2019 Sunshine Coast Loppet

Sunday, February 10, 2019 10:21 AM (GMT-8) - Final results

Race info
Sport: Skiing - cross-country
Location: Sechelt, BC, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 120
Laps: 2
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Updated: Sunday, February 10, 2019 1:01 PM (GMT-8)
Race notes
Final results for 2019 Sunshine Coast Loppet
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

2019 Sunshine Coast Loppet

Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Lap 1
1 175 Janouch Thomdou   1km (6-12yrs) 6 M 8:36.2 -+0.00%100.00%
2 176 Isabella Buzzell   1km (6-12yrs) 6 F 8:36.5 +0:00.3+0.06%99.94%
3 177 Fiona Colqutton   1km (6-12yrs) 6 F 8:37.3 +0:01.1+0.21%99.79%
4 178 Jasmin Hagerman   1km (6-12yrs) 7 F 8:37.7 +0:01.5+0.29%99.71%
5 162 Myra McDougall Sechelt  1km (6-12yrs) 6 F 8:38.4 +0:02.2+0.43%99.58%
6 163 Oliver Chapman Sechelt  1km (6-12yrs) 6 M 8:38.7 +0:02.5+0.48%99.52%
7 164 Percy Edwards Sechelt  1km (6-12yrs) 5 M 8:39.1 +0:02.9+0.56%99.44%
8 165 Peter Walter Roberts Creek  1km (6-12yrs) 41 M 8:39.5 +0:03.3+0.64%99.36%
9 166 Rowan Kelln Gibsons  1km (6-12yrs) 11 M 8:39.9 +0:03.7+0.72%99.29%
10 167 Sarah Nelson Halfmoon Bay  1km (6-12yrs) 7 F 8:40.4 +0:04.2+0.81%99.19%
11 168 Sebastian Young-Laidlaw Gibsons  1km (6-12yrs) 8 M 8:40.8 +0:04.6+0.89%99.12%
12 169 Sienna Walter Roberts Creek  1km (6-12yrs) 7 F 8:41.3 +0:05.1+0.99%99.02%
13 170 Will Nelson Halfmoon Bay  1km (6-12yrs) 9 M 8:41.8 +0:05.6+1.08%98.93%
14 171 Zoe Feenstra Halfmoon Bay  1km (6-12yrs) 6 F 8:42.2 +0:06.0+1.16%98.85%
15 172 Zoe McGregor Roberts Creek  1km (6-12yrs) 6 F 8:42.7 +0:06.5+1.26%98.76%
16 173 Sofia James   1km (6-12yrs) 7 F 8:43.2 +0:07.0+1.36%98.66%
17 174 Lucia Thomdou   1km (6-12yrs) 6 M 8:43.7 +0:07.5+1.45%98.57%
18 161 Michelle Kerie Gibsons  1km (6-12yrs) 8 F 8:44.0 +0:07.8+1.51%98.51%
19 160 Kerstin Reznick Gibsons  1km (6-12yrs) 5 F 8:44.3 +0:08.1+1.57%98.46%
20 159 Edith Hammond Gibsons  1km (6-12yrs) 6 F 8:44.6 +0:08.4+1.63%98.40%
21 158 Henry Zhang Sechelt  1km (6-12yrs) 9 M 8:45.0 +0:08.8+1.70%98.32%
22 157 Greta Hastings Sechelt  1km (6-12yrs) 9 F 8:45.4 +0:09.2+1.78%98.25%
23 156 Juno Nomi   1km (6-12yrs) 6 F 8:45.9 +0:09.7+1.88%98.16%
24 155 Gene Sato Gibsons  1km (6-12yrs) 6 M 8:46.2 +0:10.0+1.94%98.10%
25 154 Elsie Burnison Roberts Creek  1km (6-12yrs) 4 F 8:46.6 +0:10.4+2.01%98.03%
26 153 Dylan Ishii Sechelt  1km (6-12yrs) 5 M 8:47.0 +0:10.8+2.09%97.95%
27 152 Daniel Kim Gibsons  1km (6-12yrs) 5 M 8:47.4 +0:11.2+2.17%97.88%
28 151 Alice Edwards Sechelt  1km (6-12yrs) 7 F 8:47.8 +0:11.6+2.25%97.80%
29 150 Aidan Kim Gibsons  1km (6-12yrs) 7 M 8:48.1 +0:11.9+2.31%97.75%
30 126 Rylan Peake   100m sprint (5 & under) 4 M 8:48.3 +0:12.1+2.34%97.71%
31 113 Joni Loughran Roberts Creek  100m sprint (5 & under) 5 F 8:48.9 +0:12.7+2.46%97.60%
32 114 Owen Walter Roberts Creek  100m sprint (5 & under) 4 M 8:49.3 +0:13.1+2.54%97.53%
33 115 Reed Rawkins Gibsons  100m sprint (5 & under) 4 M 8:49.8 +0:13.6+2.63%97.43%
34 116 Samson Waldorf Sechelt  100m sprint (5 & under) 4 M 8:50.7 +0:14.5+2.81%97.27%
35 117 Thea Hargrave Halfmoon Bay  100m sprint (5 & under) 4 F 8:51.2 +0:15.0+2.91%97.18%
36 118 Toby Cavers Gibsons  1km (6-12yrs) 5 M 8:51.6 +0:15.4+2.98%97.10%
37 119 Torben Morrison Gibsons  100m sprint (5 & under) 5 M 8:52.1 +0:15.9+3.08%97.01%
38 120 Victoria Abbott Gibsons  100m sprint (5 & under) 6 F 8:52.5 +0:16.3+3.16%96.94%
39 121 Kallan Marie   100m sprint (5 & under) M 8:53.5 +0:17.3+3.35%96.76%
40 122 Eliana Cloutier-Rintoul   100m sprint (5 & under) 5 F 8:53.9 +0:17.7+3.43%96.68%
41 123 Ezra Cloutier-Rintoul   100m sprint (5 & under) 5 M 8:54.3 +0:18.1+3.51%96.61%
42 124 Edda Thomdou   100m sprint (5 & under) 5 M 8:54.7 +0:18.5+3.58%96.54%
43 125 Sofia Cavarin   100m sprint (5 & under) 3 F 8:55.1 +0:18.9+3.66%96.47%
44 112 Jasper Staats Gibsons  100m sprint (5 & under) 3 M 8:55.7 +0:19.5+3.78%96.36%
45 101 Alexander Beyrouty Sechelt  100m sprint (5 & under) 3 M 8:58.6 +0:22.4+4.34%95.84%
46 102 Ally Sato Gibsons  100m sprint (5 & under) 4 F 8:59.1 +0:22.9+4.44%95.75%
47 103 Amelia Westover Roberts Creek  100m sprint (5 & under) 3 F 8:59.5 +0:23.3+4.51%95.68%
48 104 Brandon McGregor Roberts Creek  100m sprint (5 & under) 3 M 8:59.9 +0:23.7+4.59%95.61%
49 105 Cedar Connelly Roberts Creek  100m sprint (5 & under) 4 F 9:00.4 +0:24.2+4.69%95.52%
50 106 Dawson McDougall Sechelt  100m sprint (5 & under) 3 F 9:00.9 +0:24.7+4.78%95.43%
51 107 Emil Enfeldt Sechelt  100m sprint (5 & under) 4 M 9:01.3 +0:25.1+4.86%95.36%
52 108 Emilie-May Vanbrabant Sechelt  100m sprint (5 & under) 3 F 9:01.9 +0:25.7+4.98%95.26%
53 109 Hazel Smith Gibsons  100m sprint (5 & under) 3 F 9:02.3 +0:26.1+5.06%95.19%
54 110 Isla Payerle Gibsons  100m sprint (5 & under) 3 F 9:02.7 +0:26.5+5.13%95.12%
55 111 James Latham Gibsons  100m sprint (5 & under) 4 M 9:03.1 +0:26.9+5.21%95.05%
56 85 Peter Reznick Gibsons  2.5km (17 & under) 8 M 15:35.4 +6:59.2+81.21%55.18%
57 77 Elijah Burnison Roberts Creek  2.5km (17 & under) 9 M 15:54.1 +7:17.9+84.83%54.10%
58 70 Ainsley Burnison Roberts Creek  2.5km (17 & under) 12 F 17:18.2 +8:42.0+101.12%49.72%
58 92 Grace Marshall Roberts Creek  2.5km (17 & under) 10 F 17:18.2 +8:42.0+101.12%49.72%
60 81 Johnathan Lowis Holliday Gibsons  2.5km (17 & under) 11 M 17:25.6 +8:49.4+102.56%49.37%
61 72 Beckett Payerle Gibsons  2.5km (17 & under) 8 M 18:46.7 +10:10.5+118.27%45.82%
62 74 Ciana Lowis Holliday Gibsons  2.5km (17 & under) 8 F 18:48.4 +10:12.2+118.60%45.75%
63 91 Zachary Burnison Roberts Creek  2.5km (17 & under) 6 M 18:54.7 +10:18.5+119.82%45.49%
64 95 Jinny Marshall Roberts Creek  2.5km (17 & under) 8 F 19:25.1 +10:48.9+125.71%44.31%
65 89 Thalia Chapman Sechelt  2.5km (17 & under) 7 F 21:46.9 +13:10.7+153.18%39.50%
66 80 Kai Ishii Sechelt  2.5km (17 & under) 7 M 22:59.5 +14:23.3+167.24%37.42%
67 84 Oren Hammond Gibsons  2.5km (17 & under) 9 M 23:30.4 +14:54.2+173.23%36.60%
68 76 Eleanor Rawkins Gibsons  2.5km (17 & under) 8 F 23:34.9 +14:58.7+174.10%36.48%
69 82 Kaio Staats Gibsons  2.5km (17 & under) 6 M 32:32.6 +23:56.4+278.26%26.44%
70 90 Trevor Ward Gibsons  2.5km (17 & under) 8 M 32:36.6 +24:00.4+279.04%26.38%
71 71 Anna Reznick Gibsons  2.5km (17 & under) 11 F 33:46.0 +25:09.8+292.48%25.48%
72 83 Lily Stroman Gibsons  2.5km (17 & under) 6 F 34:14.4 +25:38.2+297.99%25.13%
73 73 Charlotte Ward Gibsons  2.5km (17 & under) 10 F 35:02.6 +26:26.4+307.32%24.55%
74 78 Flavio Ishii Sechelt  2.5km (17 & under) 41 M 35:05.8 +26:29.6+307.94%24.51%
75 32 Tyrone Mutch   12km (open) 28 M 46:55.0 +38:18.8+445.33%18.34%
76 34 Silke Gumplinger Vancouver  12km (open) 47 F 49:52.9 +41:16.7+479.79%17.25%
77 33 Simon Reznick Gibsons  12km (open) 40 M 51:09.2 +42:33.0+494.58%16.82%
78 14 Maryann Watson Victoria  12km (open) 25 F 51:57.1 +43:20.9+503.86%16.56%
79 94 Michael Maxwell Vancouver, BC  12km (open) 65 M 53:59.6 +45:23.4+527.59%15.93%
80 24 Tracy-Kim Campbell Vancouver  12km (open) 54 F 55:26.3 +46:50.1+544.38%15.52%
81 19 Ron Skene Roberts Creek  12km (open) 68 M 56:05.8 +47:29.6+552.03%15.34%
82 11 Laurens Van Vliet Agassiz  12km (open) 69 M 58:20.7 +49:44.5+578.17%14.75%
83 53 Kelly Geisheimer Coquitlam  30km (2 laps, open) 35 F 59:08.7 +50:32.5+587.47%14.55%
84 57 Reidar Zapf-Gilje Vancouver  30km (2 laps, open) 67 M 1:00:46.1 +52:09.9+606.33%14.16%
85 93 Alison Hart   12km (open) 61 F 1:02:51.2 +54:15.0+630.57%13.69%
86 58 Rod Campbell Vancouver  30km (2 laps, open) 56 M 1:02:56.6 +54:20.4+631.62%13.67%
87 63 Seb Sleep Gibsons  30km (2 laps, open) 26 M 1:03:42.9 +55:06.7+640.59%13.50%
88 62 William Letham Gibsons  30km (2 laps, open) 62 M 1:05:16.1 +56:39.9+658.64%13.18%
89 16 Noelline Bellemare Gibsons  12km (open) 61 F 1:12:41.8 +1:04:05.6+744.98%11.83%
90 54 Meghan Molnar Gibsons  30km (2 laps, open) 36 F 1:13:16.7 +1:04:40.5+751.74%11.74%
91 31 Marilyn Downey Halfmoon Bay  12km (open) F 1:15:12.0 +1:06:35.8+774.08%11.44%
92 30 Elise Guzek   12km (open) F 1:16:01.1 +1:07:24.9+783.59%11.32%
93 26 Trevor Marshall Roberts Creek  12km (open) 42 M 1:16:27.5 +1:07:51.3+788.71%11.25%
94 27 Ryan Matthews   12km (open) M 1:17:25.5 +1:08:49.3+799.94%11.11%
95 29 Janet Bennie   12km (open) F 1:17:37.7 +1:09:01.5+802.31%11.08%
96 51 Evin Zapf-Gilje Vancouver  30km (2 laps, open) 28 M 1:18:16.7 +1:09:40.5+809.86%10.99%
97 52 Jim Rennie North Vancouver  30km (2 laps, open) 69 M 1:18:20.3 +1:09:44.1+810.56%10.98%
98 20 Ross Storey Sechelt  12km (open) 48 M 1:19:09.2 +1:10:33.0+820.03%10.87%
99 23 Sue Duxbury Gibsons  12km (open) 62 F 1:20:47.1 +1:12:10.9+839.00%10.65%
100 59 Trevor Chapman Sechelt  12km (open) 36 M 1:25:14.3 +1:16:38.1+890.76%10.09%
101 3 Chael Macarthur Gibsons  12km (open) 37 M 1:25:38.6 +1:17:02.4+895.47%10.05%
102 12 Lisa Weitendorf Sechelt  12km (open) 30 F 1:26:57.6 +1:18:21.4+910.77%9.89%
103 22 Stefanie Reznick Gibsons  12km (open) 40 F 1:29:06.8 +1:20:30.6+935.80%9.65%
104 18 Robyn Ashwell Gibsons  12km (open) 31 F 1:30:29.7 +1:21:53.5+951.86%9.51%
105 55 Peter Gumplinger Vancouver  12km (open) 62 M 1:30:49.2 +1:22:13.0+955.64%9.47%
106 2 Bronwen Payerle Gibsons  12km (open) 39 F 1:31:11.1 +1:22:34.9+959.88%9.44%
107 50 Clare Connolly Vancouver  12km (open) 55 F 1:32:13.2 +1:23:37.0+971.91%9.33%
108 61 William Legg North Vancouver  12km (open) 62 M 1:32:24.9 +1:23:48.7+974.18%9.31%
109 35 Chris Allen   12km (open) 47 M 1:32:59.6 +1:24:23.4+980.90%9.25%
110 56 Phil Graham Roberts Creek  12km (open) 71 M 1:35:54.5 +1:27:18.3+1014.78%8.97%
111 13 Marie Fontaine Gibsons  12km (open) 60 F 1:43:33.2 +1:34:57.0+1103.64%8.31%
112 6 Ethan Wort Roberts Creek  12km (open) 10 M 1:43:56.8 +1:35:20.6+1108.21%8.28%
113 7 Foster Smith Roberts Creek  12km (open) 13 M 1:43:59.7 +1:35:23.5+1108.78%8.27%
114 10 Justin Smith Roberts Creek  12km (open) 43 M 1:44:33.9 +1:35:57.7+1115.40%8.23%
115 4 Courtnay Crowell Roberts Creek  12km (open) 45 F 1:44:36.1 +1:35:59.9+1115.83%8.22%
116 1 Angelina Theilmann Gibsons  12km (open) 34 F 1:45:00.9 +1:36:24.7+1120.63%8.19%
117 28 Rob Bennie   12km (open) M 1:51:12.0 +1:42:35.8+1192.52%7.74%
118 8 Hayley Wort Roberts Creek  12km (open) 46 F 1:59:39.2 +1:51:03.0+1290.78%7.19%
118 15 Nicholas Wort Roberts Creek  12km (open) 53 M 1:59:39.2 +1:51:03.0+1290.78%7.19%
120 17 Renee Mitchel Vancouver  12km (open) 40 F 2:26:40.3 +2:18:04.1+1604.82%5.87%