Sea Swim Results 7-11-2019

Thursday, November 7, 2019 18:14 (GMT+13) - Preliminary results

Race info
Sport: Swimming - open water
Location: Nelson, New Zealand
Start type: Interval wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 105
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 4.1
Updated: Saturday, November 9, 2019 15:33 (GMT+13)
Organized by: Nelson Triathlon Club
Race website: https://www.nelsontriclub.co.nz

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Race winners

  • right arrow imageClick on a green category name to see full results
 Short Course non-wetsuit Winner Winning time Total racers
 Overall Nicole Le Bas Thurlow 6:09.7 1
 Female Nicole Le Bas Thurlow 6:09.7 1
 Open Woman Nicole Le Bas Thurlow 6:09.7 1
 Short Course wetsuit Winner Winning time Total racers
 Overall Brooke Swan 4:13.2 18
 Female Brooke Swan 4:13.2 13
 40-49 Kay Stansbury-Ward 7:25.4 1
 Open Woman Mia Langley 5:07.9 5
 U16 Brooke Swan 4:13.2 7
 Male Corey Tremblay 5:14.0 5
 Open Man Leon Serfontein 6:28.6 3
 Open Woman Lucas Hansen 7:27.0 1
 U16 Corey Tremblay 5:14.0 1
 Long 1 fastest wetsuit Winner Winning time Total racers
 Overall Bendi Kepess 7:49.7 30
 Female Sierra Thomas 8:26.5 6
 16-19 Sierra Thomas 8:26.5 4
 40-49 Wendy Healey 10:22.4 1
 50-59 Christina Harris 10:12.3 1
 Male Bendi Kepess 7:49.7 24
 16-19 Bendi Kepess 7:49.7 3
 20-29 Luke Kelly 7:50.2 4
 40-49 Terry Bone 8:44.5 6
 50-59 Hamish Neill 9:09.6 3
 60-69 Ben Van Dyke 9:58.6 6
 70+ Stuart Hebberd 11:14.9 1
 U16 Nic Hall 9:05.8 1
 Long1 fastest non-wetsuit Winner Winning time Total racers
 Overall Ben Marshall 10:58.3 1
 Male Ben Marshall 10:58.3 1
 30-39 Ben Marshall 10:58.3 1
 Long 3 slowest wetsuit Winner Winning time Total racers
 Overall Stephen Neas 13:00.7 16
 Female Jan Thompson 13:52.4 9
 30-39 Polina Stucke 18:00.5 1
 40-49 Sally Albrecht 14:30.3 4
 50-59 Jan Thompson 13:52.4 2
 60-69 Odette Llewellin 14:30.9 2
 Male Stephen Neas 13:00.7 7
 40-49 Tony Lindbom 17:07.4 1
 50-59 Stephen Neas 13:00.7 4
 60-69 Sean Trengrove 13:18.2 1
 70+ Ralph Hetzel 16:02.1 1
 Long3 slowest non-wetsuit Winner Winning time Total racers
 Overall Jo Hatton 13:53.3 2
 Female Jo Hatton 13:53.3 2
 40-49 Monique Day 15:52.1 1
 50-59 Jo Hatton 13:53.3 1
 Long 2 mid non-wetsuit Winner Winning time Total racers
 Overall Jude Vincent 11:24.7 7
 Female Jude Vincent 11:24.7 4
 40-49 Becky Bennett 14:12.3 1
 50-59 Jude Vincent 11:24.7 2
 60-69 Cheryl De Lange 15:32.2 1
 Male Geoff Lart 13:25.6 3
 50-59 Geoff Lart 13:25.6 2
 60-69 Peter Thomas 14:21.3 1
 Long 2 mid wetsuit Winner Winning time Total racers
 Overall Angus Perham 10:32.1 30
 Female Francesca Harris 11:55.1 11
 20-29 Francesca Harris 11:55.1 1
 30-39 Jess Elson 13:40.6 3
 40-49 Jessica Bryant 12:39.4 2
 50-59 Jane Alloway 12:55.9 3
 60-69 Karen Nancarrow 14:07.7 1
 U16 Victoria Charles 12:40.9 1
 Male Angus Perham 10:32.1 19
 20-29 Peter Burrell 10:40.2 1
 40-49 Hamish Crook 11:32.2 6
 50-59 Roger Matheson 11:27.0 5
 60-69 Angus Perham 10:32.1 5
 70+ Derek Eaton 11:53.2 2