AM Main Race Sunday 2020

Sunday, January 5, 2020 09:00 (GMT+0) - Final results

Race info
Sport: Motor sports - dirt bike
Location: Glynneath, United Kingdom
Start type: Mass start
Racers: 81
Timing mode: Multi-device splits
Timed on: FUJITSU LIFEBOOK A556
Timed with: Webscorer PRO 4.2
Chip timing: Other
Updated: Saturday, January 25, 2020 13:40 (GMT+0)
Organized by: Outdoor Welsh Events
Race website: https://valleysxtreme.com/#

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1111Ian Fortune 1. GOLD 1:24:56.3--100%14.34%15.12%
2117Jordan BrigdenGbpanelcraft 1. GOLD 1:25:39.9+0:43.6+0.86%99.15%13.61%14.39%
3103Kevin NovelloRide Xpower 1. GOLD 1:28:20.6+3:24.3+4.01%96.15%10.91%11.71%
4179Lewis MooreRAW Enduro 1. GOLD 1:30:05.1+5:08.8+6.06%94.29%9.15%9.97%
5101Jack HawkinsHawkins and son ktm 1. GOLD 1:31:04.3+6:08.0+7.22%93.27%8.15%8.99%
6138Daniel WheatMotoloko 1. GOLD 1:35:47.1+10:50.8+12.77%88.68%3.40%4.28%
7114Simon NutterEurotek 1. GOLD 1:36:45.8+11:49.5+13.92%87.78%2.41%3.30%
8142Murray Shotter 1. GOLD 1:38:11.3+13:15.0+15.60%86.51%0.98%1.88%
9165Kurt CarthewPlod 1. GOLD 1:38:53.3+13:57.0+16.42%85.89%0.27%1.18%
10181Daniel FaschingRide X Power 1. GOLD 1:40:03.9+15:07.6+17.81%84.88%-0.92%0.00%
11137Rory JonesTRF Enduro Club 1. GOLD 1:40:17.6+15:21.3+18.08%84.69%-1.15%-0.23%
12173Lawrence Wright 1. GOLD 1:40:39.0+15:42.7+18.50%84.39%-1.51%-0.58%
13106Tom TitzHET Reinsdorf 1. GOLD 1:43:59.9+19:03.6+22.44%81.67%-4.88%-3.93%
14112Gareth WorthGareth worth 1. GOLD 1:46:27.9+21:31.6+25.34%79.78%-7.37%-6.40%
15170Jakob BlazovichJakob 1. GOLD 1:46:42.8+21:46.5+25.64%79.59%-7.62%-6.64%
16116Geoff BrigdenGbpanelcraft 1. GOLD 1:46:51.0+21:54.7+25.80%79.49%-7.76%-6.78%
17174Reilly Dennison 1. GOLD 1:47:26.7+22:30.4+26.50%79.05%-8.36%-7.38%
18175Tony Cook 1. GOLD 1:50:31.3+25:35.0+30.12%76.85%-11.46%-10.45%
19129Stephen TomlinPremier Tree Services 1. GOLD 1:51:15.7+26:19.4+30.99%76.34%-12.21%-11.19%
-108Jamie Berry 2. SILVER DNF-----
-155Paul FreemanBmf Interiors 2. SILVER DNF-----
-134Davy MorewoodUK Blinds 2. SILVER DNF-----
-102Ben Dyer 2. SILVER DNF-----
-159Dave KnaggsHillsborough MCC 2. SILVER DNF-----
-161Andre SteynSteyn's Racing 2. SILVER DNF-----
-120Mike Reeves 2. SILVER DNF-----
-157Steve CarterGetcarter 2. SILVER DNF-----
-156Jake HarrisWeld bros racing 2. SILVER DNF-----
-146Dan NichollsNorfolk and chance 2. SILVER DNF-----
-158Jon MaloneHillsborough MCC 2. SILVER DNF-----
-167Aled Hayward 2. SILVER DNF-----
-152Szymon Zyskowski 2. SILVER DNF-----
-151Lewis SmithJust Send It 2. SILVER DNF-----
-110Matthew ByeNDNL Racing 2. SILVER DNF-----
-127Nick BirdSudbury MCC 2. SILVER DNF-----
-133Scott Ward 2. SILVER DNF-----
-125Ashley GrundyAsh 2. SILVER DNF-----
-121Scott RobertsWe do vans 2. SILVER DNF-----
-154Ben BrownTeam Woodside 2. SILVER DNF-----
-149Leo SwinfenTRF 2. SILVER DNF-----
-109Stephen ByeNDNL Racing 2. SILVER DNF-----
-171Rupert White 2. SILVER DNF-----
-123Steve DowdingSteve D 2. SILVER DNF-----
-104Harvey WalkerTeam Ramrod 2. SILVER DNF-----
-100Kieran Heycock 2. SILVER DNF-----
-153Simon Cardis 2. SILVER DNF-----
-178Kurt Hodges 2. SILVER DNF-----
-183Alex RuckThe Girl on a Bike 2. SILVER DNF-----
-182Vanessa RuckThe Girl on a Bike 2. SILVER DNF-----
-184Jeff Parfitt 2. SILVER DNF-----
-131Tommy Joe TateColin appleyard 2. SILVER DNF-----
-130Simon TateTeam family racing 2. SILVER DNF-----
-119Anthony WhiteJM Racing 2. SILVER DNF-----
-122Liam Turnbull 2. SILVER DNF-----
-140Leigh Williams 2. SILVER DNF-----
-144Nathaniel Leadbitter 2. SILVER DNF-----
-136David MorganD Morgan racing 2. SILVER DNF-----
-160Wally NearnFlying Hire 2. SILVER DNF-----
-162Hendrik SteynSteyn’s racing 3. BRONZE DNF-----
-139Andrzej KukwaCMS 3. BRONZE DNF-----
-126Christoper Lewis 3. BRONZE DNF-----
-168Richard ChamleyYMTS Racing 3. BRONZE DNF-----
-145Liam Jones 3. BRONZE DNF-----
-105Chris RoyCountry bumpkins 4.DNF DNF-----
-107Christian PearsonTeam Deacon 4.DNF DNF-----
-113Cy MccubbinCountry bumpkins 4.DNF DNF-----
-115Kenny DennisonKenduro Enduro 4.DNF DNF-----
-118Guy CurrieTeam Sketchy 4.DNF DNF-----
-124Kieran Roy 4.DNF DNF-----
-128Vinny BrownBrowny 4.DNF DNF-----
-132Stevie RoperSudbury MCC 4.DNF DNF-----
-135Arron SummersRon 4.DNF DNF-----
-141Rhys Cross 4.DNF DNF-----
-143Jake WrightCountry bumpkins 4.DNF DNF-----
-147Richard WebberR.Webber 4.DNF DNF-----
-148Edward PalmerSuper Mx Palmer 4.DNF DNF-----
-150Mark PaulM.P.Surveying 4.DNF DNF-----
-164Paul MartinEyeballs Enduro 4.DNF DNF-----
-169Llew Dolan 4.DNF DNF-----
-172Paul Ellis-Smith 4.DNF DNF-----
-180Russell MorganMorgan Plumbing and Heating 4.DNF DNF-----
  • 1. GOLD
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1111Ian Fortune 1. GOLD 1:24:56.3--100%14.34%15.12%
2117Jordan BrigdenGbpanelcraft 1. GOLD 1:25:39.9+0:43.6+0.86%99.15%13.61%14.39%
3103Kevin NovelloRide Xpower 1. GOLD 1:28:20.6+3:24.3+4.01%96.15%10.91%11.71%
4179Lewis MooreRAW Enduro 1. GOLD 1:30:05.1+5:08.8+6.06%94.29%9.15%9.97%
5101Jack HawkinsHawkins and son ktm 1. GOLD 1:31:04.3+6:08.0+7.22%93.27%8.15%8.99%
6138Daniel WheatMotoloko 1. GOLD 1:35:47.1+10:50.8+12.77%88.68%3.40%4.28%
7114Simon NutterEurotek 1. GOLD 1:36:45.8+11:49.5+13.92%87.78%2.41%3.30%
8142Murray Shotter 1. GOLD 1:38:11.3+13:15.0+15.60%86.51%0.98%1.88%
9165Kurt CarthewPlod 1. GOLD 1:38:53.3+13:57.0+16.42%85.89%0.27%1.18%
10181Daniel FaschingRide X Power 1. GOLD 1:40:03.9+15:07.6+17.81%84.88%-0.92%0.00%
11137Rory JonesTRF Enduro Club 1. GOLD 1:40:17.6+15:21.3+18.08%84.69%-1.15%-0.23%
12173Lawrence Wright 1. GOLD 1:40:39.0+15:42.7+18.50%84.39%-1.51%-0.58%
13106Tom TitzHET Reinsdorf 1. GOLD 1:43:59.9+19:03.6+22.44%81.67%-4.88%-3.93%
14112Gareth WorthGareth worth 1. GOLD 1:46:27.9+21:31.6+25.34%79.78%-7.37%-6.40%
15170Jakob BlazovichJakob 1. GOLD 1:46:42.8+21:46.5+25.64%79.59%-7.62%-6.64%
16116Geoff BrigdenGbpanelcraft 1. GOLD 1:46:51.0+21:54.7+25.80%79.49%-7.76%-6.78%
17174Reilly Dennison 1. GOLD 1:47:26.7+22:30.4+26.50%79.05%-8.36%-7.38%
18175Tony Cook 1. GOLD 1:50:31.3+25:35.0+30.12%76.85%-11.46%-10.45%
19129Stephen TomlinPremier Tree Services 1. GOLD 1:51:15.7+26:19.4+30.99%76.34%-12.21%-11.19%
  • 2. SILVER
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
-108Jamie Berry 2. SILVER DNF-----
-155Paul FreemanBmf Interiors 2. SILVER DNF-----
-134Davy MorewoodUK Blinds 2. SILVER DNF-----
-102Ben Dyer 2. SILVER DNF-----
-159Dave KnaggsHillsborough MCC 2. SILVER DNF-----
-161Andre SteynSteyn's Racing 2. SILVER DNF-----
-120Mike Reeves 2. SILVER DNF-----
-157Steve CarterGetcarter 2. SILVER DNF-----
-156Jake HarrisWeld bros racing 2. SILVER DNF-----
-146Dan NichollsNorfolk and chance 2. SILVER DNF-----
-158Jon MaloneHillsborough MCC 2. SILVER DNF-----
-167Aled Hayward 2. SILVER DNF-----
-152Szymon Zyskowski 2. SILVER DNF-----
-151Lewis SmithJust Send It 2. SILVER DNF-----
-110Matthew ByeNDNL Racing 2. SILVER DNF-----
-127Nick BirdSudbury MCC 2. SILVER DNF-----
-133Scott Ward 2. SILVER DNF-----
-125Ashley GrundyAsh 2. SILVER DNF-----
-121Scott RobertsWe do vans 2. SILVER DNF-----
-154Ben BrownTeam Woodside 2. SILVER DNF-----
-149Leo SwinfenTRF 2. SILVER DNF-----
-109Stephen ByeNDNL Racing 2. SILVER DNF-----
-171Rupert White 2. SILVER DNF-----
-123Steve DowdingSteve D 2. SILVER DNF-----
-104Harvey WalkerTeam Ramrod 2. SILVER DNF-----
-100Kieran Heycock 2. SILVER DNF-----
-153Simon Cardis 2. SILVER DNF-----
-178Kurt Hodges 2. SILVER DNF-----
-183Alex RuckThe Girl on a Bike 2. SILVER DNF-----
-182Vanessa RuckThe Girl on a Bike 2. SILVER DNF-----
-184Jeff Parfitt 2. SILVER DNF-----
-131Tommy Joe TateColin appleyard 2. SILVER DNF-----
-130Simon TateTeam family racing 2. SILVER DNF-----
-119Anthony WhiteJM Racing 2. SILVER DNF-----
-122Liam Turnbull 2. SILVER DNF-----
-140Leigh Williams 2. SILVER DNF-----
-144Nathaniel Leadbitter 2. SILVER DNF-----
-136David MorganD Morgan racing 2. SILVER DNF-----
-160Wally NearnFlying Hire 2. SILVER DNF-----
  • 3. BRONZE
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
-162Hendrik SteynSteyn’s racing 3. BRONZE DNF-----
-139Andrzej KukwaCMS 3. BRONZE DNF-----
-126Christoper Lewis 3. BRONZE DNF-----
-168Richard ChamleyYMTS Racing 3. BRONZE DNF-----
-145Liam Jones 3. BRONZE DNF-----
  • 4.DNF
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
-105Chris RoyCountry bumpkins 4.DNF DNF-----
-107Christian PearsonTeam Deacon 4.DNF DNF-----
-113Cy MccubbinCountry bumpkins 4.DNF DNF-----
-115Kenny DennisonKenduro Enduro 4.DNF DNF-----
-118Guy CurrieTeam Sketchy 4.DNF DNF-----
-124Kieran Roy 4.DNF DNF-----
-128Vinny BrownBrowny 4.DNF DNF-----
-132Stevie RoperSudbury MCC 4.DNF DNF-----
-135Arron SummersRon 4.DNF DNF-----
-141Rhys Cross 4.DNF DNF-----
-143Jake WrightCountry bumpkins 4.DNF DNF-----
-147Richard WebberR.Webber 4.DNF DNF-----
-148Edward PalmerSuper Mx Palmer 4.DNF DNF-----
-150Mark PaulM.P.Surveying 4.DNF DNF-----
-164Paul MartinEyeballs Enduro 4.DNF DNF-----
-169Llew Dolan 4.DNF DNF-----
-172Paul Ellis-Smith 4.DNF DNF-----
-180Russell MorganMorgan Plumbing and Heating 4.DNF DNF-----