.5 +17:05.4+161.20%38.28%
58 119 Anthony White JM Racing  2. SILVER 27:49.1 +17:13.0+162.40%38.11%
59 136 David Morgan D Morgan racing  2. SILVER 28:36.8 +18:00.7+169.89%37.05%
60 145 Liam Jones   3. BRONZE 28:47.6 +18:11.5+171.59%36.82%
61 139 Andrzej Kukwa CMS  3. BRONZE 32:35.1 +21:59.0+207.36%32.54%
62 126 Christoper Lewis   3. BRONZE 33:20.1 +22:44.0+214.43%31.80%
63 168 Richard Chamley YMTS Racing  3. BRONZE 43:36.1 +33:00.0+311.27%24.31%