Sound Rowers: Wenatchee Guano Rocks 2016

Saturday, October 1, 2016 1:11 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: East Wenatchee, WA, United States
Start type: Mass start
Racers: 26
Timed on: iPhone
Timed with: Webscorer PRO 2.3
Updated: Saturday, October 1, 2016 2:09 PM (GMT-7)
Organized by: Sound Rowers and Paddlers
Race website: http://soundrowers.org

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Jim DahlWenatchee - Empacher-1X 1x FlatwaterM 38:44.0--100%34.13%30.41%
2-Peter Hirtle, Conal GroomLake Forest Park, Seattle - Maas 2X 2x OWM 39:44.0+1:00.0+2.58%97.48%32.43%28.61%
3-Jeff/Theresa KnakalMill Creek - Mass 2X 2x OWF/M 44:50.0+6:06.0+15.75%86.39%23.76%19.45%
4-Peter TurcanSeattle - Vajda K1 HPKM 46:15.0+7:31.0+19.41%83.75%21.35%16.90%
5-Rod SternagelWoodinville - Maas 24 1x OW-IIIM 49:51.0+11:07.0+28.70%77.70%15.23%10.44%
6-Larry Tobiska 1x FlatwaterM 51:16.0+12:32.0+32.36%75.55%12.82%7.89%
7-Bill JaquetteMarysville - Maas 24 1x OW-IIIM 51:48.0+13:04.0+33.73%74.77%11.91%6.93%
8-Tom FeilEast Wenatchee - Shurewater SKM 54:26.0+15:42.0+40.53%71.16%7.43%2.20%
9-Alex DennyUniversity Place - Echo 1x OW-IM 54:50.0+16:06.0+41.57%70.64%6.75%1.48%
10-Glen Frese ParaCanoeM 54:51.0+16:07.0+41.61%70.62%6.72%1.45%
11-Dan GarrisonWenatchee - Owen 2X Rowing Shell 2x FlatwaterM 55:00.0+16:16.0+42.00%70.42%6.47%1.18%
12-Arne DennyOak Harbor - Maas 24 1x OW-IIIM 55:26.0+16:42.0+43.12%69.87%5.73%0.40%
13-Vern & JanWestport - HUKI - 2 OC-2F/M 55:38.0+16:54.0+43.63%69.62%5.39%0.04%
14-Tim AhernMedical Lake - Clipper Whitewater 2 C2M 55:41.0+16:57.0+43.76%69.56%5.31%-0.04%
15-Steve BennettTulalip - Kaku Elua OC-1M 58:40.0+19:56.0+51.46%66.02%0.23%-5.41%
16-Hugh OwenEast Wenatchee - Epic 18X Sport FSKM 59:00.0+20:16.0+52.32%65.65%-0.33%-6.00%
17-Vitek Siroky 1x OW-IM 1:03:16.0+24:32.0+63.34%61.22%-7.59%-13.67%
18-Carrie WeisseMukilteo - Maas Aero 1x OW-IIF 1:03:34.0+24:50.0+64.11%60.93%-8.10%-14.21%
19-Bob RhoadesOcean Shores, WA - Vandusen Lightweight Single Rowing Shel 1x FlatwaterM 1:07:06.0+28:22.0+73.24%57.72%-14.11%-20.56%
20-David BlaneEast Wenatchee - One Man Outrigger - Pahoa OC1 OC-1M 1:07:23.0+28:39.0+73.97%57.48%-14.59%-21.07%
21-Debbie NatelsonRenton - Huki S1R HPKF 1:09:15.0+30:31.0+78.79%55.93%-17.76%-24.42%
22-Paul RollingerRenton - Wilderness Tempest SKM 1:09:37.0+30:53.0+79.73%55.64%-18.39%-25.08%
23-Chuck HensleyWenatchee - Northwest Kayak Synergy SKM 1:10:16.0+31:32.0+81.41%55.12%-19.49%-26.25%
24-Herb WeisseMukilteo - Peinert Dolphin 1x OW-IIIM 1:11:19.0+32:35.0+84.12%54.31%-21.28%-28.13%
25-Leroy BicklerWenatchee - Paddle Board Sic SUPM 1:14:21.0+35:37.0+91.95%52.10%-26.44%-33.58%
26-Vadim KinSeattle - Epic 18X Sport ParaCanoeM 1:26:47.0+48:03.0+124.05%44.63%-47.58%-55.92%