KPMG Tortola Torture 2019

Friday, April 12, 2019 13:20 (GMT-4) - Final results

Race info
Sport: Running - hill
Location: Road Town, Virgin Islands (British)
Start type: Mass start
Racers: 58
Laps: 4
Timing mode: Multi-device splits
Timed on: SunCupid X1
Timed with: Webscorer PRO 2.9
Updated: Sunday, April 14, 2019 09:33 (GMT-4)

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

KPMG Tortola Torture 2019

  • Race winners »
  • Lap times
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender West End
1 34 William Bohlke  Individual M 1:12:48.50 -+0.00%100.00%
1 39 Julius Farlie  Individual M 1:12:48.50 -+0.00%100.00%
3 29 TJ Hindes  Individual M 1:15:55.90 +3:07.40+4.29%95.89%
4 60 Don't Cramp My Style Paul Mellor - Reuben Stoby - Anjali Mellor  Three Man Team F/M 1:18:07.00 +5:18.50+7.29%93.20%
5 44 JJ Ricketts  Individual M 1:22:50.60 +10:02.10+13.78%87.89%
5 53 The Angels of the Elevator Sarah Graham - JJ Ricketts  Two Man Team F/M 1:22:50.60 +10:02.10+13.78%87.89%
7 35 Vincent Fournier  Individual M 1:24:34.70 +11:46.20+16.17%86.08%
8 43 Gabriel Obrego  Individual M 1:25:38.10 +12:49.60+17.62%85.02%
8 50 Swiss Enchilada Gabriel Obregon - Toni Bonzon  Two Man Team M 1:25:38.10 +12:49.60+17.62%85.02%
10 27 Christian Hidalgo  Individual M 1:26:15.40 +13:26.90+18.47%84.41%
11 52 Conyers Condors Marcus Hallan - Andrew Chen - Anton Goldstein  Two Man Team M 1:26:34.20 +13:45.70+18.90%84.10%
12 20 Philippe Leroy  Individual M 1:27:24.60 +14:36.10+20.05%83.30%
13 12 Ian Mann  Individual M 1:27:34.70 +14:46.20+20.29%83.14%
14 30 Esther Ellis  Individual F 1:29:18.90 +16:30.40+22.67%81.52%
15 42 Michael Kilhoury  Individual M 1:29:20.10 +16:31.60+22.70%81.50%
16 22 Allison Janusziewicz  Individual F 1:29:24.50 +16:36.00+22.80%81.43%
17 8 Cleve Pile  Individual M 1:30:10.70 +17:22.20+23.86%80.74%
18 4 Craig Dueck  Individual M 1:30:15.60 +17:27.10+23.97%80.67%
19 26 Ian Montgomery  Individual M 1:31:03.50 +18:15.00+25.07%79.96%
20 100 Rupert Johnson  Individual M 1:31:44.10 +18:55.60+26.00%79.37%
21 21 Mercedes Siegle-Gaither  Individual F 1:31:52.40 +19:03.90+26.19%79.25%
22 67 Me and My Beaches Sarah Thompson - Sarah Bolt - Kim Takeuchi  Three Man Team F 1:32:13.30 +19:24.80+26.66%78.95%
23 7 Sergio Dantas  Individual M 1:32:13.40 +19:24.90+26.67%78.95%
24 54 Ginger Brothers from Different Mothers Matthew Freeman - Mark Harbison  Two Man Team M 1:32:25.60 +19:37.10+26.95%78.77%
25 38 Johanna Murphy  Individual F 1:33:11.40 +20:22.90+27.99%78.13%
26 63 Los Mariarchis Guillermo Echevarria - Rodney - Hernandez - Jose Ralat  Three Man Team M 1:33:39.20 +20:50.70+28.63%77.74%
27 40 Rosmund Johnson  Individual F 1:34:50.70 +22:02.20+30.27%76.77%
28 41 Julianne Potgeiter  Individual F 1:35:13.80 +22:25.30+30.80%76.46%
29 3 Ray Wearmouth  Individual M 1:36:18.00 +23:29.50+32.27%75.61%
30 36 Melisande Rowe  Individual F 1:37:28.00 +24:39.50+33.87%74.70%
31 64 Team KAV Victoria Waterfield - Kay Reddy - Adrian Dale  Three Man Team F/M 1:37:28.40 +24:39.90+33.88%74.70%
32 32 Russell Crumpler  Individual M 1:38:54.30 +26:05.80+35.84%73.61%
33 14 Chai Ridgers  Individual M 1:40:09.80 +27:21.30+37.57%72.69%
34 16 Nora Zedick  Individual F 1:42:26.90 +29:38.40+40.71%71.07%
34 17 Catherine Seguin  Individual F 1:42:26.90 +29:38.40+40.71%71.07%
36 13 Paul J Vagnetti  Individual M 1:43:49.20 +31:00.70+42.59%70.13%
37 15 Aaron Gardner  Individual M 1:43:50.80 +31:02.30+42.63%70.11%
38 61 Worst Pace Scenario Fraser Mitchell - Justin Davis - Rachael McDonald  Three Man Team F/M 1:44:02.00 +31:13.50+42.89%69.99%
39 28 John Ayres  Individual M 1:44:33.10 +31:44.60+43.60%69.64%
39 37 Shane Donovan  Individual M 1:44:33.10 +31:44.60+43.60%69.64%
41 18 Kristin Land  Individual F 1:48:53.90 +36:05.40+49.57%66.86%
41 19 Jaclyn Robak  Individual F 1:48:53.90 +36:05.40+49.57%66.86%
43 5 Dennis Versoza  Individual M 1:50:26.40 +37:37.90+51.69%65.93%
44 24 Kerry Dos Santos  Individual F 1:53:28.40 +40:39.90+55.85%64.16%
45 66 Tight Butts and Sweaty Nutts Edwin Mitau - Lianne Havenga - Dominique Rhodes  Three Man Team F/M 1:53:48.40 +40:59.90+56.31%63.98%
46 23 Daniel Moreno  Individual M 1:54:32.90 +41:44.40+57.33%63.56%
47 45 Karinna Stead  Individual F 1:55:36.70 +42:48.20+58.79%62.98%
47 51 2 little ducks Karinna Stead - Julie Schneider  Two Man Team F 1:55:36.70 +42:48.20+58.79%62.98%
49 2 Rachael Pape  Individual F 2:00:00.00 +47:11.50+64.82%60.67%
49 11 David Mathews  Individual M 2:00:00.00 +47:11.50+64.82%60.67%
51 33 Sharon Mungall  Individual F 2:00:29.60 +47:41.10+65.49%60.43%
52 6 Andrew Gilliland  Individual M 2:04:53.70 +52:05.20+71.54%58.30%
53 9 Tilly Bruce  Individual F 2:11:34.10 +58:45.60+80.71%55.34%
54 10 Samiramis Sarkardei  Individual F 2:18:21.31 +1:05:32.81+90.03%52.62%
54 25 Mark Tinkler  Individual M 2:18:21.31 +1:05:32.81+90.03%52.62%
54 31 Brandon Kartick  Individual M 2:18:21.31 +1:05:32.81+90.03%52.62%
57 65 Couch to 54k Hugh Wright - Chris Farmer - James Drury  Three Man Team M 2:21:33.00 +1:08:44.50+94.41%51.44%
58 62 In it for the Medal Aurelie Legangneux - Kara McKracken - Claire Jackson  Three Man Team F 2:30:00.00 +1:17:11.50+106.02%48.54%